2021 Trafik Cezaları – Zorunlu Trafik Sigortası Cezası

Trafik seyrinin güvenli bir şekilde devam edebilmesi ve vatandaşların rahatlıkla seyahatlerini gerçekleştirebilmesi için trafik kuralları oluşturulur. Bu kurallar hem can hem de mal güvenliğimizi sağlar. Hayatın olmazsa olmazı olan, her daim uymakla yükümlü olduğumuz trafik kurallarını araç sahipleri çok iyi bir şekilde bilmelidir. Her zaman olduğu gibi maalesef bu kuralları ihlal eden vatandaşlar var. Böyle durumlarda devreye trafik cezası girer. Maddi yaptırımlara dayanan trafik cezaları, araç sahibinin bundan sonraki seyahatlerinde daha dikkatli ve hassas olmasını sağlar ve daha sağlıklı bir trafik akışına ortam hazırlar. Her yıl olduğu gibi 2021 yılı için de trafik cezalarının neler olduğu ve trafik cezalarının fiyatlarındaki değişiklikler şu anda günceldir. Bu makale sizlere trafikte dikkat etmeniz gereken noktalardan yola çıkarak trafik cezaları hakkında bilgi verir. Ayrıca zorunlu trafik sigortası yaptırmanın öneminden ve bunun cezası hakkında da bilgilenebilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası olası bir kaza veya bir hasar sonucunda araçta ve sizde oluşabilecek olumsuzlukların bedelini sebep olan suçlu taraftan alan ve size güvence sağlayan bir sigortadır. Böylesine faydalı bir sigortanın yaptırılması zorunlu olmasına rağmen kimi vatandaşlar bu kuralı ihlal eder. Elbette ki böyle hassas bir konuda kurala uyulmadığı taktirde bunun da maddi bir cezası vardır.

2021 Yılında Trafik Cezaları Ne Kadar?

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince 2021 yılı trafik cezalarına göre üst limit cezası güncel olarak 35 bin 699 liradır. 2021 yılında kırmızı ışıkta geçme cezası, hız sınırını %10-30’dan fazla aşmanın cezası ve trafik işaretlerine uymamanın cezası şu anda 314 lira halindedir. Tescil plaka ve belgesi olmadan trafiğe çıkmak 1340 lira iken, tescilli aracı plakası olmadan kullanmak 2081 lira olarak değişir. Hız sınırını daha da fazla geçerseniz yani %30-50’den fazla aşarsanız cezası 652 lira olacağı gibi hız sınırını %50’den fazla aşmanın cezası da 1340 lira olur. Bir defa alkollü araç kullanma cezası 1340 lira, ikinci defa alkollü araç kullanmak 1679 lira, üçüncü defa alkollü araç kullanmanın cezası 2699 lira olarak artış gösterir. Plaka cezalarına gelecek olursak; araca sahte plaka takmanın cezası 6687 lira, plakada değişiklik yapmanın cezası 505 lira, plakasız araç kullanmanın cezası 2270 lira, plakanın okunmasını engellemenin cezası 551 lira olarak değişiklik gösterir. Tescil belgesini yanında bulundurmamanın cezası 122 lira olarak belirlenir. Belediyeden ruhsat almadan yolcu taşımanın cezası 5010 lira gibi yüksek bir miktardır. Engelli vatandaşlar için belirlenmiş engelli alanına park etmenin cezası 264 liradır. Hava şartlarında kaza riski çok daha fazla olduğu için kış lastiği kullanmamanın cezası 766 liradır. Uyuşturucu ve uyarıcı madde alarak yola çıkmak en az alkol alarak yola çıkmak kadar tehlikelidir ve cezası 6910 liradır. Yolda gösteriş yapmak ve drift yapmanın cezası 60 gün ehliyete el koyulması ve 6141 lira gibi yüksek bir rakama denk gelir. Aracı amacı dışında kullanmanın cezası 1228 lira olarak seyreder. Hareket halinde iken cep telefonu kullanmanın cezası cezalarda standart bir rakam olan 314 liradır. Alkol testine itiraz etmenin cezası 3516 lira gibi yüksek bir rakamdır. Yayalara ilk geçiş hakkını tanımamanın cezası 488 lira iken emniyet kemeri takmamanın cezası 144 liradır. Çakar lamba takmanın ve araca gereksiz lamba takmanın cezası 1228 lira ve abart egzoz kullanmanın cezası trafikten men edilmeyle beraber 1002 liradır. Şerit izleme kurallarına uymamanın cezası 652 liradır. Hatalı park etmenin cezası en düşük ceza rakamlarından biri olan 144 liraya denk gelir. Emniyet şeridinin ihlali ve ters şeride girmenin cezası 1228 liradır. Yasak olan alanda sollama yapmanın cezası da birçok ceza gibi 314 liradır. Hurda araçla trafiğe çıkmanın cezası 2698 lira gibi yüksek bir ücrete tabiidir. Zamana göre fiyat hesaplaması yapabilmek için gereken takograf ve taksimetre kullanmamanın cezası 652 liradır. Tüm bunların yanında ehliyetsiz araç kullanma cezası 2698 liradır ve günümüzde en sık kesilen cezalardan biridir. Ehliyeti olduğu halde yanında bulundurmamanın da bir cezası vardır ve çoğu ceza gibi 314 lira olarak yer alır.

Trafik Sigortası Fiyatını Öğren!

2021 Yılında Zorunlu Trafik Sigortası Cezası Ne kadar?

Trafik sigortası yaptırmak vatandaşlar için zorunludur. Yaptırılmadığı taktirde çok ağır yaptırımlarla ve cezalarla karşılaşılır. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan 2021 yılına ait verilere göre trafik sigortası yaptırmamanın bedeli 144 liradır. Trafik sigortası yaptırmamaktan ceza alan vatandaşlar on beş gün içerisinde trafik sigortası yaptırırlarsa cezaları %25 oranında hafifleyerek 108 liraya düşer. Trafik sigortasını yenilememenin de parasal olarak bir bedeli vardır. Trafik sigortası yenilenmediği sürece geçen her ay adına %5 oranında zam uygulanır. Bunun adı gecikme zammıdır. Ödenebilecek maksimum gecikme zammı ise %50 olarak sınırlandırılır. Trafik sigortası her araç için ayrı ayrı yapılır. İki aracınız varsa ikisine tek bir sigorta yaptıramazsınız. Trafik sigortasının yenilenme süresi bir yıldır. Bir yıl sonra sigorta yenilenmelidir. Trafik sigortası olmayan araç ile trafiğe çıkılamaz. Trafik sigortası olmadığı tespit edildiği taktirde araç çekilerek trafikten men edilir. Aracın sahibi trafik sigortası yaptırana kadar çekilen araç otoparkta bekletilir. Zorunlu trafik sigortası herhangi bir trafik kazası halinde karşı tarafa gelebilecek maddi ve bedensel zararları üstlenir. Aslında araç sahibi için büyük bir fayda olan zorunlu trafik sigortası çok önemlidir. Trafik sigortası hem araçta hem de kişide oluşan hasarları karşılar. Ayrıca yaralanma gibi durumlarda hastane masraflarını kusurlu olan tarafın ödemesi için gereken tazminatları da trafik sigortası sağlar. Kısacası böyle faydalı bir sigortayı yaptırmamak veya geciktirmek size hem para kaybı hem de zaman kaybı olarak geri döner.

2020 Trafik Cezaları ile 2021 Trafik Cezaları Karşılaştırması

Trafik cezaları geçtiğimiz her yıl zamlanarak veya aynı kalarak karşımıza çıkar. 2020 yılından bu yana trafik cezasında %10 kadarlık bir artış söz konusu. 2020 yılında uyuşturucu ve uyarıcı madde almış biçimde trafiğe çıkmanın cezası 6333 iken 2021 yılında bu miktar 6910 liradır. 2020 yılında araç tescil belgesini araç içinde bulundurmamak 112 lira iken bu miktar 2021 yılında da aynıdır. Bu trafik cezalarına yakalanmamak için kurallara uymak büyük önem arz eder. Cezalardaki bu zamlanma caydırıcı olmasa da sürücüleri bir yandan daha dikkatli olmaya davet eder.

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Kural ihlali veya kurallara yeterince uymama sonucunda birçok sürücü her gün trafik cezası alır. Cezalarını belirli bir süre zarfında ödemeleri gerekir. Trafik cezasını kesildiği günden itibaren on beş gün içerisinde ilgili kuruma ödemek cezada %25 oranında indirim sağlar. Trafik cezanızı erken ödeyerek olması gerektiğinden daha az ödeme şansına da sahipsiniz. Peki trafik cezası nereye ödenmelidir? Trafik cezası banka şubelerine, PTT şubelerine, vergi dairelerine ödenebilir. Bunların yanında internet aracılığı ile de kredi kartı kullanılarak ödenebilir. Sanal yolla ödeme hakkı bulunmakla beraber ilgili kurumlara nakit ödeme de yapılabilir. Trafik cezanızı ödemeyi geciktirmeniz halinde yüksek faiz tutarlarıyla karşılaşabilirsiniz ve ödemeniz gerekenden çok daha yüksek bir miktar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Trafik cezasını zamanında doğru yere ödemek ve bundan sonraki trafik seyirlerinde daha dikkatli davranmak gerekir.

Trafik cezası kredi kartıyla ödenir mi?

Trafik cezaları ilgili kuruma nakit para ile ödenebileceği gibi kredi kartı yoluyla da ödenebilir. Plakanız adına kesilen trafik cezanızı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bankalara sanal olarak veya mobil uygulamalarını kullanarak kredi kartı ile ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle zamandan ve mekandan tasarruf etmiş olursunuz. Zorunlu trafik sigortası cezası gibi önemi büyük ve acil ödemeler için internet bankacılığı ile kredi kartınızla kolay ve hızlı bir şekilde bedelinizi ödeyebilirsiniz. İsterseniz de E-devlet uygulaması üzerinden kredi kartınızı kullanarak basit bir şekilde cezanızı ödeyebilirsiniz. Trafik cezası aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi üzerinden de kredi kartı ile gerçekleştirilebilir. Ayrıca trafik cezalarınızı kredi kartı ile ödemeyi tercih ederseniz taksitlendirme de yapılabilir. Böylece taksitli bir şekilde cezanızın her ay belirli bir miktarını ödeyerek yükünüzü hafifletmiş olursunuz. Trafik cezalarının taksitlendirilmesi vergi dairelerine başvurulduğunda sınırlıdır. Vergi dairelerine trafik cezaları 4 taksite bölünerek ödenir.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar