Araç Kilometre Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Otomobil kullanmanın bir keyif olarak kalmasını istiyorsanız aracınızın KM bakımlarını eksiksiz olarak yaptırmak en önemli işlerinizden biri olmalı. Otomobilinizin KM bakımlarını size önerilen zamanlarda yaptırmadığınız takdirde sürüş esnasında konforunuzu bozacak hatta aracınızın daha masraflı bir maliyetle tamir edilmesine sebep olabilecek sorunlar yaşayabilirsiniz.

Araç kilometre bakımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Her araç aynı KM’de mi servise götürülmeli?
Her otomobil markasının ve modelinin kendi rakamları olsa da genel olarak otomobil KM bakımları dizel ve benzinli araçlar için farklılıklar gösteriyor. Dizel ile çalışan araçları ortalama 10 ile 15 bin KM arasında bakıma götürmeniz gerekirken; dizel araçlar için bu rakam 10 bin sınırında bulunuyor. Eğer aracınızı sadece hafta sonları ve kısa mesafelerde kullanıyorsanız bu rakamları tutturmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda aracınızı servis bakımına 12 ayda bir sokmanız yeterli olacaktır. Bazen daha erken servis ziyareti gerekebilir.

Araç Kilometre Bakımı

Aracın kilometresine ek olarak ne tür ortam ve şartlarda kullanıldığı da servis süresini etkileyen faktörler arasındadır. Eğer araç şehir içinde sürekli trafik problemi olan yollarda, dur-kalk halinde kullanılıyorsa; tozlu ve çamurlu dağ yollarında, sürekli ıslak ve nemli ortamlarda bulunuyorsa veya sürekli olarak uzun yolda yüksek hızda seyahat ediliyorsa aracınızı daha erken servise götürmeniz gerekebilir.

KM bakımları neleri kapsıyor?
Bu bakımlar aracınıza yapılacak en kapsamlı servis hizmetleridir. Ana amacı motorunuzun sağlıklı olmasını sağlamak olsa da aracınızda bulunan kayışların sıkılığından, tampon bölgelerinin kontrolüne; araç altı metalerinin durumundan fren balatalarının kontrolüne kadar çok geniş bir kapsamı vardır. Ama unutmamınız gereken bu bakımlar arasında aracınızı iyi ve kaliteli benzin ile kullanmak, yağına ve suyuna dikkat etmek; lastik havalarını kontrol etmek ve en önemlisi seyir halinde arabanızı önerilen şekilde kullanmak da aynı derecede önemlidir.

Aracınızın bakımı kadar trafikte karşılaşabileceğiniz her türlü sorun konusunda güvene almanız için ihtiyacınız olan kasko ve trafik sigortası konularında detaylı bilgi almayı unutmayın.
px Araç Kilometre Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar