Generali Sigorta A.Ş

Araba Tutmasına Ne İyi Gelir?

İlk Yayınlanma: 27.01.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 27.01.2023

 

Araba tutması seyahatlerin en büyük sorunlarındandır. Mide bulantısı, baş dönmesi gibi sonuçlara yol açan araba tutması keyifli bir yolculuğu kabusa çevirebilir. Bazı bünyeler bu duruma doğuştan yatkın oldukları için seyahat etmek bu kişiler için zor bir duruma dönüşebilir. Araba tutmasının etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Böylelikle daha rahat ve keyifli bir yolculuk geçirmek mümkündür.

Araba tutmasına iyi gelen tavsiyeler aşağıda listelenmiştir.

 • Seyahat öncesi ağır ve baharatlı yiyecekler tüketmekten kaçınılmalı araba tutması durumunda naneli ürünler tüketilerek mide bulantısının önüne geçilmelidir.
 • Bulunulan araçtaki konum dolayısıyla baş dönmesi veya mide bulantısı yaşanıyorsa farklı bir konuma geçilmelidir.
 • Ani hareketlerden kaçınılmalı ve dik pozisyonda durulmalıdır.
 • Gözler dinlendirilmeli veya uyumaya çalışılmalıdır.
 • Dışarıyı izlemek gibi dikkat dağıtıcı bir eylem yapılmalıdır.
 • Doktor kontrolünde bir ilaç alınabilir.
 • Mola vererek temiz hava alınabilir.
 • Kitap okumak gibi eylemler yapılmamalıdır.
 • Tuzlu kraker gibi yiyeceklerle mide bulantısı önlenebilir.

Yolda Araba Tutmaması İçin Yapılması Gerekenler

Araba tutması pek çok kişinin hayatını etkileyen bir sağlık problemidir. Araç tutması tıptaki adıyla hareket hastalığı gözler, kas ve eklemler ile birlikte iç kulaktan beyne ulaşan çelişkili sinyallerden dolayı ortaya çıkar. Bunlarla birlikte kötü kokular, sıcak hava, stres halinde olma ve gürültü gibi etmenler de araç tutmasına zemin hazırlar.

Araba tutması belli bir zaman aralığı içerisinde olan ve geçen bir durumdur. Uzun zamanlı bir hastalık değildir. Ancak sık seyahat eden kişilerin hayat kalitesinin düşmesine yol açar. Araç tutması kişilerin kullandığı ya da içerisinde bulunduğu; otomobil, tren, uçak, gemi gibi kara, hava ve deniz taşıtları ile birlikte eğlence amaçlı binilen lunapark araçlarında da görülebilir. 

Yolda araba tutmaması için yapılması gerekenler aşağıda listelenmiştir.

Seyahat süresince midenizin bulanacağına eminseniz doktor tavsiyesinde seyahat öncesi mide bulantısı ilacı alabilirsiniz.

Sürücüleri daha az araba tuttuğu genel bir kanı olduğu için araç kullanmayı biliyorsanız sürücü siz olabilirsiniz.

Araçta hareket halindeyken uzaktaki bir nesneye odaklanmak araba tutmasını engelleyebileceğinden bu yöntemi deneyebilirsiniz.

 • Gözlerinizi kapatabilir veya uyuyabilirsiniz.
 • Mümkünse ön koltuğa siz oturabilirsiniz.
 • Seyahatinizi mola vererek ilerletebilirsiniz.
 • Nefes egzersizi ile rahatlayabilirsiniz.
 • Zencefil mide bulantısına iyi geldiğinden zencefil tüketebilirsiniz.

Araba Tutması Neden Olur?

Araba tutması araç içerisinde hareket halindeyken denge algısının bozulmasından dolayı ortaya çıkar. Araba tutması kimi insanlarda hiç görülmezken kimi insanlarda ise bebeklikten itibaren yaşanmaya başlayan bir problemdir.

Araba tutmasının bazı tetikleyicileri vardır. Bu tetikleyiciler; denizin dalgalı olması, kara yollarındaki sert virajlar, uçağın türbülansa girmesi, kronik hastalıklar gibi durumlardır. Kişiden kişiye değişebilen araba tutması durumu kişilerin hassasiyetlerine ve uyaran yoğunluğuna göre farklılaşabilir.

İç kulak, duyu organları ve göz insan vücudunda dengeyi sağlayan ve insan vücudunun uzay boşluğundaki konumunu anlamasına yardımcı olan uzuvlardır. Araba tutması yolculuk esnasında bu denge unsurlarının birbirlerinden ayrılarak beyne farklı sinyaller göndermesinden kaynaklanır.

Kulak ve derinin hareketi hissederken gözlerin kitap okumak gibi tek bir noktaya odaklanmasından dolayı hareketi algılayamaması araba tutmasına sebep olacağından böyle bir hassasiyeti olan kişiler genellikle yolda bir şey okumazlar. Araba tutması mide bulantısı ve baş dönmesine sebep olabilir.

Bebeklerde Araba Tutmasına Ne İyi Gelir?

Özellikle küçük çocuklarda araba tutması sıkça gözlemlenen bir durumdur. Araba tutan bir çocuk huzursuz olacağı ve sürücüyü de huzursuz edebileceği için bu durum göz önünde bulundurularak seyahate ara vermek güvenli bir çözüm olacaktır.

Bebeklerin genellikle bir uyku düzeni vardır. Anneler bu uyku düzenini bildiği için seyahat öncesi bebeklerini uyutarak seyahat boyunca olası araba tutmasının önüne geçebilirler. Araba tutması seyahat esnasında uykuda olan bebekleri etkilemeyecektir.

Araba tutmasını engellemek için alınan önlemler işe yaramadığı ve bebeği araba tuttuğu takdirde eğer katı gıdaya geçilmişse tuzlu çubuk kraker vermek mide bulantısı ve kusmayı önleyecektir. Ayrıca bebekler seyahat öncesi çok fazla yedirilmemelidir. Tıka basa doymanın da mide bulantısı ve kusmayı tetikleyebileceği unutulmamalıdır. Bebeği araba tutmasını önlemek ve araba tutması durumunda yapılması gerekenleri bilmek kişilere konforlu bir yolculuk sunacaktır.

Araba tutmasına karşı alınan önlemler yeterli gelmediğinde bir uzmana başvurmak gerekir. Yol sağlık sigortası böyle bir durumda oldukça avantajlı olacaktır. Sigorta şirketinizin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında fiyat kaygısına düşmeden rahatlıkla sağlık hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmetten çocuklarınız da faydalanabilir. Bunun için yapmanız gereken çocuklarınızı da sağlık sigortanıza dahil etmektir.

 

 

Benzer Başlıklar

Kloz Nedir? Kloz Çeşitleri Nelerdir?

Kloz Nedir? Kloz Çeşitleri Nelerdir?

Kloz hakkında tüm detayları Generali Sigorta Rehberi ile öğrenin! Kloz çeşitleri ve amaçlarını öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Zorunlu Sigorta Nedir, Zorunlu Sigorta Çeşitleri

Zorunlu Sigorta Nedir, Zorunlu Sigorta Çeşitleri

Zorunlu sigorta, dask, zorunlu trafik sigortası, zorunlu sigorta nedir, zorunlu araç sigortası gibi bilgilerine ulaşın. Hemen tıklayın.

Devamını Oku
Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Trafik cezalarının nereye ve nasıl ödeneceği hakkında tüm detayları sizler için derledik. Trafik cezası ödeme adımlarını öğrenmek için tıklayın.

Devamını Oku