Araç Kasko Değeri

Araç Kasko Değeri Hesaplama

Araç kasko değeri hesaplama işlemini internet üzerinden kendiniz de yapabilir veya Kişisel Sigorta Danışmanınızdan talep edebilirsiniz. Kişisel sigorta danışmanınız sadece araç değerleri hakkında değil Generali bünyesinde sunulan hizmetler ve tüm öğrenmek istediğiniz ayrıntılar hakkında detaylı bilgi sağlayacaktır.

Araç kasko değerini aşağıdaki formu kullanarak öğrenebilir veya Kişisel Sigorta Danışmanınız’dan talep edebilirsiniz.

model
aracınızın kasko değeri

2019 Yılı En Çok Satan Araç Kasko Değer Listesi

Sıra Araç Marka Satış Adet Ortalama Araç Kasko Değeri
1Fiat57.855174.978 TL
1Renault52.386296.635 TL
1Volkswagen40.716248.348 TL
1Ford36.987243.585 TL
1Peugeot23.735201.113 TL
1Toyota21.509218.490 TL
1Hyundai20.143155.374 TL
1Honda16.717193.522 TL
1Opel14.821193.074 TL
1Dacia14.121126.627 TL

Tablo, ODD* verilerine göre 2019 Ocak-Mart arası en fazla satışı yapılan 10 araç markasının satış adetini gösterir. Ortalama araç kasko değeri ilgili aracın 2020 yılı tüm modellerine ait kasko değeri ortalaması alınarak hesaplanır.

2020 yılı araç kasko değer listesini indirmek için tıklayın.

ODD* tarafından paylaşılan 2019 Ocak-Aralık ayları arası araç satış listesine ulaşmak için tıklayın.

*ODD: Otomobil Distribütörleri Derneği

Araç Kasko Değeri Nedir?

Kasko değeri, sigorta poliçeniz hazırlanırken ilk karşılaşacağınız terimlerden biridir. Araç kasko değeri kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan araç bedelidir. Bu değer, motorlu taşıtlar vergisi ödenirken de temel alınır.

Mevcut tüm araç modelleri ve yaşları için her ay güncellenmiş bir fiyat listesi hazırlanır. Bu liste Türkiye Sigortalar, Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği (TSB) tarafından da takip edilir. Aracınız ister ikinci el ister sıfır olsun, kasko poliçeniz düzenlenirken bu listeden yararlanılır. Buradaki araç değerleri kesin değildir, tavsiye niteliğindedir.

Ayrıca aracınıza sonradan eklenmiş aksesuarlar varsa bunlar kasko değerine dahil olmaz, yine listedeki fiyat ile değerlendirilir. Araca sonradan eklenmiş aksesuarlar ek prim ile kasko poliçenize dahil edilir.

Araç Kasko Değeri Sorgulama 2020

Araç kasko değerleri Türkiye Sigortalar Birliği (TSB) tarafından farklı dönemlerde araçların model ve markasına göre açıklanır. Sigorta şirketleri araç sahiplerine kasko teklifi çalışırken diğer faktörlerin yanında bu listeyi de baz almak zorundadırlar. TSB, bu listeyi aylık olarak günceller. Bu sebeple araç kasko değeriniz her dönem değişebilir.

Yukarıdaki formdan 2020 araç kasko değeri sonuçlarınızı hızlıca öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bu kasko değer listesini göz önünde bulundurularak kasko teklifinizi alabilirsiniz.

Kasko Değer Listesi

Kasko sigortası herhangi bir kazada maddi zararlarınızı karşılamanıza yardımcı olan ve yaptırması zorunlu olmayan bir sigorta türüdür. Kasko değer listesi, kasko sigortası için yapılan hesaplamada baz alınacak olan değerin belirlenmesinde önemli araçlardan biridir.

2020 yılına ait Türkiye Sigorta Birliği resmi sitesinde yayımlanan kasko araç değer listesinin güncel verilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Araç Kasko Değeri Neye Göre Belirlenir?

Araç kasko değer listesi TSB tarafından araçların marka, model ve üretim zamanına göre değerlerinin aylık sıralandığı listedir. Kaza olduğunda ödenecek olan tazminatın belirlenmesinde yardımcı olur.

Kasko araç değer listesi için 15 yaş baz alınır. Daha eski yaş grubunda arabaların kasko değerine sigortalı ve sigorta eden firma tarafından karar verilir.

Siz de aracınıza özel kasko sigortası yaptırmak isterseniz 0850 555 55 55 numaralı telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

* Bu sayfa sadece bilgi amaçlı olup, araç değeri tespiti ve tazminat ödemesi sigorta poliçesinde yer alan rayiç değer klozu şartlarına göre belirlenir.

HASARSIZLIK İNDİRİMİ

Kasko sigortalarının çalışma prensibi size ve aracınıza gelecek maddi zararları karşılar. Yıllık düzenlenen kasko poliçelerinin yenileme döneminde sigorta eden firma geçmiş hasar sorgulamanızı yapar. Bu sorgulama Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nden gerçekleştirilir. Hasarsızlığınızı bozacak herhangi bir tazminat ödemesi yoksa bu hasarsızlık indirim hakkınızın devam ettiği anlamına gelir.

Devam eden hasarsızlık indirimi yenilenecek kasko poliçenizin priminde ekstra indirim sağlar. Hasarsızlık durumunuz ilerleyen yıllarda da korunursa her bir yenileme döneminde indirim oranı artarak devam eder.

Mini onarım veya münferit cam kırılması gibi küçük ölçekli hasarlar hasarsızlık indirimini genelde etkilemez.

Bilgileriniz TRAMER adı verilen, Sigorta Bilgi Merkezi’ne ait ortak bir havuzda toplanır. Bu bilgiler sigorta şirketinizi veya aracınızı değiştirseniz bile bir dahaki poliçeye aktarılır.

Hasarsızlık indirim hakkı aracı değil kişiyi takip eder. Yeni bir araç alsanız bile, bir önceki aracınız için yaptırdığınız kasko poliçesinde kazanmış olduğunuz haklarınız yeni aracınızın poliçesi için de uygulanır.

ARAÇ RAYİÇ BEDELLERİ

1 Nisan 2013 yılında yeni kasko sistemi uygulamaya geçti. Bu değişiklikten sonra TSB’nin kasko değer listesinin yanı sıra ikinci el araç satan internet sitelerinin de fiyat listesinden yararlanılabiliyor.

Aracın o tarihte hangi değerde olduğunu gösteren araç rayiç bedeli bu internet sitelerini temel alarak da belirlenebiliyor. Araç rayiç bedelleri de yıllık olarak güncellenir.

Kasko değeri artık önceki poliçeye göre değil araç rayiç bedellerine göre belirleniyor. Yapılan yeni düzenleme ile hasar görmüş veya kullanılamaz durumdaki (pert) araçlar konusunda sigorta şirketleriyle yaşanan anlaşmazlıklara da çözüm getirilmiş oldu.