Yurtdışında pasaportunuzu kaybederseniz ne yapmalısınız?

yurtdışında pasaportunuzu kaybettiğinizde ne yapmalısınız?

Hemen herkesin bildiği gibi yurt dışına çıkabilmek için pasaport sahibi olmak gerekir. Ülke sınırları dışındayken kişinin kimliği yerine geçen pasaportu her an yanınızda bulundurmanız önemlidir. Uluslararası sınır geçişlerinde kullanılan ve özellikle vize isteyen ülkelerde olmazsa olmazlardan sayılan pasaport, hayatî evraklardan biridir. Seyahat severlerin başına gelebilecek en kötü olaylar arasında yurtdışında pasaport kaybetmek ilk sıralarda sayılabilir.

Yabancı ülkede pasaport kaybetmek ya da çaldırmak elbette olası bir vakadır. Fazlasıyla sinir bozucu ve talihsiz bir olay olan bu durum karşısında; öncelikle sakin olmanız ve ardından en kısa sürede yapılması gerekenleri takip etmeniz gerekir.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatını Hesapla!

Pasaportumu Kaybettim Ne Yapmalıyım?

Yabancı ülkede pasaport kaybetmek seyahat motivasyonunu son derece düşüren ve kişinin keyfini oldukça kaçıran olaylardan biridir. Ancak yapılması gereken işlemleri sırasıyla takip ederek, yeni pasaportunuza birkaç gün içerisinde kavuşabilirsiniz. “Pasaportumu kaybettim ne yapmam gerek?” diye merak ediyorsanız, işte sırası ile yapmanız gereken başlıca işlemler:

1. Karakola gidip tutanak tutturun

Yurt dışı seyahatiniz sırasında pasaportunuzu kaybettiğinizde ya da çaldırdığınızda ilk yapmanız gereken; size en yakın polis merkezine gitmek olmalıdır. Zaman kaybetmeden tutanak tutturmak sizi pek çok muhtemel kötü olaydan korur. Özellikle pasaportunuzu çaldırdığınızdan eminseniz mutlaka karakola giderek, çaldırdığınız yeri, saati ve olayı anlatmalı, başınızdan geçen detayları içeren bir tutanak tutulmasını sağlamalısınız. Bazı durumlarda karakolda konuştuğunuz dili bilmeyen memurlar olabilir. Böyle bir durumda bu dili bilen yerel bir vatandaştan yardım isteyebilirsiniz.

2. Tutanağın “Aslı gibidir” kopyasından isteyin

Polis merkezinde tutanak tuttururken, mutlaka oluşturulan tutanağın en az iki tane “aslı gibidir” mührü olan kopyasını istemelisiniz. Bu şekilde sahip olduğunuz kopyalar, sonraki işlemler için size epey fayda sağlar.

3. Türkiye Cumhuriyeti temsilciliklerine başvurun

Yurt dışında “pasaportumu kaybettim ne yapmam lazım?” endişesinden, size en yakın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ya da Konsolosluklarına başvurarak kurtulabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz ülkenin şehrinde Türk Temsilciliği yoksa, www.konsolosluk.gov.tr adresinden, bulunduğunuz lokasyona en yakın Türk Konsolosluğuna bakabilirsiniz. Büyükelçilik ve Konsoloslukların pek çoğu genelde hafta içi 09:00 ila 15:00 arasında hizmet verir. Eğer bulunduğunuz ülke resmî bir tatilde ise ya da Türkiye’de resmî tatil veya bayram tatili varsa, Konsolosluğun da kapalı olabileceğini unutmamalısınız. Konsolosluk pek çok hizmet verildiği için yoğunluk mevcut olabilir, dolayısıyla diğer günlerde erken saatte Konsoloslukta olmanız, işinizi kolaylaştırır.

4. Sizi tanıtan belgeler ve vesikalık fotoğraf bulundurun

“Pasaportumu kaybettim yenisini nasıl çıkarırım?” diye merak ediyorsanız, endişelenmenize gerek yok. Polis merkezinden aldığınız tutanak ile birlikte Konsolosluk tarafından size geçici bir pasaport verilecektir. Çoğunlukla kırmızı ya da pembe pasaport şeklinde olan bu belgenin çıkartılabilmesi için; iki adet vesilalık fotoğraf ile birlikte kimliğinizi belli eden bir hüviyet cüzdanı, evlenme cüzdanı ya da ehliyet belgenizi göstermeniz gerekir. Ancak pasaportunuz ile birlikte tüm belgeleriniz çalındıysa, en yakın fotoğrafçıda iki adet vesikalık fotoğraf çektirmeniz gerekir. Ardından, başvurduğunuz merkezden on beş dakika içinde geçici pasaportunuzu teslim alabilir, eski pasaportunuzu sistemden iptal ettirebilirsiniz.

Geçici pasaportun otuz günlük bir kullanım süresi mevcuttur. Bu nedenle belirtilen süre içinde geçici pasaportunuz ile Türkiye’ye geri dönmeniz gerekir. Aksi halde ülke sınırları dışında yasa dışı ikamet ediyor görülebilirsiniz. Türkiye’ye geri döndüğünüzde ise; pasaport bankosunda özel bir sıraya girip, sınır polisine geçici pasaportunuzu teslim ettiğiniz andan itibaren artık bir pasaport sahibi değilsinizdir. Yeni bir pasaport sahibi olana kadar yurt dışına seyahat edemezsiniz. Güzel haber şu ki; yeni bir pasaport başvurusu yaptığınızda, eski pasaportunuzun kalan kullanım süresi yenisine ilave edilir. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli konu; kaybettiğiniz pasaportunuzda geçerli bir Schengen veya başka bir ülke vizesi varsa bu vizeyi iptal ettirmeniz gerekir. Aksi halde yeniden bir vize için başvuru yapamazsınız.

Pasaport kaybetmek, çok can sıkıcı bir durum olsa da böyle bir durumla karşılaşmak her zaman muhtemeldir. Bu nedenle pasaport numaranızı bir yere kaydetmeli ve pasaportunuzun fotokopilerini dijital ortamda depolamalısınız. Yine önlem olarak; gezerken pasaportunuzu otel kasasında bırakıp, fotokopisini yanınızda taşıyabilirsiniz. Ayrıca yurt dışı seyahatlerinizde yanınıza en az iki adet vesikalık fotoğraf almanız da önerilir. Öte yandan, gerekli işlemler gerçekleşirken ödemeniz gereken cüzdan bedeli, harç ve diğer masraflar da size yük olabilir. Tüm bu durumlar ve işlemler sırasında sizi rahatlatacak bir sigorta mevcut: Seyahat sağlık sigortası. Yurt dışına çıkış öncesinde, sağlık durumunun yanı sıra bagaj gecikmesi veya kaybı, seyahatin iptali ve pasaport kaybı gibi durumları kapsayan seyahat sağlık sigortası ile içiniz her daim rahat olsun!

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar