Trafik Sigortası Tavan Fiyat Hesaplama

Trafik sigortasında 2015 yılı ortalarından itibaren başlayıp, 2016 yılında da devam eden zamlar araç sahipleri tarafından büyük tepki çekmişti. 2017 Nisan ayı itibari ile primlerin makul seviyeye çekilmesi için yürütülen çalışmaların sonucunda trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasına geçildi. Bununla beraber trafik sigortası fiyatları %30'a kadar düşüş gerçekleşti. Hatta bazı araç gruplarında bu düşüş %40 seviyelerine kadar ulaştı.

Araç sahipleri 2017 yılı sonlarına yaklaşırken yeni yılda fiyatların nasıl olacağı konusunda merak içinde beklerken 25 Aralık 2017 tarihinde Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından beklenen açıklama yapıldı ve tavan fiyat ile ilgili tüm detaylar paylaşıldı. 2018 yılında da azami prim uygulamasına devam edileceği ve tavan fiyat uygulamasında bir kez olmak üzere %5'lik bir artış olacağı belirtildi. Bu artışa sebep olarak da 2017 yılının son 9 ayında sigorta şirketlerinin yüksek zararlara uğraması gösterildi. Benzer bir zararın tekrar yaşanmaması için böyle bir artışa gidildiği söylendi.

2018 Trafik Sigortası Tavan Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Tavan fiyat uygulamasında araç sahiplerinin kaza frekansları, yani hasarsızlık seviyeleri göz önünde bulunduruluyor. Ayrıca bu uygulamada Türkiye 8 farklı il grubuna ayrılıyor ve her grup için ayrı bir risk oranı belirleniyor. İlk olarak daha önce araç sahibi olmayan yani 4. basamakta bulunan kişiler baz alınarak bir azami prim hesaplanıyor. Belirlenen bu prim miktarı il gruplarına ve araç tipine göre belirli oranlarda artış veya azalış gösterecek şekilde düzenlenerek, araç sahibinin tavan fiyatı hesaplanmış oluyor.

Siz de trafik sigortası tavan fiyatınızı hesaplamak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz:

Hasarsızlık Seviyesi Tavan Fiyat