Bir benzin istasyonu çalışanı pompayla otomobile benzin dolduruyor.

Sürüşünüzün yakıt tüketiminin, CO2 emisyonları ve araç aşınması ve yıpranması üzerinde doğrudan etkisi vardır. Teknoloji sayesinde kirliliği ve yakıt tüketimini azaltmayı başardık ve bu gelişmeler doğrultusunda bazı modeller şu anda 100 km’de 3 litreden daha az yakıt tüketiyor. Yine de belirli verimli sürüş ilkelerine bağlı kalmak, yolculuklarınızda ekstra tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

Bu yazıda verimli sürüşün önemini ve hem gezegen hem de cüzdanınız için faydalarını açıklıyoruz. Haydi başlayalım!

Verimli sürüş nedir?

Verimli sürüş, çevre kirliliğini ve yakıt tüketimini azaltmak ve kaza riskini en aza indirmek amacıyla sürüş şeklinizi optimize etmenin bir yoludur.

Ayrıca optimum araç performansı elde etmek için bir dizi basit ve son derece etkili tekniği benimseyerek çok daha keyifli bir yolculuk sağlar.

Ancak, mesele sadece teknoloji değil! Verimli sürüş aynı zamanda sürücünün yol güvenliği eğitimine, bilgisine ve alışkanlıklarına da bağlıdır. Aracınızın gereçlerle dolu olması veya piyasadaki en son model olması gerekmez. Verimli sürüş herkes için erişilebili

 

Zz1mMWNiMGE5MDBkN2UxMWVkYWExNGFhZjQwMDljOTBkOA==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiZjFjYjBhOTAwZDdlMTFlZGFhMTRhYWY0MDA5YzkwZDgiXSwiZXhwIjoxNjU5MDIzNTUyfQ Verimli sürüş sayesinde yakıt tasarrufu yapın

Etkili sürüş ipuçları ve teknikleri

Verimli sürüşü denemek ister misiniz? Yakıt tasarrufu ve güvenli seyahat ile ilgili bazı ipuçları:

1. Aracınızı etkili bir şekilde çalıştırın

Verimli sürüş, aracınızı çalıştırdığınız andan itibaren fark yaratır. Hatırlanması gereken ilk şey, motoru çalıştırırken ayağınızı gaza basmamanız gerektiğidir.

Dizel aracınız varsa, kontağı çalıştırmadan önce birkaç saniye beklemeniz önerilir. Bu, motorun tüm parçalarının uygun şekilde yağlanmasını sağlar. Benzinli bir aracınız varsa, çalıştırmadan önce beklemenize gerek yoktur.

2. Sadece kalkış için birinci vites

Yola çıkarken sadece birinci vitesi kullanmayı unutmayın. Daha iyi bir motor performansı elde etmek ve yakıt israfını önlemek için mümkün olan en kısa sürede ikinci vitese geçilmesi önerilir. Genel bir kural olarak, 3 saniye veya 6 metre sonra ikinci vitese geçmelisiniz.

3. Yüksek vites kullanın

Arabalar her zaman daha yüksek viteslerde daha verimli çalışır. Yolculuğunuz sırasında motor devrini azaltmak ve yakıttan tasarruf etmek için mümkün olan en yüksek vitesleri kullanın.

4. Hızı değiştirmekten kaçının 

Zaten yoldayken en önemli şey, sorunsuz sürmeye çalışmaktır. Bu, gereksiz vites değişikliklerine yol açan frenleme ve hızlanmadan kaçınmayı içerir. Yoldaki olası engelleri önceden tahmin etmeli ve diğer araçlarla güvenli bir mesafe bırakmalısınız.

Hızınızı sadece %20 artırmak bile yakıt tüketimini %44 artırabilir. Gaza her bastığınızda bunu aklınızda bulundurun!

5. Motor freni

Vitesi küçülttüğünüzde motorun kendisinin aracı yavaşlatmaya başladığını biliyor muydunuz? Fren balatalarınızın aşınmasını önlemek için her vites küçülttüğünüzde motor freni yapın. Bu özellikle döner kavşaklarda veya kırmızı ışığa yaklaşırken kullanışlıdır.

6. Şüphe duyduğunuzda, fren yapmaya hazır olun!

Şüphe duyduğunuzda ayağınızı frenin üzerine koyarak olası tehlikeleri önceden tahmin edin. Ayrıca öndeki araçla aranızda güvenli bir mesafe bırakmayı unutmayın. Bu yalnızca yakıt tasarrufu yapmanıza ve CO2 emisyonlarını azaltmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sizi ve diğer yol kullanıcılarını daha güvenli hale getirir.

7. Hızınızı yumuşatın

Sollama yaparken bile defansif sürüş yapmak önemlidir. Devam etmeden önce, gerçekte ne kadar zaman kazanacağınızı düşünün.

Bir veya iki sıra ilerlemek, hedefinize ulaşmanız için geçen süreyi değiştirmeyecektir, ancak yakıt tüketiminizi doğrudan etkileyecektir! Ancak, sollamaya karar verirseniz, diğer araçları herhangi bir şekilde engellememek önemlidir.

8. Hareket halindeyken vitesi boşa almaktan kaçının!

Verimli sürüş yapmanıza yardımcı olacak bir başka pratik ipucu da yokuş aşağı inerken boş vites kullanmaktan kaçınmaktır. Uygun bir yöntem olabilir ama aynı zamanda tehlikeli de olabilir! Ayrıca yakıt tüketiminizi de artıracaktır, bu nedenle viteste kalmayı unutmayın.

