Generali Sigorta A.Ş

ASBİS No Nedir?

İlk Yayınlanma: 10.05.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.11.2022

ASBİS (Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi) araçların tescil işlemleri ile birlikte aynı zamanda sürücü belgesi işlemlerinin de dijital ortamlarda online olarak yapılabilmesini sağlar. Araç tescil sürücü belgesi sistemi ilk olarak 2005 yılında temelleri atılmış olan bir sistemdir. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde temelleri atılan bu sistem, 2009 yılının Aralık ayına gelindiği zaman E-Devlet sistemi içerisine de entegre edilmiştir. Bu sistem sayesinde tescil belgelerinin ve sürücü belgelerinin kişilerin adreslerine gönderilmesi hedeflenmektedir. E-Devlet sistemine uygun olan dizayn edilen sistem sayesinde herkes tek bir merkez üzerinden istedikleri işlemleri hızlı ve pratik bir şekilde yapabilmektedir. ASBİS üzerinden sıfır araçlara ilişkin olan tescil işlemleri ve ikinci el araçların satış işlemleri yapılabilmektedir. Ayrıca devir ve teslim işlemleri ile birlikte sürücü belgesinin verilebilmesi gibi işlemler de ASBİS ile mümkün olabilmektedir.

ASBİS Nedir?

ASBİS numarası, aracın alımı sırasında noterin yeni araç sahibine verdiği araç tesciline dair geçici belge üzerindeki bir numaradır. Araç bilgilerine online olarak ulaşabilmeniz için ASBİS numarasına ihtiyacınız olur. ASBİS numaraları on dokuz haneden ve yalnızca rakamlardan oluşan numaradır. Numara, ruhsatın resmi olarak çıkartılması ile birlikte geçerliliğini kaybeder. Trafik sigortası ve kasko sigortası yaptıracağınız zaman ruhsatsız bir araç sahibiyseniz sigorta şirketlerine vermeniz gereken numara ASBİS numarasıdır. ASBİS numarası, zorunlu trafik sigortası veya kasko yaptıracağınız zaman sık sık karşılaşacağınız numaradır. Araç tescili yaptırıldığı zaman tescil belgesi seri numarası ya da ruhsat belgesi seri numarası ASBİS numarası olur. Ruhsatın kendisine ait seri numarası mevcuttur. Araç ruhsat numaraları ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kayıt altında tutulur.

ASBİS No ile Sigorta Sorgulama

Araç sahipleri, sigortalarına ait olan verileri tek bir yerden takip edebilmek ve sigorta sorgulama işlemlerini diledikleri zaman gerçekleştirebilmek için ASBİS numarasını kullanabilirler. Araçlara ait olan hasar ve sigorta bilgileri online olarak Trafik Sigortası Bilgi Merkezi (Tramer) tarafından yürütülür. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) araca ait olan bilgileri temin edebilmesi için entegre bir çalışma yürütmektedir. Entegrasyon çalışması kapsamında araç bilgileri sigorta şirketlerine eksiksiz bir şekilde ulaştırılır. Bilgilerin ulaştırılması ise araç belge seri numarası ve ASBİS numarası ile mümkün olur.

ASBİS Ruhsat Sorgulama

ASBİS ruhsat sorgulama işlemleri için ihtiyaç duyulan ruhsat belge seri numarasına ve aracınıza ait olan ruhsattaki kayıtlı bilgilere EGM aracılığı ile ulaşılır. Araç ruhsat sorgulama işlemleri E-Devlet sistemi içerisinden yapılır. Ruhsat sorgulama işlemini yapabilmeniz için E-Devlet sistemine girmeniz ve Emniyet Genel Müdürlüğü araç sorgulama sayfasını ziyaret etmelisiniz. Daha sonra araç ruhsat sorgulama işlemlerini yapabilir veya dilerseniz farklı araçlara ait olan ruhsat sorgulama işlemlerini de aynı sayfa üzerinden yapabilirsiniz.

ASBİS Referans No Nedir?

ASBİS numarası, sigorta için gerekli olan bir numaradır. ASBİS numarası, noter tarafından aracın satış işlemi tamamlandıktan sonra yeni sahibine verilecek olan araç tesciline ait geçici belge üzerinde yazmaktadır. Ruhsat belgesinin seri numarası, ruhsatın kime ait olduğunu gösteren belgenin en alt sağ köşesinde yer alır. Bu numara ise iki harf ve altı rakamdan oluşmaktadır. Aracın tescil işlemi tamamlandıysa, ruhsat çıkartıldıysa ve daha önce sigorta işlemleri uygulandıysa, talep edilecek olan belge araç seri numarası olacaktır. ASBİS numarası ile sigorta sorgulama işlemleri, aracın ruhsatının çıkartılmadığı ya da daha önce sigorta yaptırılmadığı durumlarda kullanılır. Ruhsat belge seri numarası sorgulama işlemlerinden sonra aracınızın üzerinde herhangi bir kaza, hasar veya benzeri durumların olup olmadığı ortaya çıkartılabilir. Sigorta firmalarından uygun fiyatı alabilmeniz de bu numara ile mümkündür.

Benzer Başlıklar

Otomobil Aküsü Hangi Durumlarda Bitebilir, Neler Yapılmalıdır?

Otomobil Aküsü Hangi Durumlarda Bitebilir, Neler Yapılmalıdır?

Otomobil Aküsü BitmesiÖzellikle içinde bulunduğumuz bu soğuk kış aylarında yolda kalmamak ve kötü sürprizlerle karşılaşmamak için, bakım gerektirmey...

Devamını Oku
Sigorta Bilgi Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Sigorta Bilgi Merkezi Nedir? Ne İşe Yarar?

2003 yılında kurulan Sigorta Bilgi Merkezi, ilk olarak Tramer adıyla anılmaktaydı. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi açılımı ile kullanılan Tramer, yap...

Devamını Oku
En Az Yakan Arabalar Nelerdir? Yakıt Cimrisi 8 Otomobil

En Az Yakan Arabalar Nelerdir? Yakıt Cimrisi 8 Otomobil

En az yakan benzinli ve dizel araçlar hakkında bilgi almak. Elektrikli araçların yakıt yüketimini öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku