Araç Muayenesi Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

arac-muayenesi

Seyahat amaçlı ya da iş amaçlı olarak kullandığınız ve genelde çok fazla zaman geçirilen araçlarınız da zaman içerisinde yorulabilir. Araçların düzenli olarak muayene edilmesi, ortaya çıkabilecek potansiyel sorunların erkenden tespit edilebilmesi açısından son derece önemlidir. Sorunların erken tespit edilmesi can sağlığınız açısından da büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu sebeple, araç sahipleri bu muayene tarihini asla geciktirmemelidir..

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yer alan 34. Madde gereği de araç muayenelerinin yapılması zorunlu tutulmuştur. Yetkili kuruluş olan TÜVTÜRK tarafından yapılan araç muayeneleri, trafiğe çıkacak bütün motorlu ve motorsuz araçların yeterliliklerini kontrol altında tutar.

Randevu Süreci

Türkiye’deki tek yetkili kuruluş TÜVTÜRK olduğu için araç muayeneleri esnasında genellikle yoğunluk yaşanabiliyor. Bu yüzden ilk adımı atmak için TÜVTÜRK’ün resmi internet sitesini ziyaret ederek randevu almanız gerekiyor. Randevu alma işlemini tamamen ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Kontrol Listesi

Aracınızın yeterlilik seviyelerinin ölçüldüğü bu muayenede aynı zamanda aracın borç durumu da önem taşımaktadır. Muayeneye girmeden önce trafik, köprü ve yol gibi cezaların olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca zorunlu trafik sigortası poliçenizin de geçerliliğini kontrol etmelisiniz. Geçerlilik süresi dolan ya da cezalı olan araçlar muayene sürecinden geçemezler. Muayene öncesinde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise egzoz gazının emisyon ölçümüdür. TÜVTÜRK istasyonlarını ziyaret ederek bu ölçümü gerçekleştirebilirsiniz.

Trafik Sigortası Fiyatını Öğren!

Araç Muayenesi için Hangi Evraklar Gereklidir?

Araç muayenesi için gerekli olan evrakları tamamlamadan önce ilk etapta ilk yardım çantanızı hazırlamanız gerekiyor. Araçların bagajında mutlaka yer alması gereken ilk yardım çantasında üçgen reflektör ile birlikte yangın söndürme cihazının da yer alması gerekiyor. Ayrıca ilk yardım çantasında aşağıdakiler de yer almalıdır.

 • Büyük boy sargı bezi – 2 adet
 • Üçgen sargı – 3 adet
 • Hidrofil gaz steril – 1 kutu
 • Antiseptik solüsyon – 1 adet
 • Flaster – 1 adet
 • Yara bandı – 10 adet
 • Tıbbi eldiven – 2 çift
 • El feneri
 • Turnike – 1 adet
 • Küçük Makas
 • Çengelli iğne

İlk yardım çantasında yer alması gerekenleri tamamladıktan sonra kanunlar kapsamında zorunlu olan araç muayeneleri için bazı belgeleri de hazırlamanız gerekiyor. Bu belgeler arasında yer alanları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

 • Ruhsat
 • Kimlik
 • Trafik sigortası

Bu noktada unutmamanız gereken en önemli kısım, aracınızın başka bir kişi tarafından muayeneye götürüldüğü durumlarda dikkat etmeniz gereken detaydır. Aracınızı sizin yerinize başka biri muayeneye götürüyorsa kimlik dışında başka bir belgeye gerek duyulmaz. Fakat aynı kişi aynı aracınızı 2. defa araç muayenesine sokacak ise noterden onaylı vekalet hakkı almalıdır.

Araç Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç muayenesi için gerekli olan bu adımları tamamladıktan sonra artık aracınız muayeneye girmeye hazır hale gelir. Son adımda ise araç muayenesi için gerekli olan ücreti yatırmalısınız. Araç muayenesi ücretini TÜVTÜRK istasyonlarındaki gişelere yatırabilirsiniz. Ücret yatırırken en önemli detay ücretin tamamının nakit olarak sizlerden talep edilmesidir.

Bir diğer önemli detay ise LPG’li olan araçlar için geçerli olan kuraldır. Aracınız LPG sistemine sahip ise, tank ve regülatörlerin marka ve seri numaralarının net bir şekilde okunabilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin okunabilir olmadığı durumlarda araç muayenesinde sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca LPG’nin ruhsata da işlenmiş olması gerekir. Bu adımları tamamladıktan sonra muayenenizi başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Muayene sonrasında kasko sigortası yaptırarak aracınızı güven altına almayı da unutmamalısınız.

Generali Sigorta

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.