Generali Sigorta A.Ş

DASK Sorgulama Nedir? Dask Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk Yayınlanma: 27.01.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 17.02.2023

 

DASK, Zorunlu Afet Sigortaları Kurumu'nun kısaltmasıdır. 2000 yılında kurulan bu kurum, depremden hasar görmüş konutların sahiplerine maddi açıdan güvence sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Ülkemizde insanları bilinçlendirerek, zorunlu deprem sigortası yaptırmaya teşvik etmek ve bu teşvik ile ilgili uygulama ve yönetme faaliyetlerini yürüten bir kamu kuruluşudur. 

 

Ülkemizde en yaygın görülen doğal afetlerden biri olan deprem, ciddi can ve mal kayıpları yaratmaktadır. Maddi ve manevi kayıpları en aza indirmek için de  zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekir. Zorunlu Deprem Sigortası, sigorta hizmeti veren şirketler tarafından yapılmaktadır. Siz de DASK fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilir ve diğer verilen bilgileri de detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

 

DASK Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

DASK poliçe sorgulama, zorunlu deprem sigortası yaptırmak isteyenlerin en çok merak ettiği sorunların başında gelmektedir. Bu poliçe sorgulama işleminin birkaç yolu mevcuttur. Online DASK poliçe sorgulama işlemi yapmak için DASK resmi web sitesinden ya da e-devletten erişim sağlayabilirsiniz. Hiç yaptırmayanlar için ne kadar karmaşık gözükse de internet üzerinden zorunlu deprem sigortası ile ilgili tüm detaylara kolayca erişmek mümkündür.

 

DASK Resmi Sitesinden DASK Sorgulama 

 

DASK resmi web sitesi üzerinden DASK sorgulama sayfasına erişim sağlayabilirsiniz. Sorgulama sayfasında istenen bilgiler doldurularak poliçenizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz ya da poliçe numarası alabilirsiniz. Eğer poliçe numaranız varsa ve poliçe yenileme işlemi yapacaksanız da mevcut numarayı girerek poliçe durumunuzu düzenli olarak takip edilebilirsiniz.

 

DASK resmi web sitesinde doldurulması gereken alanlar şu şekildedir:

 

 

 

 • Sigorta yaptıran şahsın kimlik ve iletişim bilgileri
 • Evin adres bilgileri
 • Evin metrekaresi
 • Binanın yapı bilgileri (binanın kaç yılında yapıldığı, yapı malzemesi vb.)
 • Binanın kat sayısı

 

Eğer DASK poliçesine sahip değilseniz, öncelikle sigorta yaptırmanız gerekir. Poliçenizin süresi dolduysa da poliçenizi yenileyebilir ve yenileme sürecini sistemden takip edebilirsiniz.

 

DASK Poliçe Numarası Nasıl Öğrenilir?

 

DASK poliçe numarası almak ya da poliçe numaranızı öğrenmek için DASK resmi web sitesini ziyaret edebilir ya da e-devlet arama sayfası üzerinden dask poliçe öğrenme yazarak yönlendirilen sayfadan erişim sağlayabilirsiniz.

 

Bu adımda doldurmanız gereken bilgiler şu şekildedir:

 

 •   TC. kimlik numarası
 •   Kayıtlı bulunulan il ve ilçenin bilgileri
 •   Vergi numarası
 •   Vergi numarasının alındığı il ve ilçenin bilgileri
 •   Eğer varsa, pasaport numarası
 •   Pasaport numarasının kayıtlı olduğu il ve ilçenin bilgileri
 •   Eğer varsa, yabancı kimlik numarası
 •   Yabancı kimlik numarasının kayıtlı olduğu il ve ilçenin bilgileri 

 

Poliçe numarası almak isterseniz resmi web sitesi üzerinden bu yukarıda saydığımız gerekli bilgileri doldurmanız gerekir. Fakat mevcut poliçe numarasına sahipseniz, sadece numarayı girerek detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

 

DASK Sorgulama İçin Gerekli Bilgiler

 

Eğer poliçe numarasına sahipseniz, zorunlu deprem sigortası sorgulama işlemi için yapılması gereken DASK resmi web sitesinden poliçe sorgulama için gerekli olan bilgilerden birini tercih etmektir.

 

Bu bilgiler şu şekildedir:

 

 •   Ad ve Soyad/DASK Poliçe No
 •   TC. Kimlik Numarası/DASK Poliçe No
 •   Unvan/DASK Poliçe No
 •   Vergi No/DASK Poliçe No
 •   Pasaport NO/DASK Poliçe No
 •   Yabancı Kimlik NO/ DASK Poliçe No

 

Eğer poliçe numaranız yoksa ve adres kodu ile erişim sağlamak isterseniz, adres kodu/ TC. kimlik numaranızı ya da vergi numaranızı ya da yabancı kimlik numaranızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

 

DASK Poliçe Sorgulaması Sonucunda Hangi Bilgilere Ulaşılır?

 

DASK poliçe sorgulaması için e-devlet üzerinden TC. kimlik numaran ve e-devlet şifrenle giriş yaptıktan sonra arama sekmesine e-devlet DASK sorgulama yazarak DASK poliçenizi görüntüleyebilirsiniz. Fakat bu sistem üzerinden yenileme ya da başvuru işlemi yapılmaz. Sadece görüntüleme işlemi yapabilirsiniz. 

 

DASK poliçe sorgulaması sonucunda, karşınıza çıkan poliçe üzerinden sigortayı yaptıran kişinin kimlik ve iletişim bilgilerine, sigorta yaptırılan binanın yapı bilgilerine, adres kodu, bina kodu gibi bilgilere, tapu bilgilerine ve sigorta bedeli ile poliçe primlerine ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda poliçe süresinin ne kadar olduğunu ve poliçenizin yenileme tarihinin gelip gelmediğini de buradan görebilirsiniz. 

 

Benzer Başlıklar

Dask ile Konut Sigortası Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Dask ile Konut Sigortası Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Sigorta yaptırmanız, sahip olduğunuz ya da kiracı olduğunuz konutu öngörülemeyecek risklerden korunmanın en güvenli yoludur. Zorunlu olabilen ya da is...

Devamını Oku
Evim Depreme Dayanıklı mı? Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Evim Depreme Dayanıklı mı? Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Deprem, Türkiye'nin bulunduğu coğrafya sebebiyle bu topraklar üzerinde sık sık yaşanan bir doğal afet. Deprem afeti, şu an engellenemiyor olsa bile ya...

Devamını Oku
Deprem Neden Olur?

Deprem Neden Olur?

Dünyanın dört bir yanında sıklıkla tanık olduğumuz, şiddetine bağlı olarak kimi zaman yalnızca mal kaybına kimi zaman da hem can hem de mal kaybına se...

Devamını Oku