DASK Adres Kodu Sorgulama

Ev sahiplerinin evlerini deprem felaketine karşı güvence altına almak için yaptırdığı zorunlu deprem sigortası halk dilinde bilinen haliyle DASK için bazı bilgileri ilgili kurumlara bildirmesi gerekiyor. Bu bilgilerden birisi ise dask adres kodu.

Adres kodu 1 Mart 2013 tarihinden bu yana zorunlu deprem sigortası poliçesi sahibi olmak isteyen ev sahiplerinin sunmak zorunda olduğu, 10 haneden oluşan ve ülke sınırları içindeki tüm konutların sahip olduğu özel bir numaradır.

Ülke sınırları içerisindeki herhangi bir konutun adres kodunu ise Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)’ın sayfasından kolayca öğrenebilirsiniz. İhtiyacınız olan bilgiler ise adres detaylarından oluşmakta. Bu bilgiler arasında konutun bulunduğu il, ilçe, bucak/köy, mahalle, sokak/cadde, bina numarası ve kapı numarası bulunmaktadır.

DASK Fiyatını Öğren!

Adres kodunuzu öğrenebileceğiniz diğer kurumlar ise konutunuzun bağlı olduğu muhtarlık, belediye veya nüfus müdürlükleridir. Bunun yanında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden de adres kodunuzu öğrenebilir ve zorunlu deprem sigortası işlemlerinize hızlıca başlayabilirsiniz.

Adres kodu ile ilgili bilmenizin faydalı olacağı diğer unsur adres kodunun sadece bağımsız bölüme yani evinize ait özel 10 haneli bir numara olduğu ve evin sahibinin değişmesi durumunda bile adres kodunun değişmeyeceğidir.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyen konut sahiplerine adres kodunun sorulması ise zaman zaman adres bilgilerinin eksik veya farklı ifade edilmesiyle üretilen mükerrer poliçelerin önüne geçmek olduğu söylenebilir. Adres kodu sayesinde Türkiye’deki tüm konutlar bir sisteme aktarılmış ve her konuta ona özel bir kod verilmiştir. Bu sisteme erişimi olan kişi veya kurumlar 10 haneli adres kodunuzla birlikte açık adresinizi kolayca bulabilmektedir.

Siz de adres kodunuzu öğrenmek veya poliçenizde bulunan kodun hangi adrese ait olduğunu öğrenmek için web sitemizdeki dask adres kodu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca hemen DASK sahibi olmak için zorunlu deprem sigortası sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar