Kasko Değer Listesi

2021 Yılı En Çok Satan Araç Kasko Değer Listesi

Sıra Araç Marka Satış Adet Ortalama Araç Kasko Değeri
1Fiat137.325246.776 TL
2Renault101.534411.398 TL
3Ford92.487382.468 TL
4Volkswagen64.776454.199 TL
5Peugeot43.674336.105 TL
6Toyota40.375351.615 TL
7Opel34.296279.823 TL
8Dacia30.800185.776 TL
9Hyundai28.531237.839 TL
10Citroen27.480253.977 TL
Tablo, Otomobil Distribütörleri Derneği verilerine göre 2020 Ocak-Aralık arası en fazla satışı yapılan 10 araç markasının satış adetini gösterir. Ortalama araç kasko değeri ilgili aracın 2021 yılı tüm modellerine ait kasko değeri ortalaması alınarak hesaplanır.

Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı

model
aracınızın kasko değeri

  • %70'e varan hasarsızlık indirimi
  • Belirli meslek gruplarına %10 ek indirim
  • Bütçeye göre kasko fiyatı belirleme imkanı
4.2 / 5
2610müşteri puanı|Yorumları Oku (184) Generali +908505555555 İstanbul Generali
Kasko Fiyatını Öğren

1 dakikada fiyat öğren, 3 dakikada poliçe yaptır.

Kasko Fiyatını Öğren
Araç Kasko Değeri Hesaplama

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Araç kasko değeri hesaplama işlemini internet üzerinden kendiniz de yapabilir veya Kişisel Sigorta Danışmanınızdan talep edebilirsiniz. Kişisel sigorta danışmanınız sadece araç değerleri hakkında değil Generali bünyesinde sunulan hizmetler ve tüm öğrenmek istediğiniz ayrıntılar hakkında detaylı bilgi sağlayacaktır.

Araç kasko değerini Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı'nı kullanarak öğrenebilir veya Kişisel Sigorta Danışmanınız’dan talep edebilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Sorgulama 2022

Araç kasko değerleri Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından farklı dönemlerde araçların model ve markasına göre açıklanır. Sigorta şirketleri araç sahiplerine kasko teklifi çalışırken diğer faktörlerin yanında bu listeyi de baz almak zorundadırlar. TSB, bu listeyi aylık olarak günceller. Bu sebeple araç kasko değeriniz her dönem değişebilir.

Yukarıdaki formdan 2022 araç kasko değeri sonuçlarınızı hızlıca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bu kasko değer listesini göz önünde bulundurularak kasko teklifinizi alabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi

Kasko sigortası herhangi bir kazada maddi zararlarınızı karşılamanıza yardımcı olan ve yaptırması zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Kasko değer listesi, kasko sigortası için yapılan hesaplamada baz alınacak olan değerin belirlenmesinde önemli araçlardan biridir.

2022 yılına ait Türkiye Sigorta Birliği resmi sitesinde yayımlanan kasko araç değer listesinin güncel verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Araç Rayiç Bedelleri

1 Nisan 2013 yılında yeni kasko sistemi uygulamaya geçti. Bu değişiklikten sonra TSB’nin kasko değer listesinin yanı sıra ikinci el araç satan internet sitelerinin de fiyat listesinden yararlanılabiliyor.

Aracın o tarihte hangi değerde olduğunu gösteren araç rayiç bedeli bu internet sitelerini temel alarak da belirlenebiliyor. Araç rayiç bedelleri de yıllık olarak güncellenir.

Kasko değeri artık önceki poliçeye göre değil araç rayiç bedellerine göre belirleniyor. Yapılan yeni düzenleme ile hasar görmüş veya kullanılamaz durumdaki (pert) araçlar konusunda sigorta şirketleriyle yaşanan anlaşmazlıklara da çözüm getirilmiş oldu.

Sıkça Sorulan Sorular

Araç Kasko Değeri Nedir?

Kasko değeri, sigorta poliçeniz hazırlanırken ilk karşılaşacağınız terimlerden biridir. Araç kasko değeri kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan araç bedelidir. Bu değer, motorlu taşıtlar vergisi ödenirken de temel alınır.

Mevcut tüm araç modelleri ve yaşları için her ay güncellenmiş bir fiyat listesi hazırlanır. Bu liste Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından da takip edilir. Aracınız ister ikinci el ister sıfır olsun, kasko poliçeniz düzenlenirken bu listeden yararlanılır. Buradaki araç değerleri kesin değildir, tavsiye niteliğindedir.

Ayrıca aracınıza sonradan eklenmiş aksesuarlar varsa bunlar kasko değerine dahil olmaz, yine listedeki fiyat ile değerlendirilir. Araca sonradan eklenmiş aksesuarlar ek prim ile kasko poliçenize dahil edilir.

Araç Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değer listesi TSB tarafından araçların marka, model ve üretim zamanına göre değerlerinin aylık sıralandığı listedir. Kaza olduğunda ödenecek olan tazminatın belirlenmesinde yardımcı olur.

Kasko araç değer listesi için 15 yaş baz alınır. Daha eski yaş grubunda arabaların kasko değerine sigortalı ve sigorta eden firma tarafından karar verilir.

Siz de aracınıza özel kasko sigortası yaptırmak isterseniz 0850 555 55 55 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

* Bu sayfa sadece bilgi amaçlı olup, araç değeri tespiti ve tazminat ödemesi sigorta poliçesinde yer alan rayiç değer klozu şartlarına göre belirlenir.

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Kasko sigortalarının çalışma prensibi size ve aracınıza gelecek maddi zararları karşılar. Yıllık düzenlenen kasko poliçelerinin yenileme döneminde sigorta eden firma geçmiş hasar sorgulamanızı yapar. Bu sorgulama Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden gerçekleştirilir. Hasarsızlığınızı bozacak herhangi bir tazminat ödemesi yoksa bu hasarsızlık indirim hakkınızın devam ettiği anlamına gelir.

Devam eden hasarsızlık indirimi yenilenecek kasko poliçenizin priminde ekstra indirim sağlar. Hasarsızlık durumunuz ilerleyen yıllarda da korunursa her bir yenileme döneminde indirim oranı artarak devam eder.

Mini onarım veya münferit cam kırılması gibi küçük ölçekli hasarlar hasarsızlık indirimini genelde etkilemez.

Bilgileriniz TRAMER adı verilen, Sigorta Bilgi Merkezi’ne ait ortak bir havuzda toplanır. Bu bilgiler sigorta şirketinizi veya aracınızı değiştirseniz bile bir dahaki poliçeye aktarılır.

Hasarsızlık indirim hakkı aracı değil kişiyi takip eder. Yeni bir araç alsanız bile, bir önceki aracınız için yaptırdığınız kasko poliçesinde kazanmış olduğunuz haklarınız yeni aracınızın poliçesi için de uygulanır.

Araç Kasko Değer Sorgulama Nasıl Yapılır?

Aracınızın kasko değerini sorgulamak Generali ile 1 adım uzağınızda. Buraya tıklayarak aracınızın model yılını, markasını ve tipini seçerek kolayca araç kasko değerinizi sorgulayabilirsiniz. Buradaki hesaplama Türkiye Sigorta Birliği tarafından yayınlanan liste fiyatları baz alınarak yapılır.

Araç Kasko Değer Listesi ve MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Arasındaki İlişki Nedir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi aracın doğaya saldığı emisyon oranı, koltuk adedi ve yaşına bağlı olarak hesaplaması yapılan zorunlu bir vergidir. Bu vergi araç sahipleri tarafından yılda 2 kere ödenir.

Araçların kasko değerleri MTV tutarlarında belirleyici bir rol oynamaktadır. MTV tutarları araç kasko bedellerinin %5’inin altında olması gerekir. Eğer bu tutar araç kasko bedelinin %5’inden büyükse vergi dairesine başvurulmalıdır.

Kasko Değer Listesi Nedir?

Kasko Değer Listesi, her ay TSB tarafından yayınlanan ve araçların kasko bedelleri hesaplanırken kullanılan listedir. Kasko değeri araçların MTV ödemelerinde, tazminat hesaplamalarında veya kasko sigortalarının tutarlarında önemli rol oynamaktadır.

Kasko Değer Listesi Ne Zaman Güncellenir?

Çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak bu liste TSB tarafından her ay güncellenir.

Kasko Değer Listesi İncelenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Kasko değer listesi trafik sigortasını kapsamaz, sadece kasko sigortasını kapsar.
  • Bu liste son 15 yılın değerlerini kapsamaktadır.
  • İkinci el araç satın alırken kasko değer listesindeki tutarlar referans alınabilir ancak bu değerler hesaplanırken aracın içindeki aksesuarların göz önünde bulundurulmadığını unutmamak gerekir. İkinci el araç satışı yapılırken de noter tarafından aracın kasko değer listesindeki bedeli sözleşmede belirtilir.
Lütfen daha iyi bir deneyim için cihazı dikey kullanın.
Yoksay