Engelli Raporu ile Araç Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

engelli-raporu-ile-arac-alma-islemi-nasil-yapilir

Doğuştan itibaren genetik yatkınlık sebebiyle oluşabilecek ya da sonradan meydana gelebilecek problemlerden ötürü hayatına engelli olarak devam etmek durumunda olanlar için araç alım işlemlerinde birtakım ayrıcalıklar sunulur. Ehliyet alırken de özel bir sürece tabi tutulan engelli bireyler, araç alım işlemlerinde de özel indirimlerden yararlanabilir. Engel yüzdesine bağlı olarak değişim gösteren süreç iki farklı şekilde ilerler.

Engelli Bireyler için Ehliyet

Fiziksel engeli olan bireyler için H tipi ehliyet olarak adlandırılan özel bir ehliyet verilir. Motosiklet ya da otomobil fark etmeksizin engelli bireylerin alacağı ehliyet tipi, H’dir. Engelli vatandaşlar ticari araç kullanamaz, yalnızca şahsi araçları sürebilir. Motosiklet, binek otomobil ve panelvan gibi araçlar H tipi ehliyet ile kullanılabilir.

H tipi ehliyet almak için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık raporu gerekir. Alınacak sağlık raporunda engele yönelik tüm bilgiler açıkça belirtilir ve ehliyet süreci bu rapor ile başlar. Sonrasında sıra sürüş derslerine gelir. Sürüş derslerinde kullanılan araçlar standart araç donanımından farklı bir görünüme sahiptir. Yazılı sınav ve deneyimsel teste tabi tutulan engelli vatandaşlar, süreci başarı ile tamamladıkları takdirde H tipi ehliyete sahip olabilir.

Kasko Fiyatını Öğren!

Engel Oranları

Engelli bireylerin alacağı sağlık raporlarında engel yüzdesi de belirtilir. Araç alma işleminde sağlanan indirimler, yüzde 40 ve yüzde 90 engel oranına bağlı olarak iki farklı şekilde gerçekleşir. Yüzde 40 oranında bir engele sahip olan vatandaşlar kendileri için alacakları araçlarda indirimden yararlanırken; yüzde 90’lık bir engele sahip olduğu durumlarda birinci dereceden engelli yakınlarına da araç alım işlemlerinde indirim sunulur.

Engelli Raporu ile Araç Alma

Araç alım işlemlerinde engelli vatandaşlara yönelik sağlanan indirimler, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) üzerinden yapılır. Hayati fonksiyonları etkileyen engel durumuna bağlı olarak hesaplanan engel yüzdesi, birtakım şartları da beraberinde getirir. Örneğin; yüzde 90 engeli olan vatandaşlara yönelik uygulanan indirim için alınacak araç üzerinde bazı değişiklikler yapma zorunluluğu mevcuttur. Sedye ve tekerlekli sandalyelerin naklini kolaylaştıracak ekipmanların araca entegrasyonu gerekir.

Engelli raporu ile araç alım sürecinde göz önünde bulundurulacak bir diğer nokta ise alınacak aracın durumu ile ilgilidir. Engelli bireylere sağlanan ÖTV indirimi, yalnızca sıfır kilometre araçlar için geçerlidir. Yani ikinci el araba alımları, indirim kapsamına dahil edilmez. Öte yandan alınacak aracın motor gücü de kısıtlandırılmıştır. 1.4 motor gücünden daha yüksek donanıma sahip olan araçlar da indirim kapsamı dışındadır. Ayrıca indirimden yararlanılarak alınan araçlar 5 yıl boyunca başkalarına satılamaz. Engelli vatandaşlar, aldıkları araçları en az 5 yıl boyunca başka insanlara devredemez. Aksi durumlar yaşanırsa indirim sağlanan ÖTV tutarı, engelli vatandaştan tahsil ediliyor. Tahsil sonucu satış işlemi gerçekleştirebilir. Eğer aracı satın alacak birey de engelliyse 5 yıllık süre kısıtlaması 3 yıla indirilir.

Araç Alım İşleminden Sonra Yapılacaklar

Engelli raporu ile alınacak araçların olası trafik kazalarına karşı teminat altına alınabilmesi için kasko sigortası ve kanuni bir yükümlülük olan trafik sigortası yapılması önerilir. Kasko sigortası kendi aracınızın teminatı olarak; trafik sigortası da karşı tarafa ve üçüncü kişilere karşı bir sorumluluktur. Trafik sigortası tarafından sunulan limitler araç tipine bağlı olarak değişkenlik gösterirken yalnızca maddi hasarları değil, ölüm ve sakatlanma gibi durumları da kapsar. Ayrıca kazaya karışmadığı halde sağlık bağlamında zarar gören üçüncü kişilerin de maddi kayıpları zorunlu trafik sigortası ile karşılanmış olur.

generali

Generali Sigorta sektöründe saygın, köklü, güvenilir ve yenilikçi bir şirket olarak 150 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyet göstermektedir.

Benzer Başlıklar