DASK Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

dask-police

Ülkemizde yakın geçmişte yaşanan büyük deprem felaketlerinin ardından uygulamaya alınan ve kişileri olası deprem riskine karşı korumayı amaçlayan Zorunlu Deprem Sigortası – DASK, Türkiye’de halen 7 milyondan fazla konutu deprem ve deprem kaynaklı hasarlara karşı güvence altında tutmaktadır.

Zorunlu Deprem Sigortası, 1999 Marmara depremi sonrası kurulan ve yalnızca bu alanda hizmet veren bir kamu kuruluşu olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından yürütülmektedir. Bu yüzden, Zorunlu Deprem Sigortası poliçeniz sigorta şirketlerine göre farklılık göstermez. DASK primi hesaplanırken; binanın yapısı, bölge özellikleri, bina alanı ve bina yaşı gibi sabit ve değişkenlik göstermeyen kriterler kullanılır.

DASK, aktif deprem kuşakları üzerinde yer alan ülkemizde vatandaşların en çok önem vermesi gereken sigorta türlerinin başında geliyor. Afet Sigortaları Kanunu’na göre DASK sigortası yaptırılmayan binalar için herhangi bir cezai bir uygulama olmamasına karşın belirli alanlarda kısıtlamalar mevcuttur. Zorunlu Deprem Sigortası sahibiyseniz hem konutunuzu güvence altına alır hem de bu kısıtlamalara maruz kalmadan, konutunuzla ilgili işlemlerde özgürce hareket edebilirsiniz. Buna karşın Zorunlu Deprem Sigortası sahibi değilseniz; konut yapma yardımı, konut kredisi ve deprem kaynaklı hasarlardan dolayı devlet tarafından sunulacak destek programların yararlanamazsınız. Dolayısıyla, bu gibi durumlardan kaynaklanacak tüm maddi hasarlar doğrudan sizin bütçenizden karşılanacaktır. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırarak hem ailenizi hem evinizi hem de bütçenizi güvence altına alırsınız.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortası sahibi olmayanlara yönelik bir diğer kısıtlama; elektrik, su ve doğal gaz tesisat aboneliklerinde uygulanmaktadır. DASK poliçesi olmayan evlere; elektrik, su ve doğal gaz aboneliği yapılmamaktadır. Bu uygulama ile DASK abone sayısının artırılması amaçlanmakta, her yeni abonelik için kişilerden, Zorunlu Deprem Sigortası sahibi olduklarına dair belge istenmektedir. Aksi takdirde, üyelik işlemleri kesinlikle gerçekleştirilememektedir. DASK sigortası sahipleri, tüm bu işlemlerde herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Konut sigortası ile evinizi; deprem, yangın, sel ve su baskınının yanı sıra hırsızlık gibi durumlara karşı teminat altına almış olursunuz. Dilerseniz poliçenize ekletebileceğiniz ek teminatlarla, evinizde yer alan tüm eşyalarınızı da teminat kapsamına alabilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası Poliçe Sorgulama

Zorunlu Deprem Sigortası poliçenize dair detaylı bilgilere erişmek ise günümüzde fazlasıyla kolay bir işlemdir. E-Devlet ve DASK resmi web sayfası üzerinden Zorunlu Deprem Sigortası prim miktarınızı hızlıca öğrenebilirsiniz.
px DASK Poliçesi Nasıl Sorgulanır?

Generali Sigorta

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.