Generali Sigorta A.Ş

Eşya Sigortası ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar

İlk Yayınlanma: 27.05.2021 Generali Sigorta Son Düzenleme : 24.06.2022

Hayat risklerle doluyken en huzurlu hissettiren yer, genellikle evlerimizdir. Buna rağmen evlerde de bazı aksilikler yaşanabiliyor. Bunların yanında, elinizde olmayan olaylar neticesinde de zarara uğrayabilirsiniz. Kötü olasılıklara karşı yapabileceğiniz ilk şey önlem almak. Uğrayacağınız zararı en aza indirmenin en mantıklı yolu ise mutlak suretle sigorta yaptırmak. Unutmamak lazım ki yuvanız en güvende hissettiğiniz yerdir. Bütün bunların yanında, küresel salgının da etkisiyle evler daha da önemli olmaya başlamış durumdadır. Evde geçirilen zaman arttığı için bugün itibariyle evinizin güvenliğini sağlamak, çok daha da önemli bir hale geldi. Evinizde meydana gelebilecek her türlü risk ve felakete karşı önlem almak istiyorsanız eşya ve konut sigortalarından faydalanabilirsiniz. İşte sizler için ev eşya sigortası hakkında daha fazlası...

Aklımızda Soru İşareti Kalmasın: Eşya Sigortası Nedir?

Eşya sigortası, evinizdeki eşyaları kötü senaryolara karşı güvence altında tutmaya yarar. Hizmetin başlıca teminatları; yangın, deprem, sel, su basmaları, hırsızlık olarak sayılabilir. Sayılan teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Peki, eşya sigortası zorunlu mudur? Hayır, bu sigorta türü kesinlikle zorunlu değildir. Bu anlamda isteğe bağlı olarak yaptırılabilir. Peki, eşya sigortası ne işe yarar? Ürünü satın alırsanız, evinizin içindeki eşyaları koruyabilirsiniz. Evinizde meydana gelebilecek olan su baskını ya da yangın gibi bir felaketin komşularınızın evine de zarar vermesi ihtimal dahilinde olabilir. Eşya sigortasıyla dolaylı yoldan komşularınızın güvenliğini de sağlamış olursunuz. İsteğe göre evin dış cephesi de teminat kapsamında güvence altına alınabilir. Balkon, kapı ve pencere camları da kapsam içine dahil edilebilir. Dilerseniz elektronik eşyalarınızın güvenliğini de teminat kapsamına aldırabilirsiniz. Eşya sigortası yaptırmak için ev sahibi olmanıza da gerek yoktur. Kiracı olsanız da bu sigorta hizmeti kapsamında güvenliğiniz sağlanır ve kayıplarınız sigorta tarafından karşılanır. Ürün kapsamı içinde tesisatçı, elektrikçi, çilingir hizmetleri de yer alabiliyor. Bu gibi hizmetler sayesinde istenmeyen olasılıklara önceden önlem alabilmiş olursunuz.

Eşya Sigortası Neleri Kapsar?

Eşya sigortası, istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kaldığınızda evinizin içindeki eşyaların gördüğü zararı karşılar. Bu istenmeyen durumlar hırsızlık, yangın, su basması gibi durumların yanı sıra; deprem, yıldırım düşmesi, sel, dolu gibi doğal afetleri ve kontrol edemediğimiz sıkıntılardır. Sigorta kapsamı dahilinde maddi ve manevi kayıplarınızın hepsi karşılanır. Bunların yanı sıra evinizde bulunan antika gibi sizin için önemli olan eşyalarınız da bu kapsam içinde güvence altına alınır. Teminat kapsamı her sigorta şirketine göre değişmektedir. Teminatların ücretleri de kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. İhtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun sizi güvende hissettirecek sigorta şirketini araştırarak bulabilirsiniz.

Konut Sigortası Fiyatını Öğren!

Konut Sigortası Nedir?

