Uzun Yolda Yardımcı Pilot Olmanın Püf Noktaları

Yardımcı Pilot Olmak

Arkadaşlarla ya da ailece uzun yola çıkarken; aracın sürücüsü kadar onun yanında oturan ‘yardımcı pilot‘a da iş düşüyor! Bu işler neler mi? Uzun yolun en sıkıcı anlarında aracın içindeki enerjiyi artırmaktan müzik seçimine, gerektiğinde yol tarifi bulmaktan hava durumuna uygun uygulama kullanmaya kadar yolu eğlenceli ve daha çekilir hale getirecek bir çok şey. Özetle, yardımcı pilot olmak için, içinde bulunduğunuz aracın illa ki bir ralli yarış arabası olması gerekmiyor. İşte, uzun yolda yardımcı pilot olmanın püf noktaları…

Uzun yolda, arka koltuktaki yolcular artık yorgun düşüp, yol rehavetine kapılmış ve uykuya dalmışken sürücünün sıkılmamasını sağlamak yardımcı pilotun daimi görevi! Hem ortamı neşeli tutmak hem de sessizliğe gömülmemek için yola çıkmadan, uzun yolda dinlenilecek şarkılar listesi yapıp bunları yanınıza almayı unutmayın.

Gece yolculuğu, gündüz yolculuklarından daha dikkat dağıtıcı ve yorgunluk yaratıcıdır. En özenli ve dikkatli sürücüler için bile bir anlık dikkat kaybı, üzücü sonuçlara neden olabilir. Karanlık baskın gelir, algı düşer, yorgunluk basar… Gece yolculuklarında bu olumsuzluklara engel olmak için sürücünün uykusunu almış olmasına, su ve yiyecek için mola verilmesine ve bu molalarda ufacık hareketlerle olsa da vücudunu ve zihnini canlandırmasına dikkat etmeli. Bunun için iş size de düşüyor. Yoldaki mola alanlarını iyi değerlendirin, hem uzun yola ara vermiş hem de keyifli bir yol sohbetine imkan tanımış olursunuz.

Araç kullananların tüm dikkatlerini yola vermeleri gerekirken, direksiyon başında yapacakları bazı şeyler, zararsız gibi görünse de kaybı büyük hatalara yol açabilir. Direksiyon başında yeme-içmeden cep telefonu kullanmaya kadar bu dikkat dağıtıcı unsurların en yaygın olan 9 tanesini daha önceki yazımızda okuyabilirsiniz.

Asla ve asla sürücünün dikkatini dağıtan, onun araç kullanmasını eleştirip, ani hareketlerde bulunarak, yola olan dikkatini kaybetmesine neden olan bir yardımcı pilot olmayın! Unutmayın ki tüm dikkatini trafiğe ve yola vermesi gereken araç sürücüsü için güvenli sürüşü riske atan faktörlerden biri, yolculardan herhangi birinin aracı kendisi kullanıyormuş gibi; sürücünün tekniğine yaptığı yorumlar… Daha önceki bir yazımızda yer verdiğimiz arka koltuk sendromunun nasıl dikkat dağıttığı konusuna göz atabilirsiniz.

Bir yardımcı pilotun en önemli görevlerinden biri, gerekli durumlarda yol bulmak, harita takip etmek vs gibi işler… Bunun için de akıllı telefonlarımız ve cihazlarımız günün her anı yanımızda ve hayatımızı kolaylaştıran, faydalı mobil uygulamalar da ihtiyacımız olan her an emrimize amade! Yol bulmaktan hava durumuna dair bilgileri edinmeye kadar faydalı mobil uygulamalar hakkındaki yazımıza bir göz gezdirmek faydalı olacak. Bir de not: Yolda başınıza kötü bir sürpriz geldiğinde ya da bir kaza olduğunda da iş yardımcı pilotun desteğiyle daha kolay çözülüyor. Generali Araştırma Merkezi (GAM) tarafından yapılan araştırmalar gösteriyor ki sürücülerin yüzde 35’i kaza anında ilgili kişiyi tek bir tuşla aramayı tercih ederken, yüzde 48’i kaza ya da yolda kalma durumlarında ne yapmaları gerektiği konusunda ilgili kişilerden yardım almak istiyor. Aynı sürücülerin yüzde 42’si kaza anında Kaza Tespit Tutanağını doldurmak için yönlendirmeye ihtiyaç duyuyor. Araştırma sonuçlarına göre telefon ve internet, kaza durumlarında bilgi almak ve hasar talebinde bulunmak için yardım almada en çok tercih edilen araçlar olarak kullanılıyor. Generali, müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırmak için tasarladığı mobil uygulaması ‘Kolayla‘ ile: Araçlarıyla kaza yaptığında ya da yardıma ihtiyaç duyduğunda, stres yapmadan tek bir butona tıklayarak, acil yol yardım hizmeti alabilmesini sağlıyor. İşte iyi bir yardımcı pilotun görevi de sürücünün aracının kaskolu olduğundan emin olup; bir kaza durumunda gerekli yardımı almak için Kolayla’yı da tanımak!px Uzun Yolda Yardımcı Pilot Olmanın Püf Noktaları