DASK

Beklenmedik anlarda, hep yanınızdayız.
Bilgilerini gir, DASK fiyatını hemen öğren.

Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun.

Bilgileriniz kaydedilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

Bir hata oluştu.

Bilgileriniz başarıyla kaydedildi.

Kişisel verilerimin işlenmesini kabul ediyorum. (?)
Generali Sigorta’nın kampanyaları ve hizmetleri hakkında bilgi almak istiyorum.
success

Teşekkürler!

En kısa zamanda kişisel sigorta danışmanlarımız sizinle letişime geçecektir.

Google Recaptcha'nın güncellenmesi için sayfa yenileniyor.

Lütfen bekleyiniz...

4.3 / 5
180müşteri puanı | Yorumları Oku (132)

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) konutlarda depremin neden olacağı maddi zararların ödenmesini sağlayan sigorta türüdür.

Ülkemiz riskli deprem bölgesindedir. Bu nedenle DASK devlet tarafından yapılan kanuni düzenleme ile konutlar için zorunludur.

DASK Teminat Limitleri

DASK binanızı, tamamen ya da bir bölümü zarar görmüş olsa da güvence altına alır.

Deprem ve deprem sonucu meydana gelen maddi zararlara karşı binanızı güvence altına alır.

  • Yangın
  • Patlama
  • Tsunami
  • Yer kayması

DASK'a ait detaylı bilgi için tıklayınız.


Aşağıda belirtilen bina bölümleri, bir arada ya da ayrı ayrı güvence altına alınır.

Sahanlıklar Temeller Çatılar Asansörler Tavanlar ve tabanlar Bağımsız Bölümleri ayıran ortak duvarlar
Koridorlar Bacalar Merdivenler Ana Duvarlar Baca/İstinat Duvarları Yapının benzer nitelikteki tamamlayıcı bölümleri

Neden DASK Yaptırmalısın?

Deprem nedeniyle oluşacak maddi zararları teminat altına almak için DASK sigortanı yaptırmalısın.

  • Yangın
  • Patlama
  • Tsunami
  • Yer kayması

Dask ödemede peşin ve taksit imkanı

Dask yenilemede indirim fırsatı

Dask sorgulama işlemini nasıl yapabilirim?

DASK poliçenizi sorgulamak ve kullanım haklarınızı görüntülemek için Generali Hesabım mobil uygulamamızı veya hesabim.generali.com.tr adresini kullanabilirsiniz.

Generali'nin Mutlu DASK Müşterileri

Generali, sigortacılıkta 200 yıldır başarıyla hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk sigorta firması olma özelliğini taşıyan Generali 150 yıldır çalışmalarını gururla sürdürüyor.

Birkaç Adımda Fiyatın Hazır!

Generali’nin yeni nesil sigortacılığı ile tanışma vaktin geldi! Online DASK formunu doldur, 1 dakikada en iyi teklifi al, poliçen anında hazırlansın.

İlgili Dökümanlar

DASK Sıkça Sorulan Sorular

Dask nedir?

Konutlarda depremin yarattığı maddi zararları karşılayan ve ülkemizde kanuni düzenlemeler ile zorunlu hale getirilmiş deprem sigortasıdır. Açılımı ise Doğal Afetler Sigortaları Kurumu'dur. Dask ile deprem sonrasında insanların maddi zorluklarını en aza indirmek hedeflenir.

DASK zorunlu mudur?

Deprem sigortası, ülkemizin aktif fay hatları üzerinde riskli bir bölgede konumlanmasından ve yakın tarihlerde yaşanılan büyük ölçekli depremlerden dolayı ileride meydana gelebilecek depremlerde doğabilecek maddi kayıplara karşı önlem almak amacıyla yapılan kanuni düzenlemelerle zorunlu hale gelmiştir. Afet Sigortaları Kanunu’na göre, DASK sigortası yaptırmamış olanlar devletin sunduğu konut kredisinden ve depremde binanın zarar görmesi durumunda yapılan yardımdan yararlanamıyor. Bunun yanında evinizde elektrik, su ve doğalgaz kullanmak istiyorsanız öncelikle sizden DASK sigortası belgeleriniz isteniyor.

