Uzun Yola Çıkmadan Arabanızla İlgili Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

Generali Sigorta [21/06/2016]

Tatil ya da iş, her ne olursa olsun arabanızla şehir içinde yaptıklarınızdan daha uzun bir yolculuğa çıkacaksanız hazırlıklı olmalısınız. Dikkat etmeniz gereken birkaç madde ile sorunsuz bir yolculuğu garantilemeniz mümkün.

 1. Bakım gerektiren parçalara göz atın.

1-min

Rutin kontrollerinizi zaten atlamıyorsanız ve aracınızda belirli bir sorun yoksa, kendi kontrolünüz yeterli olacaktır. Bunun için farlar, sinyal araçları, silecekler, araç motorunun sorun çıkarabilecek parçaları, havalandırma ekipmanları ve aynalar gibi hayati önem taşıyan bölümleri kontrol etmeniz gerekmekte. Eğer üşengeç bir sürücüyseniz ve araç kontrollerini atlıyorsanız mutlaka uzun yola çıkmadan bir araç bakımı yaptırmalısınız. Gözden kaçabilecek ufak bir sorun yol boyunca moralinizin bozulmasına ve daha da önemlisi kazalara sebep olabilir.

 1. Araç sıvılarını kontrol edin.

2-min

Mutlaka kontrol edilmesi gereken unsurlardan biri de araç sıvıları. Yağ durumu, soğutucu, şanzıman ve cam sıvıları arabanın sorunsuz çalışması için önemlidir.

 1. Tekerler en önemli unsurlardan.

3-min

Tekerlekler uzun bir yolculukta sorun çıkarabilecen en temel ögelerdendir. Tekerlek basıncını ölçerken yedek tekerinizi sağlama almayı da unutmayın. Ayrıca aracınızda tekerlek değiştirmek için gereken ekipmanların bulunduğuna da emin olmalısınız.

 1. Frenleri dinleyin.

4-min

Frenlerin hayati önem taşıdığı yadsınamaz. Bu yüzden onları kontrol ederken bize söylediklerini iyi dinlemek gerekiyor. Aşırı derecede sürtünme sesi ve gıcırdama duyarsanız mutlaka bir servise baktırın deriz. Ayrıca kontrol etmeniz gereken sıvılara bir diğer ek de fren sıvısı olarak sayılabilir.

 1. Akünüz ne durumda?

5-min

Akünüz aracınızın çalışması için gereken sistemin olmazsa olmazlarından. Ona da gereken özeni gösterdiğinizden emin olun.

 1. Arabanızı temizleyin.

6-min

Nasıl olsa uzun bir yolculuk yapacağım ve tekrar kirlenecek diye düşünmeyin, arabanızı yıkayın ya da yıkatın. Ön camlarınızın ya da aynalarınızın yüzeyini kaplayan tozlar, görüşünüzü engelleyerek ve güneş ışınlarının gözünüze ani olarak çarpmasına sebep olarak kazalara neden olabilir.

 1. Ne olur ne olmaz: İlk yardım ve acil durum kiti

7-min

Her zaman aracınızda bulunması gereken acil durum işaretlerini ve ilk yardım malzemelerini de kontrol ederek, yerine yenisi konulması gerekenleri sağlamanızı öneririz.

 1. Gerekli belgeleri kontrol edin.

8-min

Yolculuğunuz boyunca sorun yaşamamak ve herhangi bir polis çevirmesinde zorluk çekmemek için ehliyetinizi, ruhsatınızı, sigortanızı ve araçla ilgili diğer önemli belgeleri yanınıza almayı unutmayın.

 1. Harita mı yoksa GPS mi?

9-min

Belki gelenekselci bir yapınız var ve harita kullanmayı seviyorsunuz, belki de teknolojinin bütün nimetlerinden yararlanmak isteyerek GPS ve navigasyon sistemlerine kendinizi emanet ediyorsunuz. Hangisi olursa olsun yolları size hatırlatacak bir yardımcıyı mutlaka yanınızda bulundurun deriz.

 1. Keyifli bir yolculuk müziksiz olmaz.

10-min

Son olarak da sizi zinde tutacak ve keyfinizi yerine getirecek müzikler seçmeyi unutmayın. İşte şimdi yolculuğa tam olarak hazırsınız demektir. İyi yolculuklar dileriz!

Bonus: Trafik ve Kasko Sigortanızı yaptırmayı unutmayın.

Trafik ve Kasko Sigortası

Uzun yola çıkarken Trafik ve Kasko Sigortanızı yaptırın, yola güvenle çıkın. Hemen ücretsiz teklif almak için buraya tıklayın!

Facebook ile Yorum Yap

2 Responses to Uzun Yola Çıkmadan Arabanızla İlgili Dikkat Etmeniz Gereken 10 Şey

 1. Utku diyor ki:

  Güzel bir çalışma olmuş, öncelikle teşekkür ederim. Trafikte arabada ilk yardım ve acil durum kitini bulundurmamanın herhangi bir cezası var mıdır ?

  • Generali Sigorta diyor ki:

   Merhaba Utku Bey, güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Trafikte aracınızda ilk yardım kiti ve acil durum kitini bulundurmanız gereklidir.Bulundurulmaması durumunda 2918 sayılı kara yolları kanununda yer alan hükümlere göre cezai işlem uygulanmaktadır. İyi günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


CAPTCHA Image
Reload Image

Generali Sigorta’yı Facebook’ta Beğen, Hiçbir Yeniliği Kaçırma!

likeee

 

 

 

Herkes burada, gelsene sen de.