2022 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

2021 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene ücreti, TÜVTÜRK ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenerek kamuoyuna açıklanır. Günümüzde her ilde araç muayene istasyonları olduğu gibi çoğu ilçede de söz konusu merkezler mevcuttur. Aracın zorunlu muayenesini yaptırmak isteyen araç sahipleri TÜVTÜRK resmi internet sitesinden randevu almayı müteakip belirlenen gün ve saatte araçlarını muayeneye götürebilirler.

Araç muayenesi, Karayolları Trafik Kanunu’nun ilgili maddesi gereği tüm araçlar tarafından yaptırılması gereken bir işlemdir. Araç muayenesi ticari araçlar için 1 yıl, diğer araçlar için 2 yıl geçerlidir. Araç muayenesi yaptırıldığında aracın ruhsatına görevliler tarafından, ne zaman muayenenin son günü olduğunu belirten barkod yapıştırılır. Söz konusu sürenin aşılmasına rağmen araç muayenesinin yaptırılmaması durumunda cezai yaptırımla karşılaşılır. Trafik denetimlerinde araç muayene tarihinin geçmiş olması tespit edilirse, söz konusu işlemler uygulanır. Araç muayenesi, zorunlu olmasının yanında aynı zamanda aracın güvenli şekilde kullanılması için de bir güvencedir. Araç muayenesinden sorunsuz şekilde geçen aracınıza aynı zamanda kasko sigortası da yaptırırsanız, güvenlik anlamında tüm tedbirleri almışsınız demektir.

Araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda araç muayene ücreti 2022 yılı için %36,2 zam ile 507,40 TL olarak belirlenmiştir. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucunda araca kusursuz, kusurlu ya da hafif kusurlu rapor verilir. Kusursuz rapor verilmesi, aracınızda herhangi bir sorunun olmadığı anlamına gelir. Hafif kusurlu rapor verilmesi durumunda, aracın muayeneden geçmemesi söz konusu değildir. Bu raporla da araç, muayeneden geçmiş sayılır. Fakat muayene sonrasında aracınıza kusurlu raporu verildiyse; araç, muayeneden kalmış demektir. TÜVTÜRK görevlileri tarafından belirlenen problemlerin giderilmesi sonrasında araç tekrar muayeneye girmelidir. 2022 araç muayene ücreti, aracın niteliğine göre değişir. Bu kapsamda araç cinslerine göre muayene ücreti aşağıda belirtilmiştir:

 • Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için 507,40 TL
 • Kamyon, otobüs, tanker ve çekiciler için 685,58 TL
 • Traktör ve motosikletler için 258,42 TL

Trafik Sigortası Fiyatını Öğren!

Araç Muayene Geciktirmenin Cezası Var mı?

Yukarıda da kısmen izah edildiği gibi araç muayenesinin belli periyotlarda yapılması gerekir. Söz konusu zamanın hangi gün, ay ve yıl olduğu araç tescil belgesinin arka sayfasında yazmaktadır. Araçların hangi periyotta muayenelerinin yapılması gerektiği, aracın cinsine göre farklılık gösterir. Bu kapsamda binek ve resmi araçların, römorklar da dâhil olmak üzere fabrikadan çıktıktan sonra 3 yıl dolmasını müteakip periyodik muayeneye girmesi gerekir. 0-3 yaş arasındaki araçlar, herhangi bir muayene yapılmaksızın trafikte kullanılabilir. Bu sürenin dolmasından itibaren söz konusu araçlar her iki yılda bir muayene edilmek zorundadır.

Traktör ve römorklar için de 3 yaş kuralı geçerlidir. Söz konusu araçlar fabrika çıkışından 3 yıl geçmesini müteakip her 3 yılda 1 kez muayeneye gitmek zorundadır. Ticari nitelikteki taksi, kamyon, otobüs gibi vasıtalarda ise araç 1 yaşından itibaren her yıl muayeneye girmelidir. Son grupta yer alan motosiklet, üç tekerlekli taşıtlar ve bunlara ait römorkların da 0-3 yaş arası muayene yaptırması gerekmez. Söz konusu sürenin tamamlanmasını müteakip her 2 yılda 1 muayenesinin yapılması, yasal zorunluluktur.

Sıfır araç aldıktan sonra araç sahiplerinin yanılgıya düştüğü bir konu vardır. Aracın muayenesi için hesaplanan süre, aracın fabrika çıkış tarihinden başlar. Bu kapsamda satın aldığınız aracı bayiden aldığınız tarihten itibaren söz konusu sürenin başladığını düşünmeyiniz. Aracın tescil belgesini noterden aldıktan sonra muayene geçerlilik süresini kontrol etmenizde fayda vardır. Bu duruma dikkat etmediği için 0 km araçlara ceza yaptırımı söz konusu olabilir.

