Araç Muayene Ücretleri 2019 Yılı Güncel

arac_muayenesi

Araç muayene ücretleri, araç muayenelerinden sorumlu olan TÜVTÜRK ile ilgili bakanlıklar ve daire başkanlıkları tarafından belirlenmektedir. Araç muayenesi işlemleri, aracın yaşına ve türüne göre değerlendirilir. Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde araç muayenesinin yaptırılması zorunludur. Araç muayenesi tarihini geciktiren veya muayenesini hiç yaptırmayan kişiler trafik denetimlerine girdikleri zaman yasalar gereğince para cezası ile cezalandırılırlar. Araç muayenesi aynı zamanda daha güvenilir bir sürüş keyfi elde edebilmenizi sağlar. Araç muayenesini periyodik olarak yaptırırken aynı zamanda ek teminat için kasko sigortası da sahibi olursanız kendinize en güvenlik önlemleri almış olursunuz.

Yeni 2019 yılı güncellemelerinden sonra araçlar için belirlenen muayene ücreti 279,66 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK tarafından yönlendirilen profesyoneller tarafından yapılan kontroller sonrasında sonuçlandırılan muayenelerden sonra raporlarda kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ya da emniyetsiz şekilde kayıtlar yer alır ve ilgili düzenlemeler yapılır.

Araç muayenesi ücretleri aynı zamanda araçların türüne göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Bunlar;

  • Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıtlar, römork, yarı römork: 279,66 TL
  • Otobüs, kamyon, çekici, tanker: 377,66 TL
  • Traktör(Römorklü-Römorksuz), motosiklet, motorlu bisiklet: 142,78 TL

Kasko Fiyatını Öğren!

Araç Muayenesi Kaç Yılda Bir ve Ne Zaman Yaptırılır?

Araç muayene süreleri ve periyotları aracın tipine göre değişiklik gösterebilmektedir. Binek ve resmi araç olarak nitelendirilen araçlar ve bu araçlara ait römorkların araç yaşı 3 olduktan sonra her 2 yılda 1 araç muayenesi yaptırılması gerekmektedir. 0 yaşındaki araçlar ise muayene işlemine gerek duymadan trafiğe çıkabilme hakkına sahiptir.

Lastik tekerlekli traktör ve römorku için de ilk 3 yaş kuralı geçerlidir. Daha sonraki dönemlerde ise muayeneler 3 yılda 1 tekrar edilmelidir. Ticari araçlar, taksiler, kamyonlar ve otobüsler gibi motorlu taşıtlarda süre biraz daha kısadır. Bu araç türleri 1. yaşını doldurduktan sonra her yıl araç muayenesi yaptırmalıdır.

Motosiklet grupları da son grupta yer almaktadır. İki veya üç tekerlekli motorlu taşıtlar ve bu taşıtlara ait römorklar için ilk 3 yaş dolana kadar muayene işlemi gerekmemektedir. İlk 3 yaş sona erdikten sonra ise bu grupta yer alan araçlar için 2 yılda 1 araç muayenesi yaptırılmalıdır.

Araç Muayene Ücretlerindeki Gecikme Zamları ve Ağır Kusurlu Araçlar

Araç muayenesi geciken araçlara, araç muayene ücretleri ile birlikte gecikme zammı da uygulanmaktadır. Araç muayenesi ücretleri için uygulanan gecikme zammı tüm araç tipleri için aylık %5 faizdir. Hesaplamalar güncel araç muayenesi ücretleri göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır.

Muayene raporlarında “emniyetsiz” ya da “ağır kusurlu” olarak yer alan araçların muayeneden sonraki bir sonraki ay içerisinde eksiklerini tamamlayarak tekrar muayeneye girmesi gerekmektedir. Bu tür durumlarda herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Devlet burada trafik güvenliğini ön planda tutabilmek için araç sahiplerinin eksiklerini giderebilmesine yardımcı olmaktadır.

Ağır kusurlu araçlar kategorisine egzoz emisyon ölçümü muayenesine ait belgesi olmayan araçlar da girmektedir. İnsan sağlığı ve çevre duyarlılığı konusunda düzenlenen kanunlardan sonra egzoz emisyon ölçümünün de periyodik olarak yaptırılması gerekmektedir.

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Neler Yapılmalıdır?

Araç muayenesi işlemini yaptırmadan önce randevu almanız gerekmektedir. Muayene randevusunu TÜVTÜRK üzerinden alabilirsiniz. Araç muayenesi için randevu almak isterseniz TÜVTÜRK’ün online sistemlerinden yararlanabilir veya 0850 222 88 88 numarasını tuşlayabilirsiniz. Pazar günleri dışında 08:00 ile 20:00 arasında TÜVTÜRK’ün çağrı merkezi üzerinden randevu alabilirsiniz.

TÜVTÜRK araç muayene merkezine uğramadan önce trafik sigortası poliçesi, araç ruhsatı, egzoz gazı ölçüm raporlarını da yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Aracı muayene ettirecek kişi aracın ruhsatta kayıtlı olan sahibi değil ise ehliyet, pasaport, TC kimlik numarası olan bir nüfus cüzdanı gibi belgeleri yanında götürmelidir.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar