2019 Trafik Cezaları

trafik-cezasi

Her yıl değişen ve yeni kanunlar ile farklı cezaların geldiği trafik cezalarına 2018 yılının sona ermesi ile birlikte tekrar yenilikler getirildi. Karayolları Trafik Kanunu tarafından yapılan değişikliklerin TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilmesinden sonra trafik cezaları için uygulanacak olan zamlar da belirlenmiş oldu. 1 Ocak 2019 tarihi ile geçerli olan trafik cezası miktarları yeniden hesaplandı.

Alkollü araç kullanımı, araç takip mesafesinin korunmaması, hatalı sollama ve emniyet kemeri kullanmama gibi belli başlı trafik kurallarının ihlali durumunda uygulanacak olan yeni cezalar ile birlikte uygulanacak diğer cezalar da kuralları ihlal eden kişilerin ve yayaların can güvenliğini tehlikeye atanların karşı karşıya kalacağı cezalar bu yıl her zamankinden daha da ağır olacak.

En Düşük Trafik Cezası

2019 yılında trafik işaret ve işaretçilerine uymayan kişilere 108 lira ceza kesilecek. Bu ceza oranı 2019 yılının en düşük trafik cezası oranı arasında da  yer alıyor. Zamlı yeni yıl tarifelerine göre 2019 yılında uygulanacak cezalar aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

  • Kırmızı ışıkta geçmek 235 TL. Kırmızı ışık kuralını, son ihlalin yapıldığı tarihten sonra geriye doğru 1 yıl içerisinde ilk kez üç defa ihlal edildiği durumlarda ise 30 gün, ikinci kez ihlal edildiği durumlarda 45 gün ve üçüncü kez ihlal edildiği durumlarda ise 60 gün süre ile sürücülerin ehliyetlerine el konulacak.
  • Geçtiğimiz yıl araç kullanırken cep telefonu kullananlara uygulanan 108 TL’lik para cezası ise yeni yılda 235 TL olmuş durumda.
  • Yayaların trafik içerisindeki geçiş üstünlüğüne dikkat etmeyenlere ise 488 TL para cezası uygulanacak.
  • Abartılı egzoz kullanımı cezası 1.0002 TL.
  • Çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazlar kullananlar için mevzuatta belirlenen kurallar dışına çıktıkları zaman 1.002 TL idari para cezası ödeyecekler.
  • Muayenesiz şekilde araçları trafikte kullananlara uygulanan 108 TL’lik idari para cezası ise 235 TL olmuş durumda.
  • Kamyon ve tırlardaki emniyet şerit ihlali için uygulanan 488 TL’lik idari para cezası ise 1.0002 TL olarak değişti.

Trafik Sigortası Fiyatını Öğren!

Hız İhlali Cezaları

Hız sınırlarındaki %10 ve %30 üzeri şeklinde uygulanan iki kademeli yaptırımlar %50’den fazlası şeklinde 3’e çıkarılmış durumda. Bu duruma göre %10 ile %30 için 235 TL, %30 ile %50 için 488 TL, %50 üzerinde ise 1.002 TL idari para cezası uygulanacak.

Hız sınırı ihlalinin 1 yıllık dönem içerisinde 5 kere tekrarlanması durumunda ise sürücü belgesine 1 yıl el konulabilecek. 5 yıl içerisinde sürücü belgesi ikinci kez geri alınanlara ise ‘’sürücü belgesi iptali’’ cezası uygulanacak.

Trafik Cezalarında İndirim Yapılıyor mu?

Araç sahipleri trafik cezalarını kendilerine tanınan sürenin ilk 15 gününde öderlerse %25 indirim hakkından yararlanabilecekler. 15 günü geçmiş olan ödenmemiş trafik cezalarında ise herhangi bir indirim hakkı bulunmayacak. Ay sonunda gecikmeye giden trafik cezalarına ise %5 gecikme faizi ekleniyor. Bu sebeple, trafik cezalarını ilk 15 gün içerisinde ödemeniz sizler için daha avantajlı olabilir. Bu indirim dışında trafik cezaları için herhangi bir indirim söz konusu değildir.

Trafik cezalarının itiraz süreleri de cezanın tebliğ edildiği tarihten itibaren 15 gün sonrasıdır. Trafik memurlarının yüz yüze kestikleri trafik cezalarında da tebliğ tarihi aynı gün olmaktadır. 15 günlük itiraz süresi bu süreden hemen sonra başlatılır. Trafikte ceza almamak için aynı zamanda zorunlu trafik sigortası ve araç bakımının da düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar