Dask Adres Kodu Uygulaması Nedir?

deprem_sigortasi

Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından 1 Mart 2013 tarihinden bu yana uygulamaya konulan Dask adres kodu; temelde ülke sınırları içindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel bir numara olarak bilinmektedir. Dask sigortası yaptırırken hatalı adres bildiriminden kaynaklı yaşanan karışıklıkları önlemek adına kullanılmaya başlayan bu kod sayesinde kişiler konut ile ilgili tüm işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Dask Adres Kodu’nun Önemi

Ülke sınırları dahilindeki tüm konutlara ait 10 haneli özel numaralara adres kodu adı verilir. Dask adres kodu uygulamasının en temel özelliği Dask sigortası yaptırılmasını ve işleyişini kolaylaştırmaktır. Dask adres kodu uygulaması ile zorunlu deprem sigortası daha kolay bir şekilde yaptırılabilir ve deprem sonrası sigorta şirketinin sigorta sahibine vakit kaybetmeden ulaşılmasını sağlar. Bu nedenle sigorta sahiplerinin adres kodunu kesinlikle öğrenmesi gerekir. Aksi taktirde zaman içinde sorun yaşanması muhtemeldir.

DASK Fiyatını Öğren!

Dask Adres Kodu Sorgulama Nasıl Yapılır?

1 Mart tarihi itibariyle zorunlu deprem sigortası poliçesi gibi pek çok işlemde kullanılmaya başlayan Dask adres kodu uygulaması, zorunlu deprem sigortası yaptırırken işlemlerde kolaylık sağlaması ve olası bir deprem sonrası sigorta sahibine vakit kaybetmeden ulaşılmasını sağladığı için fazlasıyla gerekli ve önemlidir.

Ulusal Adres Veri Tabanı’nda yer alan adres kodunu öğrenmek ya da sorgulamak ise sanılanın aksine oldukça kolaydır. Ulusal Adres Veri Tabanı’na kayıtlı adres koduna; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’nin resmi web sitesi üzerinden kolaylıkla adresinizi sorgulayarak gerçekleştirebilirsiniz. Adres koduna internet sitesi üzerinden öğrenme imkanı bulunmayan ya da tercih etmeyen kişiler ise belediye, muhtarlık ve bulundukları bölgede bulunan nüfus müdürlüklerinden de adres kodlarına kolaylıkla ulaşabilir ve Dask adres kodu uygulamasını sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirler. En doğru bilgiyi edinebilmek için ise sorgulama sırasında verilerinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız.

İnternet üzerinden sorgulama işleminde ihtiyacınız olan gerekli bilgiler ise sırasıyla; il, ilçe, bucak, mahalle, cadde/sokak/bulvar/meydan seçimlerinde biri ve son olarak apartman ve bina numarasıdır.

Adres Kodu Ne İşe Yarar?

Adres kodunun en önemli özelliklerinden biri her kurum için adres bilgilerinin standart olmasını sağlaması ve doğal olarak adres takibin kolaylaşmasını sağlamasıdır. Sigortası yapılan konutlarının takibinin kolaylaşması sayesinde ise Dask kapsamı dışında olan binalar için poliçe üretilmesini, zorunlu deprem sigortası bulunmayan evlerin tespit edilmesini, adres bilgilerinin yanlış verilmesinden kaynaklı hatalı poliçe üretimini ve aynı konut için daha fazla prim ödenme hatası gibi durumlar engellenir. Son olarak ise olası bir deprem durumunda deprem sigortası yapılan bir binanın yerinin daha kolay bir şekilde belirlemesini sağlayarak sigorta hizmetinin daha hızlı ve kolay ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Adres kodu uygulamasının işleyişi ve sorgulama işlemi ise oldukça basittir.  Günümüzde bir çok kamu kuruluşu ve vergi daireleri tarafından zorunlu hale getirilen adres kodu uygulaması işe başlama ve adres değişikliği işlemlerinde de bilinmesi zorunlu tutulmuştur. Bu sayede herkesin adres kodunu öğrenmesi amaçlanmaktadır. Eğer konut sahibiyseniz Dask adres kodu uygulaması ile yukarıda sayılan kolaylıkların da sahibi olacaksınız.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar