DASK Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

dask-neden-onemli

Ülkemiz coğrafi konumu dolayısıyla birçok aktif fay hattı üzerinde yer almaktadır. Bu sebeple ülkemizde küçük ve büyük şiddetli depremler sıkça görülmektedir. Bu yüzden depremden olumsuz etkilenmemek adına onu engellemekten çok daha kolay önlemler alabiliriz.

Depremde can kaybı ve yaralanmalara en çok sebebiyet veren ögelerin başında ise hasarlı binalar gelmektedir. Güçsüz ve depreme karşı dayanıksız binaların çökmesi durumunda depremzedeler hem maddi hem de manevi kayıplar yaşayabilmekte; birçok insan yıllarca emek vererek tüm birikimiyle satın aldığı evlerini depremde kaybederek yaşamlarına devam etmek zorunda kalabilmektedir. Bu durumda yaşanacak maddi hasarın güvence altına alınabilmesi için deprem sigortası yaptırmak oldukça önemlidir. Özellikle 1999 Marmara depremi sonrası ülkemizde depreme yönelik yapılan bilinçlendirme faaliyetleri ve resmi hamleleri takiben; Doğal Afet Sigortaları Kurumu (Dask) kurulmuş ve her konut için deprem sigortası yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir.

Afet Sigortaları Kanunu’na göre DASK sigortası yaptırmayan ev sahipleri için cezai bir yaptırım yoktur. Ancak bazı hak mahrumiyetleri ve kısıtlamalar söz konusudur. Eğer deprem sigortanız varsa tüm bu kısıtlamaları atlatarak depreme karşı verilen yararlanabilirsiniz. Fakat yoksa tam tersi durum geçerli olacaktır.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortasının Yararları Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırmayanlar; konut kredisi, konut yapma yardımı ve binanın depremden dolayı hasar alması durumunda devletin sunmuş olduğu yardımlardan faydalanamaz. Dolayısıyla, bu durumdan doğacak tüm maddi kayıplar kendi kişinin bütçesinden karşılanır. Deprem sigortası yaptırıldığında ise sigortalı kişinin bütçesi korunur.

Günümüzde deprem sigortası yaptırmayan ev sahipleri evlerine elektrik, su ve doğal gaz bağlatamıyor. Her yeni abonelikte ilgili kuruluşa başvuran kişilerden  Zorunlu Deprem Sigortasının yaptırıldığına dair resmi belge isteniyor. Bu belgenin sunulamaması halinde üyelik işlemleri gerçekleştirilemiyor. DASK sigorta sahipleri ise tüm bu işlemleri kolayca gerçekleştirebiliyor.

Konut sigortası ile değerli evinizi deprem, sel-su baskını, yangın, hırsızlık gibi beklenmeyen kötü durumlara karşı güvence altına almış olursunuz. İsterseniz poliçenize eşya teminatını da ekleterek maddi birikimlerle satın aldığınız eşyalarınızı da koruma kapsamına dahil edebilirsiniz.
px DASK Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Neden Önemlidir?

Generali Sigorta

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.