Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

zorunlu-deprem-sigortasi

T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca hazırlatılan deprem bölgeleri haritasıyla, ülkemiz risk gruplarına göre beş ayrı deprem bölgesine ayrılmıştır. Zorunlu Deprem Sigortası – DASK primleri hesaplanırken sigortalanacak yapının bulunduğu deprem bölgesi en önemli faktörü oluşturur. Haritada yüksek riskli bölgede yer alan yapıların Zorunlu Deprem Sigortası primi, düşük riskli bölgede yer alan yapılardan daha fazla olmaktadır. DASK primi hesaplanırken; yapının bulunduğu bölge, yapının tarzı ve metrekare cinsinden alanı baz alınır. Yapının yer aldığı bölge ve yapı cinsine ait olan fiyat, toplam prime referans olacak birim fiyattır. Hesaplamayla bulunan bu birim fiyat, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılacak meskenin alanı ile çarpılarak yıllık DASK poliçe tutarı elde edilmiş olur.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortası Online Olarak Hesaplanabilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası priminizi online olarak da hesaplayabilirsiniz. Doğal Afet Sigortaları Kurumu – DASK’ın resmi web sitesinde yer alan araçlarla DASK sorgulaması yapabilir, sadece birkaç adımda DASK priminizi hesaplayabilirsiniz. Bunun için kişisel bilgilerinizin yanı sıra binanızın yaşı, yapı türü, bulunduğu deprem risk bölgesi ve metrekare cinsinden alanı gibi bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. İlgili adımları doğru şekilde tamamladığınızda, konut ya da iş yeriniz için ödemeniz gereken yıllık DASK priminizi öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası’nda İndirim Yapılır mı?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren site ve apartmanlarda, yetkili kişilerce (yönetici) yaptırılan ve minimum sekiz müstakil bölümü içeren toplu sigorta başvurularında %20 oranında indirim yapılmaktadır. Ayrıca, süresi dolmadan yenilenen ya da süre bitişinin ardından maksimum 30 gün içerisinde yenilenen poliçelerde %20 oranında indirim yapılmaktadır.

Generali’nin Süper Evim Konut Sigortası’nı biliyor musunuz?
px Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?Süper Evim Konut Sigortası ile ihtiyacınıza göre özeleştirilebilen konut sigortası ile evinizi oluşabilecek zararlara karşı güvence altına alabilirsiniz.

Generali Sigorta

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.