Generali Sigorta /   Konut Sigortaları /   Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)


Beklenmedik anlarda, Generali Sigorta hep yanınızda!
Şimdi Generali'den DASK alın, kötü sürprizlere karşı ayakta kalın.

Adınızı giriniz
Soyadınızı giriniz
Telefon numaranızı giriniz
E-posta adresinizi giriniz
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi ile Pazarlama İzni metinlerini okudum, kabul ediyorum. Pazarlama izni seçenekleri için tıkla.
Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini onaylayınız ve pazarlama izni hakkında karar veriniz.
X Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme ve Kullanıcı Sözleşmesi metnini okudum. Kabul ediyorum.
Pazarlama İzin metnini okudum, kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.
Lütfen TC Kimlik Numaranızı giriniz.
Lütfen şehir seçiniz.
Lütfen ilçe seçiniz.
Lütfen bucak / köy seçiniz.
Lütfen konutun bulunduğu katı seçiniz.
?
Lütfen bina yapı tarzı seçiniz.
Lütfen bina inşa yılı seçiniz.
?
Lütfen bina yüz ölçümünü giriniz.
Bu konutta yaşıyorum.
Kişisel izni hakkında karar veriniz.
DASK ve Konut Sigortarına ait Aydınlatma ve Bilgilendirme formlarını okudum. Kabul ediyorum.
DASK ve Konut Sigortarına ait Aydınlatma ve Bilgilendirme formlarını okuyup onaylayınız.

İşleminiz yapılıyor...

Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI (DASK)

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası, konutlarda depremin neden olacağı maddi zararların tazmin edilmesini sağlamaya yönelik olarak oluşturulan bir sigorta sistemidir. Ülkemizin riskli deprem bölgesinde olmasından dolayı devlet tarafından yapılan kanuni düzenlemelerle zorunlu hale getirilmiş bir sigorta türüdür.

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem Sigortası, olası bir depremde yaşanabilecek hasarlara karşı kişilerin ev veya mülklerini belirli teminatlar çerçevesinde güvence altına aldığı sigorta türüne denir.

AVANTAJLAR

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) güvencesiyle; deprem nedeniyle oluşacak yangın, infilâk ve yer kayması hasarlarının binanıza vereceği maddi zararları teminat altına almak için yaptırılan zorunlu bir sigorta poliçesidir.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın avantajları

  • Taksitli ve peşin ödeme imkanı
  • Yenilemelerde indirim fırsatı

Güvence Altına Alınan Varlıklarınız

Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altındadır. Aşağıda belirtilen bina bölümleri, bir arada ya da ayrı ayrı güvence altına alınmaktadır.

asistans_infgr asistans_dikey
TEMİNAT

Binanız tamamen ya da kısmi olarak zarar görmüş olsa da teminat altına alan zorunlu bir sigorta türüdür.

Zorunlu Deprem Sigortası, depremin ve deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararlara karşı binanızı güvence altına alıyoruz.

DASK'a ait detaylı bilgi için tıklayınız.

NEDEN GENERALİ?

Sizi tanıyan Kişisel Sigorta Danışmanınız 7/24 yanınızda

1 dakikada size özel teklifiniz ve sadece 3 dakikada poliçeniz hazır

180 yılı aşkın tecrübesi ile Avrupa’nın 3. Büyük Sigorta Şirketi
ZORUNLU DEPREM SİGORTASI NEDİR?
SIKÇA SORULAN SORULAR
GENEL ŞARTLAR

Zorunlu Deprem Sigortası teminatı DASK tarafından karşılanmaktadır. Yaşadığınız binada depremin meydana getirdiği maddi zararları karşılamaya yönelik bir teminat sistemidir. Bu sayede yaşamın deprem öncesindeki temel standartlarında devam edebilmesi amaçlanır.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesine ait prim tutarı/teminat kapsamı sabit ve hizmeti sağlayan tüm sigorta şirketleri için aynıdır,değişiklik göstermez.

Eğer konutunuzun değeri Zorunlu Deprem Sigortası tarafından verilen azami teminat tutarını aşıyorsa ,aşan kısmı Prestij Konut Ekstra ürünümüzde yer alan "Bina Deprem" teminat ı ile güvence altına alabilirsiniz.

Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası poliçenizi takip eden senelerde yenilemeniz durumunda yenileme indiriminden de yararlanabilmektesiniz. Peşin veya 4 taksit ödeme seçenekleriyle sahip olabileceğiniz Zorunlu Deprem Sigortası poliçeniz ile Deprem’e karşı önleminizi hemen alın.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

DASK yaptırılırken fiyat belirlemesinde birden fazla faktör geçerlidir. Yaşadığınız şehir ve semtin deprem riski, binanızın yapı tarzı, konutunuzun brüt metrekaresi, inşa yılı ve yenileme bilgisi gibi faktörleri sigorta priminizin belirlenmesinde çeşitli faktörlerdendir. Bunun yanında 2007 senesinden sonra yapılmış binalar için %10 indirim uygulanmaktadır. Sigorta priminizin fiyatı da yenileme sırasında indirimli olarak verilebilmektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası Hesaplama

