hirsizlara-karsi-evinizi-koruyun

Blog-Hırsızlık Tatildeyken Evinizi Hırsızlara Karşı Koruyun

Tatil geliyor ve evden uzakta bir plajda güneşlenmekten daha rahatlatıcı ne olabilir?

Hiçbir şey. Tabi komşunuzun sizi arayıp, evinize hırsız girdiği haberini vermediği müddetçe. İşte bu durum stres dolu bir tatilin başlangıcı olur.

Neyse ki internet sayesinde süper akıllı ev güvenlik sistemlerini akıllı telefonlarınız aracılığıyla yönetebiliyorsunuz. Bu sayede evinizin güvenlik kontrolünü yüzerken bile gerçekleştirebilirsiniz.

Muhtemelen telefonunuz ile neler yapabileceğinize aşinasınız. Telefonlar sayesinde evdeki ısı seviyesini arttırıp azaltmaktan tutun evcil hayvanınızı otomatik olarak besleyecek aygıtı kontrol etmek gibi bir çok komutu uzaktan yönetebilirsiniz. Bu yenilik, artık sadece insanların değil, cihazların da kendi aralarında çevrim içi iletişime geçtiği sistemi beraberinde getiriyor.

Nerede olursanız olun sadece sizinle değil aynı zamanda kendi aralarında da iletişime geçen akıllı güvenlik sistemlerine yatırım yapmanın tam zamanı. Bu sistemler için Wi-Fi önemli bir anahtar. Ev sisteminiz güvenlik sensörlerinin dağıtıcıya bağlanması için ayarlanır, dağıtıcı telefon uygulamasına bağlanır ve uygulama da telefonunuza bildirim gönderir. Böylece olası bir hırsızlık durumunda anında haberiniz olur!

Hırsızlara Karşı Önleminizi Alın

Öncellikle kapı ve pencerelerinizle uyumlu, ev içindeki ve dışındaki hareketleri ve titreşimleri algılayan sensörlere ihtiyacınız var. Bu sensörleri çok dikkatli bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor, böylece sökülme ya da kırılma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz. Ses ötesi sensörler hareketin neden olduğu titreşimleri algılar fakat komşunun kapısının kapanması ya da köpek havlaması gibi sesleri de ayırt edecek kadar akıllıdır.

Sensörler dış mekandaki lambaları otomatik olarak yakar. Aynı zamanda iç mekandaki lambaları da otomatik olarak yakan sensörler, evin boş olmadığı konusunda yanılsama oluşmasını sağlar.

Sadece hareketi algıladıklarında kayıt yapmaya başlayan kameraları gizleyebilirsiniz. Akıllı olanları yüz tanıması yaparak yabancı kişileri ayırt edebilirler. Ayrıca her gün farklı zamanlarda dış mekanı kayda alabilirler. Peki kamera görüntüleri nerede? Belki çok eğlenceli bir gösteri değil ama istediğiniz her an telefonunuzdan kamera görüntülerini takip edebilirsiniz. Aynı zamanda bulut sistemi ile kayıtları saklayabilirsiniz. Bu yüzden kayıtların kaybolma ya da silinme ihtimali konusunda endişe etmenize gerek yok.

Evcil hayvanınızı evde tek başına bırakmanız gerekiyorsa, onun hareketleri dışındaki hareketleri algılayacak bir sistem kurun ki evcil hayvanınızın her hareketi ile alarm devreye girmesin.

Sensörlerin yangın, su ya da gaz sızıntısı konusunda da sizi uyarmasını isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda sensörler telefonunuzdaki uygulamanız ile iletişime geçer ve hatta kapınıza da kitlenmesi ya da açılması konusunda uzaktan komut gönderir.
px Tatildeyken Evinizi Hırsızlara Karşı Koruyun