Generali Sigorta A.Ş

Generali Grubu

Generali, uluslararası arenada güçlü varlığa sahip, bağımsız bir İtalyan Gruptur. 1831’de kurulan Generali, dünyanın lider sigortacılarından biri olup, 2019 yılında 69.7 milyar Euro toplam prim geliriyle 50 ülkede faaliyetlerini sürdürür. Grup, dünya genelindeki yaklaşık 72 bin çalışanı ve 61 milyon müşterisiyle Avrupa'da lider konumda yer alırken, Asya ve Latin Amerika’da giderek artan bir değerde varlığa sahiptir.

Generali Grubu Corporate Knights 2017 yılı sıralamasında dünyanın en sürdürülebilir şirketleri arasında yer alır. Generali’nin tutkusu, benzersiz dağıtım ağı ile yenilikçi ve kişiselleştirilmiş çözümler sunarak müşterilerinin Yaşam Boyu Ortağı olmaktır. Generali Sigorta A.Ş. ise 150 yılı aşan bir süredir Türkiye’de faaliyet göstermektedir.

Global Yapı

Kuruluşumuzdan beri, uluslararası çalışmalarımız bizi farklılaştıran en güçlü yanlarımızdan biridir. Coğrafi çeşitliliğimiz ise dengeli bir dağılım göstermektedir. Bu dağılım İtalya, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkeler, yüksek büyüme imkanına sahip Doğu Avrupa ülkeleri ve gelişmekte olan Asya ve Latin Amerika ülkeleri şeklinde gruplandırılabilir. Generali Grubun yer aldığı tüm ülkeleri görmek ve daha fazla bilgi için "Biz Kimiz (Who We Are)" sayfasını ziyaret ediniz. Global yönetim kadrosuna ulaşmak için de "Global Yönetim Kadrosu (Our Management)" sayfasını ziyaret ediniz.

Grubun Kimliği

  • 50 ülkede temsilcilik
  • 577 milyar € varlık değeri
  • 400 uluslararası şirket
  • 69.7 milyar € toplam prim geliri
  • Yaklaşık 72.000 çalışan
  • 26 milyar €'yu aşkın gayrimenkul portföyü
  • Tüm dünyada 61 milyon müşteri
 

Tarihçe

19.yy

19.yyÖnemli bir ticaret merkezi olan Trieste, İmparatoriçe Maria Theresa tarafından serbest liman statüsüne alındı ve Avusturya - Macaristan İmparatorluğu'nun uluslararası ticarete açılan kapısı oldu. Bu yoğun ticari hayat, bir sigorta şirketine olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştı.

1831

Avusturyalı tüccarlar 26 Aralık 1831 yılında, ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. şirketini kurdular. Kuruluşundan birkaç ay sonra, Generali tüm İmparatorluğa yayıldı (Viyana, Budapeşte, Prag) ve hemen ardından başlıca Avrupa ülkeleri ile Balkanlar ve Doğu Avrupa'da söz sahibi olmaya başladı. Bu sınır tanımayan yapılanma Afrika, Asya, Kuzey ve Güney Amerika'ya kadar uzandı.

1863

ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. İstanbul'da acentelik açarak sigortacılık faaliyetlerine başladı ve tali acenteler aracılığıyla çalışmasının sınırlarını İzmir, Mersin, Selanik, Trablus, İskenderiye gibi önemli İmparatorluk şehirlerine de yaydı.

1908-1914

Osmanlı İmparatorluğu, Osmanlı Umum Sigorta Şirketi'nde İngiliz ve Fransızlara ait olan hisselerin, müttefiki olan Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun sigorta şirketi olan ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A.'ye devrini sağladı. İstanbul Umum Sigorta olarak değişen adı ile sigortacılık faaliyetlerini sürdürdü.

Birinci Dünya Savaşı Sonrası

Avusturya Macaristan İmparatorluğu’nun çöküşü ile birlikte, Trieste, İtalya'nın bir parçası oldu ve ticari işlevlerini önemli ölçüde kaybetti. Generali, sağlam bir program ile tüm organizasyonlarını ve grup yapısını kuvvetlendirdi ve İtalya'da faaliyet gösteren tüm sigorta şirketlerinin önüne geçti. Uzman şirketleri satın alarak, Hayat ve Hayat dışı sigortacılık portföyünü büyüttü.

İkinci Dünya Savaşı Yılları

Savaşa kadar 40 ülkede faaliyet gösteren Generali, 14 sigorta şirketi ile Doğu Bloğu ülkelerinde sürdürdüğü sigortacılık faaliyetlerini durdurdu.

İkinci Dünya Savaşı Sonrası

Şirket, savaştan önce faaliyet gösterdiği bütün batı ülkelerinde çalışmalarını genişletmeye başladı. Güney ve Latin Amerika, Afrika, Asya'da yapılanmaya hız kazandırdı ve dikkatini yeni önemli pazarlara çevirdi.

1956

125. yılını kutladığı bu yılda Avustralya Yeni Zelanda, Tahiti'ye kadar genişledi.

1979

İstanbul Umum Sigorta Şirketi satıldı ve Sigortacılık faaliyetleri yine Acente kanalıyla devam etti.

1984

İstanbul'da bulunan Acentelik, şubeye dönüştü.

1989

6 Şubat 1989 tarihinde GENERALİ SİGORTA ANONİM ŞİRKETİ kuruldu.

Günümüzde

ASSICURAZIONI GENERALI S.p.A. İtalya'nın en büyük, Avrupa'nın üçüncü en büyük sigorta şirketi oldu. GENERALİ SİGORTA A.Ş. özellikle uzmanlık isteyen branşlarda en yüksek prim üreten sigorta şirketi oldu.