Generali Sigorta /   Araç Sigortaları /   Prestij Trafik Sigortası /   Ticari Araç Trafik Sigortası
Ticari Araç Trafik Sigortası

1 dakikada teklif, 3 dakikada poliçe hazır!

Trafik Sigortası Teklifi
?
Telefon numaranızı giriniz
E-posta adresinizi giriniz
?
TC kimlik numaranızı giriniz
?
Plaka numaranızı giriniz
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi ile Pazarlama İzni metinlerini okudum, kabul ediyorum. Pazarlama izni seçenekleri için tıkla.
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini onaylayınız ve pazarlama izni hakkında karar veriniz.
X Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini okudum. Kabul ediyorum.
Pazarlama İzin metnini okudum, kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.

İşleminiz yapılıyor...

agent_zeynep

Kişisel Sigorta Danışmanınız sizi en kısa sürede arayacaktır.

İlginiz için teşekkür ederiz.

TİCARİ ARAÇ TRAFİK SİGORTASI

Zorunlu Trafik Sigortası, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafa ve 3. kişilere verilen zararlara karşı sizleri teminat altına alan ve zorunlu tutulan bir araç sigortası çeşididir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu tarafından düzenlenen kanunlar çerçevesinde, ülkemizde zorunlu trafik sigortası yaptırılmamış bir aracın trafiğe çıkması kesinlikle yasaklanmış ve cezai işlem ödeme yaptırımı getirilmiştir. Bu söz konusu durum tüm ticari araçlar için de geçerliliğini sürdürür. Her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen Trafik Sigortası teminat limitleri belirlenmektedir. Ticari Araç Sigortası yaptırırken teminatların belirlenmesi de bu nedenle fazlasıyla önemlidir.

Ticari Araç Sigortası Alırken Fiyatı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ticari araç sigortası yaptırırken, aracınıza ait bazı faktörler sigorta fiyatınızda bazı değişimlere neden olmaktadır. Bu başlıca faktörler ise;

  • Aracın bulunduğu şehrin kalabalık ya da suç oranı yüksek olması; kaza yapma olasılığını da arttırdığı için ilgili araca yapılan Ticari Araç Sigortası fiyatı da araç plakasının bağlı olduğu ile göre değişim gösterecektir.
  • Sürücünün trafikte daha önce yaşadığı kazalar ya da kural ihlalleri Ticari Araç Sigortası fiyatında değişime neden olur.
  • Sigorta yenileme işlemleri zamanında ve düzenli olarak gerçekleştirilen ticari araçların sigorta fiyatlarında belirli indirimler sağlanmaktadır.

Trafik Sigortasında Havuz Modeli

Hazine Müsteşarlığı'nın "Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali̇ Sorumluluk Si̇gortasında Tari̇fe Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇ği" Resmi Gazete'de yayımlanarak Trafik sigortasında yeni model olarak yürürlüğe girdi. Buna göre Riskli Sigortalılar Havuzu hasar frekansı yüksek araç grupları için 12 Nisan 2017’den beri geçerliliğini sürdürüyor.

Havuz Kapsamında Bulunan Ticari Araçlar

Poliçelere ilişkin hesapların yönetimi Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu (TMTB) tarafından yapılan bu söz konusu durum hasar riski yüksek araçlar ile taksi, minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk), sürücü dahil 18-30 koltuklu ile sürücü dahil 31 ve üstü koltuklu otobüsler, kamyon ve çekici türündeki araç grupları havuz kapsamında bulunmaktadır.

Ticari Araçlar için Sigorta Fiyatı Belirlemesinde Hasarsızlık İndirimi

Havuz kapsamında taksi, minibüs, otobüs, kamyon ve çekici türündeki araç gruplarında hasarsızlık prim oranları son yönetmelikle yeniden belirlenmişti. Bu belirlemeye göre daha önce kaza yapmayan kamyon, otobüs, taksi, minibüs sürücülerine sağlanan indirim oranı yüzde 45 yerine yüzde 30’a çekildi. Öte yandan 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren düzenlenmiş olan havuz kapsamındaki poliçelere ilişkin primler ve ödenen hasarlar ise havuz paylaşımında yer almaktadır. Bu poliçelere ilişkin sigortalılardan ilave prim ve aracılardan komisyon iadesi ise talep edilememektedir.

Yolda karşılaşabileceğiniz her türlü beklenmedik aksiliklere karşı hazırlıklı ve tedbirli olmak için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı unutmayın.

Generali, sigortanın kolay hali.