Generali Sigorta A.Ş

2024 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar? Gecikme Cezası Var Mı?

İlk Yayınlanma: 15.03.2023 Generali Sigorta Son Düzenleme : 26.12.2023

Motorlu araçlar, ulaşımı kolaylaştırmaları sebebiyle hem bireysel olarak hem de toplu taşımada sıklıkla tercih edilir. Güvenli ulaşım için araçların düzenli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Can ve mal kaybına sebep olabilecek kazaların önlenmesi adına araç muayenesi yasal olarak zorunludur. Karayolları Trafik Kanunu’na ait maddede belirtildiği üzere bütün motorlu taşıtlar, araç muayenesi yaptırmak zorundadır. Araç muayene ücreti her sene değişir. Fiyatlar, araçların türüne göre de farklılık göstermektedir. Ücret, Ulaştırma Bakanlığı ve TÜVTÜRK tarafından belirlenerek açıklanmaktadır. Araçların muayene sıklıkları ve ücretleri, araç türüne göre farklılık göstermektedir. Ticari araç sahiplerinin her yıl muayene yaptırması gerekirken diğer araç türlerinin muayene geçerlilik süresi 2 yıldır. Bu farkın sebeplerinden biri ticari araçların trafikte daha fazla vakit geçirmesidir. Sürekli olarak çalışan araç parçaları zamanlar zarar görebilir. Bir diğer sebep ise ticari araçların ağır yük taşımasıdır. Bu yüklerin bir kısmı tehlikeli maddelerden diğer kısmı ise yolculardan oluşur. Bu nedenle özellikle ticari araçların denetimi daha sıkı tutulmaktadır. Olası bir kaza durumunda büyük felaketler ortaya çıkabilir. Trafiğin güvenli bir şekilde işlemesi için araç muayenesi yasalarla bağlayıcı bir hale getirilmiştir.

Araç Muayenesinden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkat etmeniz gereken ilk unsur aracınızın tescil belgesinde yer alan kontrol tarihidir. Tarihin geçirilmemesi gerekmektedir. Araç türünü bilen kişiler ödenmesi gereken ücreti internetten araştırabilmektedirler. Araç türü ve muayene ücreti hakkında bilgi almak isteyen sürücüler ise ihtiyaçları olan ayrıntıları E-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenebilmektedirler. Muayene öncesi internet üzerinden randevu talebi oluşturulmalıdır. Araç ve sürücü bilgileri yazılarak tarih, saat ve istasyon yeri seçilmelidir. Aracı muayeneye götürecek kişi ruhsat sahibi değilse vekalet edecek kişinin bilgileri yazılmalıdır. Bilgiler girildikten sonra randevu talebi onaylanmalıdır. Muayene süresi ortalama iki saat olarak belirlenmiştir. Muayene ücreti, kontroller tamamlandıktan sonra tahsil edilmektedir. Araç muayeneye götürülmeden önce Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine girerek araca ait otopark, köprü, otoyol, MTV borcu veya trafik cezası olup olmadığı öğrenilmelidir. Eğer borç varsa muayene öncesi ödeme yapılmalıdır. Borcu olan araçların muayenesi yapılmaz. Muayene sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için ruhsatın hazırda bulunması önerilmektedir. Egzoz emisyon ölçümünün geçerlilik süresinde olması gerekmektedir. Geçerlilik süresi dolan egzoza sahip araçlar ağır kusurlu olarak rapor edilerek muayeneden kalır. Muayeneyi geçemeyen araçların onarılıp yeniden kontrole götürülmesi gerekir. Kontrol süresi ise bir aydır. Bir ayı geçen sürücülerden yeniden ücret talep edilmektedir. Aracın kasko ve zorunlu trafik sigortasının geçerlilik süresi de kontrol edilmelidir. Sigorta ve kasko süresi dolduysa yenilenmelidir. Aracınız LPG/CNG’liyse yakıt sistemi montaj belgesi okunabilir şekilde olmalıdır.

2024 Araç Muayene Ücreti Ne Kadar?

2024 araç muayene ücreti traktör, motosiklet, motorlu bisikletler için 928 TL; otomobil, minibüs, kamyonet, römork, yarı römork, arazi taşıtı için 1821,60 TL; kamyon, tır, çekici, otobüs için ise 2462 TL olarak belirlenmiştir.

 

Araç Tipi2023 Muayene Ücreti
Traktör928 TL
Motosiklet928 TL
Motorlu Bisikletler928 TL
Otomobil1821,60 TL
Minibüs1821,60 TL
Kamyonet1821,60 TL
Römork1821,60 TL
Yarı Römork1821,60 TL
Arazi Taşıtı1821,60 TL
Tır2462 TL
Otobüs2462 TL
Kamyon2462 TL
Çekici2462 TL

 

Araç Muayenesinde Hangi Parçalar Kontrol Edilir?