Tahmin edileceği üzere araç muayenesini yaptırmama ya da geciktirme durumunda belli miktarda ceza uygulaması gerekir. Araç muayene gecikme ücreti 2022 yılı için her ay % 5 oran olacak şekilde belirlenmiştir. Önceki yıllarda da söz konusu oran aynıdır. Araç cinslerine göre bu oran değişmez, tüm araçlara aynı oran uygulanır. Hesaplamalarda araç muayene ücretinin güncel verilerinin baz alınması gerekir.

Yukarıdaki başlıkta da kısaca açıklandığı gibi araç muayene işlemi sonrasında ağır kusurlu rapor verilen araçların eksiklerini gidererek tekrar muayeneye girmesi gerekir. Bunun için TÜVTÜRK resmi internet sitesinden tekrar randevu alınmasına ihtiyaç vardır. Tekrar randevu alınması durumunda araç muayene harcının tekrar ödenmesine gerek yoktur. Söz konusu ücret araç muayeneden geçsin ya da geçmesin bir kez ödenir. Fakat araca ağır kusurlu rapor verilmesi durumunda bir ay içinde aracın tekrar muayeneye gelmemesi halinde tekrar muayene harcının ödenmesi gerekir.

Araca ağır kusurlu raporu verilmesi durumu, sadece araçtaki problemlerden kaynaklı değildir. Aracın egzoz ölçüm muayenesinin olmaması da ağır kusur kabul edilir. Araç egzoz muayene ücreti 2022 yılı için 110 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücret, araç periyodik muayene ücretinden ayrı bir bedeldir. Periyodik muayene öncesinde egzoz emisyon ölçümünün yapılması gerekir. Söz konusu işlem, TÜVTÜRK istasyonlarında kısa sürede yapılır.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

Araç muayene gecikme ücretinin 2022 yılı için % 5 olarak belirlendiğini yukarıda belirtmiştik. Bu kapsamda araç sahiplerinin daha iyi anlayabilmesi için söz konusu durumu bir örnek ile açıklamakta fayda vardır. Binek araç muayene ücreti, 2022 yılı için 507,40 TL’dir. Örneğin aracın muayenesi 01.04.2022 yılında bitecek olsun. Diğer yandan siz aracı 11.04.2022 tarihinde muayeneye götürecek olun. Yani aracın muayenesi dolduktan 10 gün sonra aracı muayeneye götürdüğünüzü düşünün. Burada 10 günlük gecikme bedeli, tarafınızdan alınır. 10 günlük gecikme bedeli de 507,40 TL’nin % 5’idir. Yani ödenecek gecikme ücreti 25,37 TL olur. Bu kapsamda aracın muayenesini yaptırmak için 532,77 TL ödemek zorunda kalırsınız.

Araç muayene gecikme ücretlerinde şu hususu da atlamamakta fayda vardır. Aracın muayenesi dolduktan sonra isterseniz 1 gün, isterseniz de 29 gün muayeneyi geciktirin, ödeyeceğiniz ücret aynıdır. Bu kapsamda gecikme gün sayısına göre hesaplama yapılmaz. TÜVTÜRK resmi internet sitesindeki hesaplamanın bu prensiple yapıldığını belirtmek isteriz. Gecikmenin gerçekleştiği her ay için muayene ücretine % 5 gecikme ücretinin eklenmesi gerekir.

Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar?

Üzerinde durulması gereken konulardan biri de aracın muayenesi dolduğu için uygulanacak trafik cezasıdır. Bu kapsamda 2022 yılı verilerine göre 2918 sayılı Trafik Kanunu’nun 34. maddesi gereği araç muayenesi yapılmadan trafiğe çıkan araç sürücülerine 427 TL ceza uygulanır. Bunun yanında sürücüden 10 ceza puanı düşülür.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?

Araç muayene işlemini gerçekleştirmek için yukarıda da belirtildiği gibi öncelikle randevu almanız gerekir. TÜVTÜRK resmi internet sitesine girdiğinizde randevunun hangi menüden alınacağını görebilirsiniz. Web sitesinde çıkan randevu sayfasında araç tescil belgesi bilgileri, aracın son muayene geçerlilik tarihi ve randevu almak istediğiniz muayene istasyonu ile muayene tarih ve saati istenir. Gerekli bilgileri girdiğinizde, belirttiğiniz istasyondaki hangi randevu saatlerinin boş olduğunu görebilirsiniz. Sizin için hangi tarih ve saat uygunsa buradan kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Randevu saatinde belirttiğiniz istasyonda olmanız, yeterli olacaktır.

TÜVTÜRK resmi internet sayfasında araç sahiplerine muayene için en az 2 saat ayırmanız gerektiği ile ilgili gerekli ikaz da yapılmıştır. Burada şu hususu da belirtmekte fayda vardır. Araç muayenesinin yapılması için mutlaka araç sahibinin bulunmasına gerek yoktur. TÜVTÜRK randevu sayfasında aracı kimin muayeneye götüreceği ile ilgili gerekli bilgi istenir. Bu kapsamda isterseniz yakınlarınız da aracınızı muayeneye götürebilir. Muayene randevusu almak tümüyle ücretsizdir. Araç muayeneden ağır kusurlu olarak geçemese dahi sonradan alacağınız randevu için de herhangi bir birime ücret ödemeniz gerekmez. Randevu saatinde muayene istasyonuna gittiğinizde yapmanız gereken ilk iş, görevliye araç tescil belgesi ile müracaat etmektir.