Kimler DASK yaptırmalı?

587 sayılı Zorunlu Deprem Sigortasına İlişkin Kanun Hükmünde Kararnamenin ikinci maddesi hükmü gereğince kapsamda bulunan ve DASK yaptırma zorunluluğu bulunan binalar şunlardır:
Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler, Bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler, Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler.

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı dışında kalan binalar şunlardır:
9.11.1983 tarihli ve 2946 sayılı Kamu Konutları Kanununa tâbi olan veya kamu hizmet binası olarak kullanılan binalar ve bağımsız bölümler, Köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca köy yerleşik alanları ve civarında ve mezralarda yapılan binalar, Tamamı ticari ve sınai amaçlar için kullanılan binalar (iş hanı, iş merkezi, idari hizmet binaları, eğitim merkezi binaları vs.), İnşaatı henüz tamamlanmamış binalar, Projesi bulunmayan ve mühendislik hizmeti görmemiş binalar, Tapuya kayıtlı bulunmayan ve özel mülkiyete tabi olmayan arazi ve arsaların -hazine arazileri vb.- üzerine inşa edilmiş binalar, Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde tadil edildiği veya zayıflatıldığı tespit edilen binalar, Taşıyıcı sistemi olumsuz yönde etkileyecek şekilde ilgili mevzuata ve projeye aykırı olarak inşa edilen binalar, Yetkili kamu kurumları tarafından yıkılmasına karar verilen binalar ile mesken olarak kullanıma uygun olmayan, bakımsız, harap veya metruk binalar, 27 Aralık 1999 tarihinden sonra mesken olarak inşa edilmiş olan ancak ilgili mevzuat çerçevesinde inşaat ruhsatı bulunmayan bağımsız bölümler ve binalar.

Dask sorgulama nasıl yapılır?

Dark sorgulamanı yapmak için Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun web sitesindeki dask poliçe sorgulama adresini ziyaret edebilirsin.

Dask ödemesi nasıl yapılır?

Formu doldurarak Dask fiyatlarını öğrendikten sonra peşin veya taksitle ödeme yapabilirsin. Online Dask yenilemek için Generali Hesabım mobil uygulamamız veya hesabim.generali.com.tr web sitemizi kullanabilirsin.

DASK ile konut sigortası arasındaki fark nedir?

DASK ya da bir diğer ifadesiyle Zorunlu Deprem Sigortası, deprem sonucunda meydana gelen yangın, infilak, yer kayması ve tsunami gibi felaketlerde sadece binada oluşacak hasarları güvence altına alan ve konut sahibi tarafından yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta türüdür.

Konut sigortası ise yangın, yıldırım, infilak, hırsızlık gibi olası durumlarda sadece evinizi değil evinizde yer alan eşyalarınızı da güvence altına alan ve hem ev sahibinin hem kiracının isteğe bağlı olarak yaptırabileceği, zorunlu tutulmayan bir sigorta çeşidi olarak bilinir.

Zorunlu deprem sigortası fiyatları nasıl belirlenir?

DASK fiyatlarının belirlemesinde birden fazla faktör geçerlidir. Yaşadığınız şehir ve semtin deprem riski, binanızın yapı tarzı, konutunuzun brüt metrekaresi, inşa yılı ve yenileme bilgisi gibi faktörleri sigorta priminizin belirlenmesinde çeşitli faktörlerdendir. Bunun yanında 2007 senesinden sonra yapılmış binalar için dask hesaplaması yapılırken %10 indirim uygulanmaktadır. Sigorta priminiz de DASK yenileme sırasında indirimli olarak verilebilmektedir.

Zorunlu deprem sigortası poliçe bedeli nasıl hesaplanır?

Zorunlu deprem sigortası yaptırırken dask priminizin hesaplanmasında birçok faktör göz önünde bulunduruluyor. Evinizin yapısına, bölgesine ve inşa yılına göre belirlenen tarife ücretiyle sigorta bedelinizin çarpılması sonucu meydana çıkan rakam sigorta priminiz olmakta. Bu bilgiler ışığında yapılan DASK hesaplaması binanızın yapı durumuna göre her sene belirlenen birim metrekare maliyetleri ve meskenin brüt yüz ölçümünün çarpımı ile tarife fiyatının çarpılması sonucunu ifade etmektedir.

Zorunlu deprem sigortası fiyatları hakkında bilgi almak ve poliçeni yaptırmak için dask teklif sayfamızdaki formu hemen doldurabilirsin.

İstanbul için 100 metrekare konut DASK prim miktarı ne kadar?

Risk Bölgeleri Primi (TL)
Bina Yapı Tarzı Teminat I II III
Çelik, Betonarme, Karkas 89.000 TL (100 m2 x 890 TL) 211 153 89
Yığma Kagir 63.500 TL (100 m2 x 635 TL) 259 190 106
Diğer 31.000 TL (100 m2 x 310 TL) 186 124 70

İstanbul'daki binanızın DASK prim bedelini öğrenmek için Dask Prim Hesaplama sayfasını ziyaret edin.

İstanbul dışındaki iller için 100 metrekare konut DASK prim miktarı ne kadar?

Risk Bölgeleri Primi (TL)
Bina Yapı Tarzı Teminat I II III IV V
Çelik, Betonarme, Karkas 89.000 TL (100 m2 x 890 TL) 206 148 84 59 49
Yığma Kagir 63.500 TL (100 m2 x 635 TL) 254 185 101 48 42
Diğer 31.000 TL (100 m2 x 310 TL) 181 119 65 45 35

İstanbul dışındaki bir ildeki binanızın DASK prim bedelini öğrenmek için Dask Prim Hesaplama sayfasını ziyaret edin.

Zorunlu deprem sigortasını kiracı mı yoksa ev sahibi mi öder?

18 Mayıs 2012'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu'unun 'Yükümlülüklerin Saptanması ve Sigortanın Kontrolü' başlıklı 11. maddesinin 3'ncü fıkrasında "elektrik ve su abonelik işlemlerinde artık zorunlu deprem sigortası aranacak." bilgisinin yer almasından bugüne 4 yılı aşkın bir süre geçti. Bu süre içerisinde ise ev sahipleriyle kiracılar arasında Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)’nı kimin yaptırması gerektiği hakkında farklı tartışmalar meydana geldi.

Bu sorunun net bir cevabı olmasa da yani tarafların kira sözleşmelerine bağlı bir durum olsa da böyle bir masrafın kiracıya yüklenmesinin çok da mantıklı olmadığı görülüyor. Bunun en büyük sebebi ise Zorunlu Deprem Sigortasının kapsamının evin değeriyle sınırlandırılmış olması. Özet olarak DASK poliçesinin bedelini ödemek ve bu poliçeyi almak ev sahiplerinin üstlenmesi gereken bir sorumluluk olduğu söylenebilir.

Zorunlu deprem sigortasında tazminat ödenmesi ne şekilde olur?

Tazminat miktarının yasa ve poliçe hükümlerine göre tespit edilmesinden sonra Doğal Afet Sigortaları Kurumu, sigorta bedelini aşmamak kaydıyla kesinleşmiş olan tazminat miktarını en geç takip eden bir ay içerisinde hak sahibine ödemek zorundadır.

Zorunlu deprem sigortasında sigorta bedeli ödenen hasar tazminatı kadar eksilir mi?