Araç muayenesi başlamadan önce aracınıza dair bütün belgeler kontrol edilir. Yasal bir sorun olmadığına emin olunduktan sonra araç incelenmeye başlanır. Aracın fren sistemleri, güvenli sürüş için oldukça önemlidir. Bu nedenle frenlerin sorunsuz olduğuna emin olunmalıdır. Yolculuk sırasında görüş sorunu yaşanmaması adına far ve sinyal ışıkları kontrol edilir. Egzoz, şanzıman, akü, yakıt deposu gibi birçok parçanın yer aldığı motor bölümü incelenir. Şasi, lastik ve jantlar da kontrol edildikten sonra rapor hazırlanır. Araç, güvensiz veya ağır kusurlu bulunduysa muayene onaylanmaz ve bir ay içerisinde yeniden kontrole götürülmesi gerekir.

Araç Muayene Geciktirmenin Cezası Var mı?

Araç muayenesi belirlenen aralıklarla yapılmalıdır. Muayene tarihleri, aracın türüne göre farklılık gösterir. Römork, traktör, motosiklet, binek ve resmi araçlar üretilip fabrikadan çıktığı günden itibaren 3 yıl boyunca muayene edilmeden kullanılabilir. Ancak bu araçlar ilk 3 yılın ardından her 2 yılda bir kontrol edilmelidir. İlk 3 yıl kuralı ile ilgili sıklıkla karıştırılan bir durum bulunmaktadır. Ruhsat sahipleri, aracın alınmasından itibaren ilk 3 yıl araç muayenesine götürme zorunluluğu olmadığını sanmaktadırlar. Ancak bahsedilen süre, aracın yaşıdır. Aracın yaşı, trafiğe çıktığı günden itibaren değil üretildikten hemen sonra sayılmaya başlanır. Bu nedenle 3 yaşını geçen araçların mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Ticari araç kategorisinde ele alınan taksi, otobüs, minibüs ve kamyon gibi toplu taşıma araçları ise 1 yaşından itibaren her sene düzenli kontrol edilmelidir. Ticari araçların neredeyse aralıksız şekilde seyir halinde olmaları ve pek çok yolcu taşımaları, diğer araç türlerinden daha sık kontrol edilmelerine sebep olmaktadır. Özellikle motor bölümünde, sürekli çalışmaya bağlı birtakım arızalar ortaya çıkabilir. Bu arızalar zamanında fark edilip onarılmadığında ise büyük kayıplara neden olacak kazalar meydana gelmektedir. Araç tescil belgesinde yazan muayene tarihlerinin kaçırılması durumunda Araç Muayene Gecikme Ücreti Ödemeleri 2918 sayılı “Karayolları Trafik Kanunu”nun 35. maddesi gereğince gecikme cezası uygulanmaktadır. Kanuna göre muayenesiz aracın trafiğe çıkması durumunda sürücüye 951 TL para cezası kesilir ve 10 ceza puanı düşürülür. Ceza puanı belirli miktarda düşen sürücülerin ehliyetlerine ise süreli veya süresiz olarak el koyulabilir. Araç muayenesinden geçmeyen araçların kontrollerinin aksatılması da gecikme ücreti ve ceza alınmasına sebep olmaktadır. 2024 TÜVTÜRK muayene ücretine her ay için belirlenen oranına ekleme yapılır. Gecikme cezasının oranı araç türlerine göre farklılık göstermemektedir. Muayeneden onay almayan araçların bir ay içerisinde kontrole götürülmemesi durumunda tekrar ücret tahsil edilir.

Araç Muayenesi Yaptırmak Zorunlu Mu?

Araç muayenesi aracın, sürücülerin ve toplumun güvenliği için oldukça gereklidir. Emniyetsiz bir aracın trafiğe çıkması büyük risklere sebep olur. Can ve mal kaybının önlenmesi adına araçların düzenli şekilde kontrol edilmesi, gerekli durumlarda ise onarılması şarttır. Olası kaza ve kayıpların engellenmesi için araç muayenesi yasal olarak zorunluluk haline getirilmiştir. Araçlarda meydana gelen arızalar, büyük sorunlara yol açar. Muayene sırasında kontrol edilen motor, aydınlatma ve fren sistemleri gibi önemli noktaların sorunsuz şekilde çalıştığından emin olunmalıdır. Yasal zorunluluk sayesinde motorlu araçların kontrolü düzenli şekilde yapılarak olası trafik kazalarının önüne geçilmektedir. Muayenesi geciken araçlar trafikte tespit edildiğinde ise birtakım yasal yaptırımlar uygulanır. Bu yaptırımlar para cezası yazılması ve sürücü puanının düşürülmesidir. Ceza sınırını geçen sürücüler süreli veya süresiz şekilde trafikten men edilebilirler.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

 Araç muayene gecikme ücreti, aracınız için belirlenen muayene ücretine %5 oranında eklenmektedir. Bu oran araç türlerine göre değişmemektedir. Gecikilen her ay için muayene ücretine %5 ekleme yapılır. Belirlenen son muayene tarihini 1 gün geçseniz bile bu ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu nedenle araç muayene tarihlerini takip ederek herhangi bir gecikme yaşamamanız önerilmektedir.

