Konut Sigortası

Hadi sana en uygun DASK fiyatını
2 dakikada hesaplayalım.

DASK Fiyat Öğren
Konut Sigortası Fiyat Öğren

Olası felaketlere karşı hem evinizi hem de ailenizi güvence altına almanıza destek olan Konut sigortası ile Avrupa’nın en büyük 3. sigorta şirketi olan Generali Sigorta ile tanışmaya başlayın. Müşterilerine her daim ayrıcalıklı sigorta hizmeti ve teklifleri sunmayı amaç edinen Generali Sigorta deneyimli personelleri ile sizlere kusursuz bir Konut sigortası deneyimi yaşatacak.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortaları, evinizi olası gerçekleşebilecek yangın, hırsızlık, deprem, su basması gibi bir çok felakete karşı belirli teminat limitleri ile güvence altına alarak hem evinizi hem de sevdiklerinizi pek çok riske karşı korumanıza yardımcı olan bir sigorta çeşididir. Sadece konut sahiplerinin değil, kiracılarında yaşadıkları alanda uygulayabileceği konut sigortaları ile evinizde bulunan değerli eşyalarınızı da güvence altına alabilirsiniz.

Sigorta şirketlerinin paket halinde sundukları Konut sigortasının en temel ayırıcı özelliği ise isteğe bağlı olarak evinizle birlikte evinizde bulunan değerli eşyaları da güvence altına almasıdır. Yangın, dolu, su basması gibi durumlarda sadece eviniz değil; parkeleriniz, mobilyalarınız, camlarınız ya da elektronik eşyalarınızda zarara uğrayacaktır. Bu gibi olası durumlarda maddi hasarınızı minumuma indirgemeyi amaçlayan Konut Sigortaları bir anlamda geleceğe yaptığınız yatırımı oluşturur.

Dask sigortasının aksine yaptırılması zorunlu tutulmayan konut sigortaları, hem evinizi hem de eşyalarınızı ihtiyacınıza uygun limitlerle koruma altına aldığı için hem ev sahipleri hem de kiracılar için kesinlikle tavsiye edilir.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortası olası bir felaket karşısında evinizin uğrayacağı hasarı güvence altına almanıza destek olan bir sigorta çeşididir. Konut sigortası ana teminatları binanızın ve bina içinde yer alan her tür sabit tesisatı sigorta kapsamına alır.

Konut sigortası teminatları her ne kadar sigorta şirketlerine göre farklılık sergilese de ana teminat olarak bilinen yangın teminatı tüm konut sigortalarında yer alır. Buna karşın sigortanızı ek teminatlarla genişleterek daha fazla riski güvence altına almanızda mümkündür. Bu ek teminatlar sırayla; sel, su baskını, cam kırılması, ferdi kaza, hırsızlık, yardım hizmetleri, fırtına, deprem ve yanardağ püskürmesi vb. olarak sıralanabilir.

Konut sigortasının en ayırıcı özelliği ise isteğe bağlı olarak konut içinde yer alan eşyalarınızı da sigorta kapsamına dahil etme şansınızın olmasıdır. Olası felaketler sonucunda sadece eviniz değil eşyalarınızın da zarara uğramasının yüksek bir ihtima çerçevesinde olması; eşyalarınızı sigorta kapsamı altına almanız için gerekli bir durumdur.

Konut Sigortası Hesaplama İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Konut sigortası hesaplama işlemi sigorta dahilinde bulunan teminatlara uygun olarak gerçekleştirilir. Konut sigortası ana teminatlarına ek olarak ihtiyacınıza uygun olarak seçtiğiniz teminatlar hesaplanarak Konut sigortası primleriniz belirlenir. Buna karşın seçtiğiniz ek teminatların primlerinin hesaplanması Konut sigortası fiyatları için tek başına geçerli olmayacaktır. Özellikle deprem risk bölgelerinin farklılığı, oturduğunuz binanın kat sayısı, konutun bulunduğu kat, bina yapı tarzı gibi durumlarda Konut sigortası primine etki edecektir.

Konut sigortası fiyatları her ne kadar sigorta şirketlerine göre farklılık gösteriyor gibi görünse de ihtiyacınıza uygun ek teminatları seçmeniz olası felaketler sonucunda karşılaşacağınız hasarı minimuma indirmenize destek olur. Bu nedenle ister ev sahibi ister kiracı olun; Konut sigortası yaptırmanız oldukça önemlidir.

DASK

Deprem ve deprem sonucu meydana gelecek deprem, yer kayması vb. olayların sebep olduğu hasarları karşılar.

Detaylı Bilgi

Ev Sigortası

Hem evinizi hem de sevdiklerinizi pek çok olası riske karşı korumanıza yardımcı olur.

Mini Evim
Mini Evim Ekstra
Prestij Evim Ekstra

Sıkça Sorulan Sorular

Konut Sigortası zorunlu mudur?

Konut sigortası, Dask sigortasının aksine yaptırılması zorunlu tutulmamıştır. Buna karşın deprem dışında da olası tüm felaketler ile uğrayacağınız hasarları güvence altına alan bir sigorta türü olduğu için hem ev sahiplerinin hem de kiracıların Konut sigortası yaptırılması kesinlikle tavsiye edilir.

Konut Sigortası nasıl yapılır?

Konut sigortası sigorta şirketlerine göre gerek teminat gerek fiyat bakımından farklılık gösterse de sigorta poliçesinin sigortalının ihtiyacına uygun olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Bu nedenle Konut sigortası yaptırırken sadece ana teminatları içeren standart paketi seçmek yerine diğer ek teminatlara da göz atmanız tavsiye edilir.

Konut Sigortası hangi zararları karşılar?

Konut sigortası kapsam alanı sigorta poliçesinde yer alan teminatlara göre farklılık gösterse de yangın teminatı ana teminatlardan birini oluşturur. Bunun yanı sıra poliçenizde yer alan ek teminatlara bağlı olarak sel, su baskını, hırsızlık, yer kayması, araç çarpması, fırtına, cam kırılması, yangın mali mesuliyet ve kira kaybı, halk hareketleri, kargaşalık gibi olası durumlarda da evinizin ve eşyalarınızın uğrayacağı zararları karşılayacaktır.

Konut Sigortası nasıl iptal edilir?

Konut sigortası, Dask sigortasının aksine yapılması zorunlu tutulmadığı için bireylerin isteği doğrultusunda iptali mümkündür. Konut sigortası iptali için Konut sigortası iptal dilekçesi hazırlayarak bu dilekçeyi Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na müracaat yapmanız gerekmektedir.

Konut Sigortası hasar ödeme işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Konut sigortası poliçesinde yer alan olası hasar durumunlarının yaşanması sonucunda sigortalı sigorta şirketine haber verir. Sigorta şirketi evinize gelerek zarar tespiti yaparak zarar miktarını saptar ve ardından kısa bir süre sonra ödemeyi gerçekleştirir. Buna karşın bazı durumlarda sigortalı ve sigorta şirketi arasında zarar tespitinde anlaşmazlık yaşanabilmektedir. Bu gibi uyuşmazlık durumlarında bilirkişi belirlenir ve bilirkişinin zarar miktarına vereceği karar iki tarafı da bağlayacak şekilde kesinleşir.

deprem
#EvdeKal