2019 Yılı Asgari Teminat Tutarları

asgari-teminat-tutari

Kanunlar tarafından yapılması zorunlu tutulan trafik sigortası içinde asgari ve azami prim miktarları mevcuttur. Nihai primler ise risk profillerine göre değişkenlik gösterebilir. Sigorta poliçesine ve sigorta şirketlerine göre farklı şekillerde belirlenen bu tutarlar aynı zamanda her yıl yenilenmektedir. Trafiğe çıkan her araç için geçerli olan bu zorunluluk araç sahiplerinin sigorta yapılmasını gerektirir.

Trafik sigortası yapılmadığı durumlarda ceza uygulanır. Kontrollerde sigortasız araçların tespit edildiği durumlarda ceza kesilmesi ile birlikte aynı zamanda aracın trafikten men edilmesi de söz konusudur. Araçlar, trafik şubesi otoparkına götürülür ve trafiğe tekrar dönmesi için belirli bir zaman geçmesi gerekir. Süre zarfında aynı zamanda otopark ücreti de ödeneceği için maddi olarak yıpratıcı bir süreç ile karşı karşıya kalınabilir.

Trafik Sigortası Fiyatını Öğren!

1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek olan yeni değişikliğin Resmi Gazetede yayınlanmasından sonra netlik kazanan 2019 yılı asgari teminat tutarları araçların türüne göre de değişkenlik gösterecek. Motorlu araç işletenler ve motorlu araçlar ile ilgili mesleki faaliyetlerde bulunan kişiler yeni yıldan itibaren asgari teminat tutarı olarak araç başına 36 bin lira, kaza başına ise 72 bin lira teminat alabilecek.

Eşya ve insan taşımak için kullanılan motorlu araçlar ise aynı dönemde sağlık giderleriyle sakatlanma ve ölüm teminatı için kişi başı 360 bin lira asgari teminat tutarına sahip olacaklar. Kaza başı verilen tutar ise bu araç türleri için 1 milyon 80 bin lira ile 3 milyon 600 bin lira değişkenlik gösterebilecek.

Yılın İkinci Yarısında Teminat Tutarları Değişecek Mi?

2019 yılı asgari teminat tutarları yılın ikinci yarısında da değişiyor. Motorlu araç işletenler ve motorlu araçlar ile mesleki faaliyetlerde bulunanlar 1 Temmuz 2019 tarihinden itibaren araç başına 39 bin lira kaza başına ise 78 bin lira teminat altına girecek.

1 Temmuz 2019 tarihi itibariyle aynı araç türlerine sahip kişilerin sağlık giderleri, sakatlanma ve ölüm teminatı kişi başına 390 bin lira olacak. Kaza başı sunulacak teminat tutarı ise 1 milyon 170 bin lira ile 3 milyon 900 bin lira arasında değişebilecek.

Motorlu taşıt işletenler ve bu araçlar ile mesleki faaliyetler yapan kişilerin asgari teminat tutarları 2020 yılında araç başına 41 bin lira olacak. Kaza başı oranlar ise 82 bin lira olacak. 2021 yılında araç başı 43 bin lira olacak olan tutarlar, kaza başına ise 86 bin lirayı bulacak. 2022 yılında ise araç başı 45 bin lira ile kaza başına 90 bin lira olarak teminatlar uygulanacak.

Ek Teminat Tutarları Neler?

Sürücüler de dahil olmak üzere koltuk sayısı 10 ve üzerinde olan araçların sağlık ile ilgili giderleri, sakatlanma durumları ve ölüm teminatları için kaza başı asgari teminat tutarları da belirlenmiş durumda. 1 Ocak 2019 tarihi itibariyle 1 milyon 800 bin lira olacak olan asgari teminat tutarı aynı zamanda 9 milyon 360 bin liraya kadar da değişebilecek. Yılın ikinci yarısında 1 milyon 950 bin lira olacağı belirlenen tutarlar 10 milyon 140 bin lira arasında da değişkenlik gösterecek.

Ek teminat tutarlarının 2020 yılında 2 milyon 5 bin lira olacağı da kesinlik kazanmış durumda. 2021 yılında 2 milyon 150 bin lira ile 11 milyon 180 bin lira arasında değişeceği söylenen teminatların 2022 yılında 2 milyon 250 bin lira ile 11 milyon 700 bin lira arasında değişeceği de kesinlik kazanıyor.

 

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar