woman cleaning windows using a squeegee .jpg

Çok fazla antibakteriyel sprey kullanmanın size ve ailenize faydadan çok zarar verebileceğini biliyor muydunuz? Araştırmalar, çok temiz olmanın bağışıklık sisteminin gelişimini önleyebileceğini, ayrıca astıma ve alerjilere katkıda bulunabileceğini ortaya koyuyor. Dolabınızdaki ürünlere ve daha doğal temizlik ürünleri kullanmanın sağlığınız için daha iyi olma sebebine göz gezdirelim.

Temizlik ürünleri bize nasıl zarar verebilir?

Bazı bilim insanları, çok temiz olmanın astım ve alerji vakalarını artırdığına, ayrıca güçlü ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin gelişmesini önlediğine inanmaktadır. Araştırmalar, ömürlerinin ilk yıllarında evsel bakterilere maruz kalan bebeklerin, ilerleyen yıllardaki alerji şikayetlerinin daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Aslında, İsveç’te yapılan bir çalışmada, yere düşen emziklerini yıkanmadan kullanan çocuklarda, ailelerinin emziklerini yıkadığı çocuklara kıyasla daha az alerji, astım ve egzama görülmüştür. Bu, – hijyen önemli olsa da – biraz tozun düşman olmadığını ortaya koymaktadır!

Zarar veren yalnızca hijyen anlayışının kendisi değildir. Temizlik ürünleri de cilt tahrişinden solunum güçlüklerine kadar çok çeşitli sağlık problemlerine yol açabilen çeşitli kimyasallar içerir. 20 yıl kadar süren bir çalışmada 6.000’den fazla insan takip edilmiştir ve düzenli olarak ev temizliği ürünleri kullanan kişilerde akciğer işlevinin, 10 ila 20 yıl boyunca günde 20 sigara içenlere benzer ölçüde azaldığı ortaya koyulmuştur. Ülkemizde yapılan bir araştırmada ise, araştırmaya katılan astım hastalarının %12’si temizlik malzemeleri kullanırken astım belirtilerinin arttığını ifade etmiştir. Temizlik ürünlerinin içeriğini bilmemiz işte tam da bu yüzden önemlidir.

Etikette ne var?

Sağlığınızı korumanız için temiz kalmanız gerekir. Ancak unutmayın ki; birçok temizlik ürünü, tahriş, solunum problemleri vb. sorunlara yol açabilecek toksinler içerir. Mutlaka kaçınmanız gereken yaygın toksinlerden ve ürünlerden bazıları şunlardır:

  • Triklosan: Birçok antibakteriyel sabunda ve çamaşır deterjanında bulunan triklosanın, insanın hormon işlevini bozabildiği ve bakterilerin bazı antibiyotiklere karşı direnç kazanması riskini artırdığı ortaya koyulmuştur.
  • Parfümler: Bunlar temizlik ürünlerinde çok yaygındır ve cilt tahrişine, aksırmaya, nefes hırıltısına, baş ağrısına ve göz sulanmasına yol açabilir. Parfümler, özellikle astım hastaları için önemli sorunlar yaratabilir.
  • Amonyak: Parlatıcılarda ve cam temizleyicilerde yaygın olarak bulunan amonyak, akciğer ve solunum problemlerine yol açabilir. Kesinlikle çamaşır suyu ile karıştırılmamalıdır; aksi takdirde, zehirli bir gaz açığa çıkar.
  • Sodyum hidroksit: Sodalı su olarak da bilinen sodyum hidroksit, fırın temizleyicilerde ve lavabo açıcılarda bulunur ve son derece aşındırıcıdır; cilt teması olması ya da göze kaçması halinde ciddi yanıklara yol açar. Ayrıca, solunması halinde boğaz tahrişine yol açabilir.

Bunlar ve daha birçok kimyasal, tek başına zararlı olmanın yanı sıra, birlikte kullanıldıklarında daha ciddi yaralanmalara veya hastalıklara yol açabilirler. Bu yüzden, ürünlerin içeriğindeki kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmanız ve tepkimeye girebilecek kimyasalları birlikte kullanmamanız gerekmektedir.

Doğal temizlik ürünlerini tercih edin

Dolabınızı yukarıdaki zararlı maddelerden arındırmak düşündüğünüzden daha kolaydır, üstelik tasarruf etmenizi bile sağlayabilir! Aslında, normal sabun ve ılık su da antibakteriyel alternatifler kadar etkili olabilir. Ayrıca, eviniz için kendi temizlik ürünlerinizi de yapabilirsiniz. Karbonat ve sirke, yağ ve kir çözücü olarak etkilidir, limon suyu ise sert yüzeyleri parlatır. Hoş bir doğal aroma vermesi için birkaç damla esans bile ilave edebilirsiniz.

Camları temizlemek için 1/4 bardak beyaz sirke ile 4 bardak ılık suyu karıştırın. 1/4 bardak karbonat, iki litre su ve yarım bardak sirke, mutfak ve banyo yüzeyleri için harika bir temizleyicidir. Tabii ki kendi temizlik malzemelerinizi yapmak her zaman pratik olmayabilir; bu durumda, alternatif olarak çevre dostu temizlik ürünlerine göz gezdirin. Çevre dostu temizlik ürünlerinin etiketlerini de dikkatle incelemek gerekir; zira, bunlarda da toksik kimyasallar bulunabilir.

Temizliğin püf noktaları

Normal temizlik malzemelerinizin yerine doğal alternatiflerini kullanmanın yanı sıra, zararlı olabilecek kimyasallara daha az maruz kalmak için başvurabileceğiniz farklı yöntemler de bulunur. Kir ve toz birikmesini önlemek ve daha az ürün kullanmak için düzenli olarak temizlik yapın. Evinizin iyi havalanmasını sağlamak için kapı ve pencereleri açın ve cildinizin tahriş olmasını önlemek için mutlaka eldiven ve koruyucu giysi kullanın.

Diğer bir yöntem de evinizde bitki yetiştirmek olabilir. Bitkiler hem daha iyi hissetmemiz için çok faydalıdır hem de havadaki kirleticileri yok ederek hava kalitesini iyileştirdikleri bilinmektedir. Kurdele çiçeği, aşk merdiveni veya bambu palmiyesi gibi bitkilerle evinize hayat vermek istemez misiniz?

Her yaşa yönelik önemli ipuçlarımız ve püf noktalarımız ile çocuklarınızın mutlu, başarılı geleceklere sahip olmasına rehberlik edin:

Çocuğunuza para yönetimini nasıl ve hangi yaşta öğretmelisiniz?

Dayanıklı okula dönüş malzemeleri almanın yolu

Öğrencilerin bütçelerini akıllıca planlamaları için izlemeleri gereken yol haritası

 

 

px Temizlik ürünleri aileniz için tehlikeli mi?