TÜVTÜRK Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?

Araç muayenesi için TÜVTÜRK’ün internet sitesine girerek randevu alınır. Randevu alırken araca ait tescil belgesinin bilgileri, son muayene geçerlilik tarihi ve muayene istasyonu seçilir. Son olarak muayene tarih ve saati seçilerek randevu alınır. Muayene süresi iki saattir. Bu nedenle araç, sahibi dışında biri tarafından muayeneye götürülebilir. Ancak bu bilgi randevu alınırken belirtilmelidir. İstasyondaki görevliye araç tescil belgesi verildikten sonra kontrollerin tamamlanması beklenir. Kontroller tamamlanıp rapor oluşturulduktan sonra ödeme aşamasına geçilir. Önceki yıllarda ödeme işlemi için yalnızca nakit kabul edilirken 2024 yılında araç muayene ücretleri banka kartı, kredi kartı veya nakit olarak ödenebilmektedir. Güncellenen ödeme seçenekleri sayesinde araç sahiplerine kolaylık sağlanmıştır. Özellikle kredi kartı ile ödeme seçeneği araç muayene gecikmelerini önlemektedir.

Araç Muayene Ücreti Sorgulama Nasıl Yapılır?

Araç muayene sorgusu yapmak için E-devlet üzerinden muayene durum sorgulama bölümüne giriş yapılır. Yönlendirilen sorgulama sayfasında kişisel bilgilerle beraber araca ait bilgiler de girildikten sonra sonuca ulaşılır. Muayene zamanı gelen araçlar için TÜVTÜRK üzerinden muayene randevusu oluşturulur. İnternet sitesinde çıkan ücretsiz randevu bölümüne tıklayarak yönlendirilen bölüme plaka numarası, ruhsat seri numarası ve şehir bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Ardından gerekli hizmet türü, tarih ve yer bilgisi seçilerek randevu onaylanır. Muayeneye ruhsat sahibi gitmeyecekse vekaletin verildiği kişinin bilgileri yazılmalıdır. Seçilen tarihin aracın tescil belgesinde yer alan süreyle aynı olmasına dikkat edilmelidir. Tarihin geçmesi durumunda ruhsat sahipleri gecikme ücreti ve gecikme cezası ödemek zorunda kalırlar. Bu durum hem yasal hem de maddi açıdan araç sahipleri için sorun yaratmaktadır. TÜVTÜRK istasyonunda işlem tamamlandıktan sonra araç muayene ücreti ödenir. Araç muayenesinin geciktirilmesi veya muayene sonrası ağır hasarlı raporu alan aracın bir ay içerisinde yeniden kontrole götürülmemesi durumunda gecikme ücreti ve gecikme cezası da ücrete eklenir. Güvenli bir sürüş için araçların belirtilen tarihlerde muayeneye götürülerek kontrol edilmesi gerekmektedir. Trafikte emniyetli araçların yer alması ve olası kazaların önlenmesi için muayenelerin aksatılmaması önerilir. Bütün bu önlemlerin yanı sıra zorunlu trafik sigortası ve kasko tarihlerinin de kontrol edilmesi sürücülerin trafikte güvenli bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlar.

Kasko Fiyatını Öğren!

Benzer Başlıklar

Trafikten Men Edilen Araç Nasıl Kaldırılır?

Trafikten Men Edilen Araç Nasıl Kaldırılır?

Trafikten men edilen araç, trafikten men, trafikten men kaldırma, trafikten men edilen araç ne olur yanıtları için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Otomobil sigortasını neden sevmelisiniz?

Otomobil sigortasını neden sevmelisiniz?

Dört tekerlek özgürlük getirir. Otomobillerimiz; istediğimiz işe girmemizi, uzakta yaşayan arkadaşlarımızı görmemizi, hatta market alışverişimizi yapm...

Devamını Oku
LPG Nedir?

LPG Nedir?

“Tüpgaz” olarak da adlandırılan LPG (sıvılaştırılmış petrol gazı) ısıtma, pişirme ve aydınlatmalarda ön plana çıkan bir enerji kaynağıdır. Renksiz ve...

Devamını Oku