Generali Sigorta A.Ş

Konut Sigortası Çatı İle İlgili Problemleri Karşılar Mı?

İlk Yayınlanma: 22.04.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.06.2021

Konut sahibi olan bireyler sel, erozyon, yangın, deprem ve hırsızlık gibi bazı istenmeyen durumlarla karşılaşabilirler. Bu tarz olaylarla karşı karşıya kalan kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla konut sigortaları devreye girer. Konut sigortaları özellikle de doğal yollarla oluşan hasarlara bağlı olarak bireylerin maddi kayıplar yaşamalarının önüne geçebilmeyi amaçlar. Konut sigortasının bulunmaması durumunda ise konutta meydana gelen hasarlar tamamen konut sahibinin sorumluluğu altındadır. Bu nedenle konut sahibi olan ya da yakın zamanda konut sahibi olacak kişilerin derhal konut sigortası yaptırmaları önerilir. Konut sigortası yaptırmak yasal olarak yerine getirilmesi gereken bir zorunluluk değildir ancak bazı risk faktörlerine karşı kişilerin mal varlıklarını korumalarına olanak sağladığından dolayı şiddetle tavsiye edilen bir uygulamadır. Konut sigortası yaptırıldığı takdirde hangi hasarların sigorta şirketi tarafından karşılanıp karşılanamayacağını belirleyen birçok unsur bulunur. Hasarın oluşma nedeni, miktarı ve meydana geldiği kısım bu unsurlara örnek olarak verilebilir. Bu unsurların yanı sıra sigorta yaptıran kişilerin hangi sigorta paketine dahil oldukları da son derece önemlidir. Konutların çatı kısmında meydana gelen hasarlar konut sahiplerinin sık karşılaştığı problemler arasında yer alır ve bu durumla ilgili konut sigortasının kapsamı sıkça merak edilir. Konut sigortası çatı akmasını karşılar mı? Konut sigortası çatı uçmasını karşılar mı? Konut sigortası çatı hasarını karşılar mı? şeklindeki sorular her gün binlerce kişi tarafından sigorta şirketlerine sorulan başlıca sorular arasında yer alır.

Konut Sigortası Fiyatını Öğren!

Konut Sigortası Çatı Akmasını Karşılar Mı?

Yoğun yağış sonucunda oluşan çatı akması problemi çatının yanı sıra konutun tamamını olumsuz yönde etkileyebilir. İklim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan çatı akması, sigorta kapsamında yer alır ancak bunun için poliçede belirtilmiş olması gerekir. Ayrıca çatı akmasına bağlı olarak konut içerisinde oluşan hasarlar da sigorta kapsamındadır. Fakat izolasyon hatalarına bağlı olarak meydana gelen problemler ise konut sahiplerinin kendi hatalarından kaynaklandığı için genellikle sigorta kapsamında yer almaz. Sigorta şirketlerinin politikaları birbirinden farklı olduğu için bazı sigorta şirketleri ya da sigorta paketleri bu hataları da kapsam altına alır. Bu nedenle izolasyon hataları sonucunda oluşabilecek problemler hakkında sigorta şirketleri ile detaylı bir şekilde görüşülerek konunun netleştirilmesi gerekir. Böylece hem sigorta şirketlerinin hem de konut sahiplerinin mağdur olması engellenmiş olur.

Konut Sigortası Çatı Uçmasını Karşılar Mı?

Şiddetli rüzgar, hortum ve kasırgaların meydana gelmesi durumunda bazı konutların çatıları neredeyse kökünden sökülüp uçabilir. Bu olay hem konuta hem de konutun çevresindeki birçok yapıya zarar verebilir. Bu nedenle çatı uçması, çatı akmasından çok daha ciddi bir problemdir. Doğal afetler sonucunda meydana gelen çatı uçması, sigorta kapsamında yer alır fakat bunun için tüm tedbirlerin alınması ve herhangi bir ihmal durumunun olmaması gerekir. İhmal ve tedbirsizliğe bağlı olarak gerçekleşen çatı uçması durumunda ise oluşabilecek can ve mal kayıplarının tamamının sadece konut sahiplerinin sorumluluğu altında bulunduğu unutulmamalıdır.

Konut Sigortası Çatı Hasarını Karşılar Mı?

Doğal afetlere bağlı olarak konutun çatı kısmında meydana gelen hasarlar konut sigortası tarafından karşılanır ancak hangi hasarların sigorta kapsamı içerisinde yer alıp almadığı sigorta poliçesindeki teminata ve sigorta şirketlerinin ilkelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle konut sigortası ve başvurulan sigorta şirketi hakkında yeterli bilgi elde edilerek poliçede yer alan teminatlar konut sahibinin ihtiyaçlarını kapsayacak şekilde oluşturulmalıdır. Konut sigortasının içeriği hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin Konut Sigortası adlı yazıyı incelemeleri tavsiye edilir.

Benzer Başlıklar

Yıldırımın Verdiği Zarar Konut Sigortası Teminat Kapsamında Mıdır?

Yıldırımın Verdiği Zarar Konut Sigortası Teminat Kapsamında Mıdır?

Evinizde meydana gelen yıldırım hasarı konut sigortanızın kapsamına giriyor mu? Detaylı bilgi amak için hemen tıklayın!

Devamını Oku
Konut Sigortası Su Basması Teminatı Nasıl Kullanılır?

Konut Sigortası Su Basması Teminatı Nasıl Kullanılır?

Evinizde su hasarı oluşması durumunda konut sigortanızın size nasıl yardımcı olabileceği hakkında bilgi almak için tıklayın!

Devamını Oku
Eşya Sigortası ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar

Eşya Sigortası ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar

Eşya sigortası, eşya sigortası nedir, ev eşya sigortası, konut sigortası, eşya Esigortası neleri kapsar gibi bilgileri öğrenmek için tıklayın.

Devamını Oku