Generali Sigorta /   Araç Sigortaları /   Prestij Trafik Sigortası /   Egzoz Muayenesi
egsozmuaynesi

EGZOZ MUAYENESİ

Araç sahiplerinin ve sürücülerinin egzoz gazı muayenesini en iyi ve doğru şekilde yaptırmaları için profesyonel kuruluşlardan hizmet alması ve egzoz gazı ölçümünü yaptırmadan pul almaması gerekmektedir. Egzoz gazı ölçümü yapılmadan pul alan araç sahipleri ya da sürücüler, trafik çevirmeleri esnasında para cezası ödemek zorunda kalabilirler.

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır. Çevreye verilen tahribatın azaltılması adına trafik ile ilgili çeşitli denetimler uygulanmaktadır.

Egzoz Emisyon Nedir?

Trafikte hareket halinde olan motorlu taşıtların egzozlarından çıkan gazların neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek ve zararlı etkilerinin çevreye verdiği zararı azaltmak için yapılan ölçümlere Egzoz Gazı Muayenesi adı verilir. Egzoz emisyon ölçümü sonrasında yapılan değerlendirmede çevre kirletici gaz oranının miktarları belirlenen ölçümler dahilinde kalan araçlara Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilir.

Ezgoz Muayenesi Ölçüm Periyotları Nelerdir?

Özel ve resmi araçlar için, ilk üç yıl sonunda ve daha sonra takip eden her iki yılda bir egzoz emisyon ölçümü yapılmalıdır.

Diğer motorlu araçlar için ise ilk yılın sonunda ve daha sonra bir yıl arayla egzoz muayenesi yapılmalıdır.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Egzoz Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak taşıtın tescil ve trafik belgesi.
  • Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı. (İlk defa "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" yapılacak araçların sahipleri "Motorlu Araç Gazı Emisyon Ruhsatını ilk ölçümde 8,50 TL bedel ödeyerek satın alacaklardır).
  • T.C. Kimlik numarasını gösteren nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport.

Egzoz Muayenesi Ölçüm Fiyatlandırması

  • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 267,86 TL
  • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 198,24 TL
  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 101,48 TL
  • 2918 sayılı "Karayolları Trafik Kanunu"nun 35. maddesi uyarınca, muayene süresi geçirilen her araçtan, gecikilen beher ay için muayene ücreti %5 oranında fazla bedel ile tahsil edilir.
  • Egzoz Gazı Emisyon ölçümü 2016 yılı için KDV dâhil 46 TL’dir.
  • İlk defa "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" yapılacak araçların sahipleri "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı almalıdırlar. "Motorlu Araç Egzoz Gazı Emisyon Ruhsat"ı belge fiyatı: 8.5 TL‘dir.

Egzoz Emisyon Cezaları

Egzoz emisyon ölçümünü zamanında yaptırmayan araç sahipleri 1.054 TL, egzoz gazı emisyonu yönetmeliğinde belirlenen ölçümlere uymayan araç sahipleri ise 2.117 TL ceza ödemek zorundadırlar.

Generali, sigortanın kolay hali.
Bu yeşil alan bilgilerinizin en son teknoloji ve güvenle bize aktarıldığını gösteriyor.
close
left-side

Trafik/Kasko Fiyatını Hesapla

Lütfen geçerli bir telefon numarası giriniz
Lütfen geçerli bir TC kimlik numarası giriniz
Lütfen geçerli bir plaka numarası giriniz.
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi ile pazarlama izni metinlerini okudum, kabul ediyorum. Pazarlama izni seçenekleri için tıkla.
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini onaylayınız ve pazarlama izni hakkında karar veriniz.
X
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini onaylayınız.
Pazarlama İzin metnini okudum, yenilik ve kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.

Lütfen bekleyiniz...