Binalar dış etkilere en açık yapılardır. Bu sebeple de doğa olaylarından ve kazalardan zarar görebilirler. Konut sigortası, diğer adıyla ev sigortası; evinizi, iş yerinizi ya da isteğiniz herhangi bir binayı güvence altına almanızı sağlar. Yapıların karşılaşabileceği binlerce risk vardır. Konutlar dış etkilere sık sık maruz kalabilir. Doğal afetlerden tutun da üçüncü kişilerin verdiği zararlara kadar her türlü hasar teminat dahilinde yer almaktadır. Bu sigorta genel olarak; deprem, yangın, sel, hırsızlık gibi üçüncü kişilerin sebep olduğu konut hasarlarını kapsamaktadır. Ev sigortası kapsamı ihtiyaçlara göre genişletilebilir. Ekstra teminatlar şirketten şirkete farklılık gösterir. Ev sigortası dahilinde, ihtiyacınıza yönelik ekstra birçok teminat bulunur. Ev sigortası yıllık olarak isteğe bağlı yenilenebilir. Bu yönüyle size avantaj sağlar. "Konut sigortası zorunlu mu?" sorusu bu konuda en çok sorulan sorular arasındadır. Konut sigortası da tıpkı eşya sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü değildir. Yaptırılması zorunlu tutulan bir sigorta olmasa da güvenliğiniz açısından olmazsa olmazdır. Can güvenliğiniz ve maddi hasarlar, seçtiğiniz ev sigortası kapsamında karşılanır.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Ev sigortası, deprem, yangın, hırsızlık gibi genel teminatlar dışında ekstra bazı özel teminatları da kapsamaktadır. Sigorta kapsamını genişleterek bu hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Mevcut hizmetler sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Yangın, deprem, su basmaları gibi afetler dışında; hırsızlık, grev ve halk hareketleri gibi üçüncü kişiler dolayısıyla meydana gelen hasarların karşılanması konut sigortasının genel kapsamı dahilindedir. Genel teminatların dışında ekstra edinebileceğiniz güvenceler vardır. Bu teminatlar istekleriniz doğrultusunda ve bütçenize göre alabileceğiniz hizmetlerdir. Elektrikçi, çilingir, tesisatçı, çekici, kombi tamiri, klima bakımı ve başka servislerden konut sigortası dahilinde edinilen teminatlar kapsamında yararlanılabilir. Taşıtların konutunuza çarpması durumunda oluşabilecek hasarlar da ev sigortası kapsamına alınabilir. Kara ve hava taşıtlarının konutlar için risk teşkil ettiği bölgelerde yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda, hizmeti sigortanıza dahil edebilirsiniz. Yer kayması, toprak çökmesi gibi risklerin bulunduğu coğrafyalarda bulunuyorsanız ev sigortası kapsamınıza bu güvenceyi de dahil ettirebilirsiniz. Binanızda yapacağınız badana, boya, duvar kağıdı gibi dekorasyon değişiklikleri ile mevcut yapıda hasarlar meydana gelirse, ev sigortası kapsamında zarar karşılanır. Aynı şekilde yapıda meydana gelen cam, kapı, pencere camlarına gelen zararlar da sigorta tarafından karşılanır. Konut yapısı eski ya da sıkıntılıysa, yağmur veya kar yağışı sonrası binaya sızan su, yapıda zarar oluşturabilir. Bu gibi riskler de ev sigortası kapsamına sokulabilir. Binanın su tesisatı zarar görmüşse, bozulmuşsa ya da tıkanmışsa da konutta ve evlerde oluşacak hasarlar ek teminatlar ile güvence altına alınabilir.

Eşya Sigortası ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem eşya hem de konut sigortaları, güvende hissetmek ve kendinizi risklere karşı güvence altında tutabilmek adına çok gerekli sigorta hizmetleridir. Eşya sigortası da konut sigortası da tek başına bağımsız bir şekilde alınabilir. Eşya sigortası tek başına alındığında binada oluşan sıkıntılar ve hasarlar kapsam dahiline girmez. Ev sigortası tek başına alındığında ise eşyalar olmadan sadece yapıya gelecek zararlar güvence altına alınabilir. Bu iki sigorta hizmeti de birbirini tamamlayan, son derece gerekli sigorta ürünleridir. Eşya sigortası genelde konut sigortası dahilinde sunulmaktadır. Bu birbirini tamamlayan iki sigorta ürünü birlikte satın alındığında, hem konutunuz hem de konut içindeki eşyalarınızın güvenliğini sağlanır. Bu açıdan bakılırsa, ev ve eşya sigortalarını birlikte sunan avantajlı paketlerden yararlanmak daha mantıklı gözükmektedir. Her iki sigorta güvencesinden de faydalanmak istiyorsanız, Generali Sigorta'nın avantaj sağlayan konut ve eşya sigortası ürünlerinin bulunduğu Prestij Evim Ekstra paketi tam da sizin ihtiyaçlarınıza cevap olabilir. Peki, ''Prestij Evim Ekstra'' ev eşya sigortası neleri kapsar? Söz konusu paket ile; konut, eşyalarınız, konut dahilindeki cam ve aynalar güvence altına alınmaktadır. Paket kapsamında; yangın, deprem, hırsızlık, su sıkıntıları ve izolasyon sorunlarından kaynaklı problemler; fırtına, dolu, yağmur ve kar yağışı dolayısıyla yapılarda meydana gelen hasarlar gibi birçok soruna ve riske karşı koruma sağlanır. Ek teminatlar ile alacağınız hizmeti genişletme imkanınız bulunur. Prestij Evim Ekstra paketi kapsamında; elektrik, cam işleri, çilingir hizmetleri, araç çekici hizmeti ve birçok servis, poliçeye dahil edilir. Hizmet dahilinde küçük farklar ödeyerek alabileceğiniz artı teminatlar da bulunmaktadır. Bu şekilde beklenmedik kötü sürprizler sonrası, aldığınız maddi ve manevi zararı konut sigortasıyla en aza indirebilirsiniz. ''Prestij Evim Ekstra'' konut ve eşya sigortası paketi, zengin kapsamıyla her türlü ihtiyacınızı karşılamaya hazır. Zorunlu deprem sigortası yani DASK'ı yaptırmayı unutmayın!  Sevdiklerinizin ve evinizin güvenliğini ele alın!

Benzer Başlıklar

Hırsızlık Durumunda Konut Sigortanız Olmasının Faydaları

Hırsızlık Durumunda Konut Sigortanız Olmasının Faydaları

Evinize hırsız girmesi durumunda konut sigortanızın size nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek istiyorsanız tıklayın!

Devamını Oku
Konut Sigortası Çatı İle İlgili Problemleri Karşılar Mı?

Konut Sigortası Çatı İle İlgili Problemleri Karşılar Mı?

Çatınızın akması veya fırtına sırasında uçması durumunda konut sigortanızın zararınızı karşılayıp karşılamadığını öğrenmek için tıklayın!

Devamını Oku
Yıldırımın Verdiği Zarar Konut Sigortası Teminat Kapsamında Mıdır?

Yıldırımın Verdiği Zarar Konut Sigortası Teminat Kapsamında Mıdır?

Evinizde meydana gelen yıldırım hasarı konut sigortanızın kapsamına giriyor mu? Detaylı bilgi amak için hemen tıklayın!

Devamını Oku