Zorunlu deprem sigortası yaptırırken priminizin hesaplanmasında birçok faktör göz önünde bulunduruluyor. Evinizin yapısına, bölgesine ve inşa yılına göre belirlenen tarife ücretiyle sigorta bedelinizin çarpılması sonucu meydana çıkan rakam sigorta priminiz olmakta. Bu bilgiler ışığında yapılan DASK hesaplaması binanızın yapı durumuna göre her sene belirlenen birim metrekare maliyetleri ve meskenin brüt yüz ölçümünün çarpımı ile tarife fiyatının çarpılması sonucunu ifade etmektedir.
DASK Zorunlu Mu?
Deprem sigortası, ülkemizin aktif fay hatları üzerinde riskli bir bölgede konumlanmasından ve yakın tarihlerde yaşanılan büyük ölçekli depremlerden dolayı ileride meydana gelebilecek depremlerde doğabilecek maddi kayıplara karşı önlem almak amacıyla yapılan kanuni düzenlemelerle zorunlu hale gelmiştir. Afet Sigortaları Kanunu’na göre, DASK sigortası yaptırmamış olanlar devletin sunduğu konut kredisinden ve depremde binanın zarar görmesi durumunda yapılan yardımdan yararlanamıyor. Bunun yanında evinizde elektrik, su ve doğalgaz kullanmak istiyorsanız öncelikle sizden DASK sigortası belgeleriniz isteniyor.

DASK Nasıl Yapılır?

Zorunlu deprem sigortası yaptırabilmek için sigortalının kimlik ve iletişim bilgileri ile sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, inşa yılı, yapı tarzı, toplam kat sayısı ve hasar durumu sigorta şirketine bildirilmek gereklidir. Bunun için telefon, internet veya acenteler kullanılabilir. DASK, tamamen sigortalının beyan esasına göre yapıldığından yanlış beyandan doğabilecek maddi kayıplar sigortalının kendisine aittir.

DASK Hesaplama

Zorunlu deprem sigortası hesaplama işlemini yaptırmak için aşağıda bulunan forma evinizin ikamet bilgilerini girmeniz zorunlu deprem sigortası hesaplamanız için yeterli olacaktır.

DASK Adres Kodu Sorgulama

Deprem sigortası poliçelerinde 1 Mart 2013 tarihi itibariyle geçerli olan adres kodu uygulaması, sigorta sahiplerinin yanlış adrese ait poliçe sahibi olmalarının önüne geçmek ve sigortalanan evin takip işlemini kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır.
Siz de adres kodunuzu öğrenmek için adres kodu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

DASK Poliçe Sorgulama

Yaşanabilecek bir deprem felaketi sonrası oluşacak yıkım sonrasında ev sahibinin maddi zararlarının karşılanmasına yönelik bir uygulama olan DASK poliçelerinin her yıl düzenli olarak yenilenmesi gerekmektedir. Siz de DASK poliçe sorgulama işlemlerinizi ücretsiz ve hızlı olarak yaptırmak için hemen bizi 0850 555 55 55 telefon numarasından arayın!

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları 2017

DASK bedelinin belirlenmesinde diğer sigorta ürünleri gibi birçok faktör dikkate alınmaktadır. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından belirlenen kriterlere göre Zorunlu Deprem Sigortası’nda değerlendirilen 15 farklı tarife bulunmaktadır. Yaşadığınız bölgenin riskliliğiyle binanızın yapısı yapılan fiyat hesaplamalarında öne çıkan faktörlerdendir.
Her sene bilirkişiler tarafından yeniden belirlenen bölge riskliliği ve bina yapısı değer kat sayıları 2017’de de her yıl olduğu gibi değişiklik göstermiştir. Her evin bulunduğu bölge, bina yapısı ve evin büyüklüğüne göre belirlenen Zorunlu Deprem Sigortası primleri bu sebeple 2017’de 2016’ya göre değişiklik göstermektedir.
Zorunlu Deprem Sigortasını Kiracı Mı Ödüyor?
18 Mayıs 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu'unun 'Yükümlülüklerin Saptanması ve Sigortanın Kontrolü' başlıklı 11. maddesinin 3'ncü fıkrasında "elektrik ve su abonelik işlemlerinde artık zorunlu deprem sigortası aranacak." bilgisinin yer almasından bugüne 4 yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre içerisinde ise ev sahipleriyle kiracılar arasında Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)’nı kimin yaptırması gerektiği hakkında farklı tartışmalar meydana geldi.
Bu sorunun net bir cevabı olmasa da yani tarafların kira sözleşmelerine bağlı bir durum olsa da böyle bir masrafın kiracıya yüklenmesinin çok da mantıklı olmadığı görülüyor. Bunun en büyük sebebi ise Zorunlu Deprem Sigortasının kapsamının evin değeriyle sınırlandırılmış olması. Özet olarak DASK poliçesinin bedelini ödemek ve bu poliçeyi almak ev sahiplerinin üstlenmesi gereken bir sorumluluk olduğu söylenebilir.
Deprem Çantanızda Olmazsa Olmaz 10 Eşya

deprem-cantanizda-olmazsa-olmaz-10-esya