Kısmi hasar halinde sigorta bedeli, rizikonun gerçekleştiği tarihten itibaren, ödenen tazminat tutarı kadar eksilir. Sigorta bedelinin eksildiği hallerde, hasarlı binanın, hasardan bir gün önceki haline getirildiği tarihten itibaren başlamak üzere, gün esası ile prim alınmak suretiyle sigorta bedeli yükseltilir. Deprem sonucu tam hasar meydana geldiği takdirde, tazminatın ödenmesi ile birlikte sigorta teminatı sona erer. Zorunlu deprem sigortası ile depremin, yangın, infilâk ve yer kayması dahil, sigortalı binalarda ve temellerinde, doğrudan neden olacağı maddi zararlar, sigorta bedeline kadar Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından teminat altına alınmıştır.

Zorunlu deprem sigortası yaptırılmaması durumunda cezaî yaptırım uygulanır mı?

Zorunlu deprem sigortasının uygulamaya konulmasını takiben, 27 Mart 2001 tarihinden itibaren, Zorunlu deprem sigortası yaptırması gerekirken bunu ihmal edenler, bu sigorta kapsamında karşılanacak zararlar için doğal afetlerle ilgili mevzuat çerçevesinde hak sahibi olamamaktadırlar. Ayrıca tapu tescil işlemlerinde Zorunlu deprem sigortasının yaptırılmış olduğuna dair belgenin ibraz edilmesi mecburiyeti vardır.

Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası, olası bir deprem sonucu meydana gelen yangın, infilak, tsunami ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı tüm maddi zararları, poliçede belirtilen limitler dahilinde güvence kapsamına alır.

Zorunlu deprem sigortasında eşyalar da teminat kapsamında mıdır?

Zorunlu deprem sigortası sadece binaları kapsamaktadır.

Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için gerekli belge ve bilgiler nelerdir?

Sigortalının adı, adresi, telefon numarası, vergi kimlik numarası, sigorta ettirenin vergi kimlik numarası, sigortalanacak binanın açık adresi, tapu bilgileri, (ada, pafta, parsel, sayfa no.) inşa yılı ve yapı tarzı, toplam kat sayısı, hasar durumu, evin brüt yüz ölçümü ve mekânın kullanım şekli.

Hasar olduğunda hangi poliçeden ödeme yapılır?

Sigortalının hem Zorunlu deprem sigortası poliçesi hem de sigorta şirketinden düzenlettirmiş olduğu ihtiyari poliçesi var ise hasar Zorunlu deprem sigortası poliçesi kapsamında ödenir, aşan miktar için ihtiyari poliçe kapsamında ödeme yapılır.

Hasar ihbarı nereye yapılır?

Riziko'nun gerçekleştiği öğrenildiği tarihten itibaren en geç 15 gün içinde Doğal Afet Sigortaları Kurumu'na veya poliçeyi düzenleyen sigorta şirketinin genel müdürlüğüne, bölge müdürlüğüne veya yetkili acentelerine hasar ihbarında bulunulabilir.

DASK adres kodu nedir?

Deprem sigortası poliçelerinde 1 Mart 2013 tarihi itibariyle geçerli olan DASK adres kodu uygulaması, sigorta sahiplerinin yanlış adrese ait poliçe sahibi olmalarının önüne geçmek ve sigortalanan evin takip işlemini kolaylaştırmak amacıyla kullanılmaktadır.

Sen de adres kodunu öğrenmek için adres kodu sorgulama sayfamızı ziyaret edebilirsin.

Zorunlu deprem sigortasında poliçemin olup olmadığını nereden öğrenebilirim?

Dask yaptırmadan önce oturduğunuz konuta ait bir zorunlu deprem sigortası poliçesi yapılıp yapılmadığını veya mevcut poliçenizin geçerlilik süresini öğrenmek için Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun web sitesinde bulunan dask poliçe sorgulama sayfasından dask sorgulama yaptırabiliriniz.

Lütfen daha iyi bir deneyim için cihazı dikey kullanın.
Yoksay