Müracaatınız üzerine gerekli işlemleri yapacak olan görevli, sizden muayene ücretini ödemenizi talep edecektir. Her ne kadar “Araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu?”, “2022 yılı için değişiklik var mı?” gibi sorular, sürücüler tarafından merak edilse de böyle bir durum söz konusu değildir. Araç muayene ücretinin, muayene istasyonunda elden, nakit olarak ödenmesi gerekir. Bunun kredi kartı ile ödenmesi mümkün değildir. Bu kapsamda aracı muayeneye götürürken yanınıza nakit olarak araç muayene ücreti ve egzoz ölçüm ücretini almanızda fayda vardır. Bir kısım araç sahiplerinin muayene ücretinin nakit olarak ödenmesi gerektiğini bilmemesinden kaynaklanan mağduriyetler yaşaması söz konusu olabilir.

Araç Muayene Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet sorgulamalarında, “Araç muayene ücreti ne kadar, 2022 yılında herhangi bir değişiklik var mı?” gibi soruların yer aldığı görülmektedir. Bu kapsamda araç sahibi olarak araç muayene sorgulama işleminin nasıl yapıldığı konusunda bilgilendirme ihtiyacınız olabilir. Araç muayene ücretinin belirlenmesinde aşağıdaki hususlar kriter olarak düşünülebilir:

 • Aracın türü,
 • Herhangi bir gecikmenin söz konusu olup olmadığı,

Aracın türüne göre ve gecikme durumuna göre ne şekilde hesaplama yapıldığını yukarıda belirtmiştik. Söz konusu sorgulamayı TÜVTÜRK resmi internet sitesinden yapabileceğiniz gibi bu kapsamda dizayn edilmiş birçok internet sitesinden yararlanarak da öğrenebilirsiniz. Bunun yanında aracınızın türüne göre, “2022 araç muayene ücreti ne kadar?” sorusunun cevabını biliyorsanız, bizzat kendiniz de bu hesabı yapabilirsiniz. Araç muayenesinin gecikmesi söz konusu ise araç muayene ücretinin üzerine gecikme ücretinin eklenmesi ile kendiniz de bu meblağı bulabilirsiniz. TÜVTÜRK muayene istasyonuna, gecikme ücreti dâhil ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini bilerek gitmeniz menfaatinize olacaktır. Bu anlamda mağduriyet yaşamamak adına gerekli bilgi ve ilgiye sahip olmanız önem arz eder.

Araç muayenesine giderken aracın türüne göre hangi ekipmanlara sahip olunması gerektiğinin bilinmesinde fayda vardır. Bu kapsamda aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması önemlidir:

 • Muayene istasyonuna mutlaka randevu alarak gidiniz.
 • Muayeneye gitmeden önce aracın herhangi bir borcunun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Aracın motorlu taşıtlar vergisinin ödenmemesi, trafik cezasının olması, sigortasının geçerli olmaması, HGS/OGS cezasının bulunması durumunda aracın muayenesini yaptırmak mümkün değildir.
 • Muayene günü egzoz emisyon ölçümünüzün de geçerli olması gerekir. Söz konusu tarih geçerli değil ise aracınız ağır kusurlu kabul edilir ve muayeneden geçirilmez. Bu kapsamda tüm muayene istasyonlarında egzoz emisyon ölçümü yaptırılabilir.
 • Araç muayenesi ile ilgili görsel ve tanıtım filmi ihtiyacınız varsa TÜVTÜRK internet sitesinden istifade edebilirsiniz.
 • Araç muayenesi esnasında trafik tescil belgesi, sigorta poliçesi ve vekalet durum belgesi istenir. Bu belgeleri unutmadan muayeneye gidiniz.
 • Aracınızda bulunması gereken ekipmanların neler olduğunu TÜVTÜRK resmi internet sitesinden kontrol ederek muayeneye gidiniz. Söz konusu ekipmanlar aracın niteliğine göre değişir. Bu değişikliği göz önünde bulundurarak ekipmanları incelemenizde fayda vardır.
 • Muayeneye gitmeden önce kendiniz de bir kısım hususların kontrolünü yapabilirsiniz. Örneğin aracın geri vites lambasının yanmaması, ağır kusurdur. Muayeneye gitmeden önce bu gibi hususları kendiniz kontrol ederek muayene öncesinde gerekli tedbirleri alabilirsiniz.

Sayılan hususların her biri önemli olsa da en yaygın yapılan hata, aracın zorunlu trafik sigortasının muayene tarihinde geçerli olmamasıdır. Aracın sigorta tarihi geçmiş ise muayene yapılması mümkün değildir. Zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadan araç muayenesine gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.