9. Durduğunuzda motoru kapatın

Aracınızı durdurduğunuzda da verimli sürüş uygulanabilir. 60 saniyeden fazla durduğunuzda motoru kapatın! Duran bir araç, hareket halindeyken rölantide çalışmasına ve daha az yakıt kullanmasına rağmen, motor çalışırken yakıt tüketimi her zaman daha yüksekti

Zz0yYTVmOWY5MjBkN2YxMWVkOTAwZjZlNzZmMjZiMmM0ZA==?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOlsiMmE1ZjlmOTIwZDdmMTFlZDkwMGY2ZTc2ZjI2YjJjNGQiXSwiZXhwIjoxNjU5MDIzNTUyfQ Verimli sürüş sayesinde yakıt tasarrufu yapın

Yakıt tüketimini artıran faktörler

Verimli sürüşe ek olarak, yakıt tüketimini etkileyen bir dizi başka faktör vardır. Size bunların ne olduğunu ve onlardan nasıl kaçınacağınızı açıklıyoruz!

Kötü bakım – özellikle bir aracın aerodinamiğini etkileyebilecek küçük motor arızaları veya kaporta hasarları açısından – yakıt tüketimini düşündüğünüzden daha fazla etkiler.

Bazen küçük, fark edilmeyen bir arıza, siz farkında bile olmadan daha yüksek yakıt tüketimine neden olabilir. Bu nedenle aracınızı düzenli olarak bakıma götürmenizde fayda var. Bunun tam bir servis olması gerekmez, ancak aracın bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi iyi bir fikirdir. Daha kapsamlı araba sigortası seçeneklerinde genellikle bu kontrolleri ayarlayacak bir yetkili servis ağı bulunur.

Yakıttan tasarruf etmek istiyorsanız aşağıdakiler de dikkate alınmalıdır:

  • Bujileri, hava filtrelerini ve yakıt filtrelerini değiştirin. Bu, motorun düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Lastik aşınmasına ve basıncına dikkat edin. Lastik basıncı önerilen seviyenin altındaysa, aracınız daha çok çalışmak zorunda kalacak ve bu da yakıt tüketimini doğrudan etkileyecektir.
  • Araç yükünü eşit olarak dağıtın. Çok fazla bagaj taşıyorsanız, nasıl dağıtılacağını düşünün. Ağırlığın çoğu aynı yerde toplanırsa yakıt tüketimi daha fazla olacaktır.
  • Verimli yakıt kullanın. Paradoksal olarak, bazı ucuz yakıtlar uzun vadede daha pahalıya gelir. Bileşimi, optimum motor performansını engeller ve bu da daha hızlı yakıt tüketimine yol açar.
  • Pencereler söz konusu olduğunda dikkatli olun. 80 km/s hızın üzerinde gidiyorsanız, klimayı kullanmanız ve camları kapatmanız tavsiye edilir. Bunları düşürmek aracın aerodinamiğini ve dolayısıyla yakıt tüketimini etkiler.
  • Portbagajlar. Yüksüz olsalar bile, portbagajlar her zaman yakıt tüketimini etkiler. Kullanılmıyorlarsa bunları çıkarmanız önerilir. Aracınızın ne tür bir portbagaja ihtiyacı olduğunu biliyor musunuz? Size burada anlatacağız.

Verimli sürüşün faydaları

Giderek daha fazla insan bu şekilde sürmeyi seçiyor. Verimli sürüşün günlük yaşamınıza getirebileceği avantajları kaçırmayın:

• Yakıt tasarrufu. Etkili sürüş teknikleri %10 ile %25 arasında yakıt tasarrufu yapmanızı sağlayabilir. Parasal olarak, bu, kapasiteye bağlı olarak, tank başına yaklaşık 185 ila 275 TRY arasında bir tasarruf anlamına gelir.

•Daha az çevre kirliliği. Bu, verimli sürüşün muhtemelen en önemli faydalarından biridir. Bu teknikleri uygulamak, aracınızın CO2 emisyonlarını %15 oranında azaltacaktır.

• Daha konforlu bir sürüş. Verimli sürüş, ani frenlemeyi, hızlanmayı, ani yön değişikliklerini vb. engeller. Ayrıca, ruh haliniz için de faydalıdır, çünkü gürültü kirliliğini iyileştirmeye de yardımcı olur! Verimli sürüş, trafikte sıkışıp kalsanız bile direksiyondaki stresi önlemeye yardımcı olur.

• Daha güvenli bir sürüş. Verimli sürüş, riskleri daha etkili bir şekilde önleyebilmeniz için potansiyel tehlikeleri öngörmeye çalışan bir şekilde sürüş yapan defansif sürüş ile ilişkilidir. Güvenli bir mesafeyi korumak, erken fren yapmak ve mümkün olduğunca sabit bir hızı korumak, daha güvenli sürmenize yardımcı olacaktır.

• Uzatılmış araç ömrü. Birkaç ipucunu takip ederek aracınızın daha hızlı eskimesini önleyebilirsiniz. Amortisörlerden motora ve frenlere kadar günlük birkaç küçük işlemle aracınızın bakımını yapabilirsiniz.

Öngörülemeyen olaylardan kaçının ve aracınızın bakımını Generali Sigorta’nın Trafik Sigortası ile koruyun. Onaylı bir garaj ağı, yol yardımı, para cezalarına karşı koruma ve bir dizi başka avantajdan yararlanacaksınız!

px Verimli sürüş sayesinde yakıt tasarrufu yapın