Hata yapmayın! Yağışlı havada güvenli sürüşün püf noktaları

shutterstock_40377937 copy.jpg

Fırtına, şiddetli yağmur ve geniş çaplı su baskınları gibi olumsuz şartlarda araç sürenler, her türlü hasar olasılığına karşı ciddi bir risk altındadır. İster işe ister arkadaşlarınızı görmeye gidiyor olun, yağışlı havada güvenli yolculuk etmek için ipuçları veren temel kılavuzumuza uyarak hava şartları nasıl olursa olsun yol emniyetinizi sağlayabilirsiniz.

Önceden plan yapmak, hem hava durumu tahminini kontrol etmeniz hem de otomobilinizi, karşılaşacağınız hava şartlarına hazır hale getirmeniz açısından yağışlı havada emniyetli sürüşün önemli bir unsurudur. Yağmurlu veya fırtınalı havalarda güvenli sürüş için görüş mesafesi önemlidir; bu yüzden camların ve far kapaklarının temiz olduğundan, tüm farların düzgün şekilde çalıştığından ve sürüş sırasında camlarınızın buğusunu gidermeniz gerekirse diye havalandırma sisteminin sorunsuz olduğundan emin olun. Bu tür havalarda sık sık otomobil kullanıyorsanız, yolculuğunuzun mümkün olduğu kadar emniyetli olması için kış lastiği satın almayı düşünmelisiniz.

Kasko Fiyatını Öğren!

Yola çıktığınızda sürüş tarzınızı doğru biçimde ayarlamaya çalışın. Her zaman gittikleri yollarda seyreden en tecrübeli şoförler bile normal havalardaki sürüş alışkanlıklarını değiştirmezlerse fırtınaya yakalanabilirler. Bu nedenle; otomobilinizi dikkatli, temkinli ve hız sınırının altında sürün ve diğer otomobillerle aranızda yeteri kadar mesafe bırakın. Hız sabitleyici işlevlerini kapatın ve kızaklamayı (hydroplaning) önlemek için virajlarda yavaşlayın. Olumsuz durumlara sorunsuzca hızlı tepki verebilmeniz için etrafınızdaki büyük araçlara dikkat edin. Ayrıca, yorulduğunuzu hissederseniz mutlaka mola verin.

Kendinizi gergin hissetmeniz ve gideceğiniz yere ulaşmak için acele etmeniz sürüş tarzınızı etkileyebilir; bu yüzden, hedef noktanıza emniyetli bir şekilde ulaşmak için yola erken çıktığınızdan emin olun. Otomobil içerisinde dikkatinizi dağıtabilecek sohbet veya radyo gibi unsurları sınırlandırın ve yola odaklanın.

Son önerimizse şu: eğer hava çok kötü ise bu yolculuğun gerçekten gerekli olup olmadığını düşünün. Bekleyip hava düzeldiğinde yola çıkmanızın mümkün olup olmadığına bir bakın. Unutmayın; her şeyden önemlisi, ne olursa olsun emniyetinize öncelik vermektir.

px Hata yapmayın! Yağışlı havada güvenli sürüşün püf noktaları

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar