Generali Sigorta /   Araç Sigortaları /   Prestij Trafik Sigortası /   Trafik Sigortası Tavan Fiyat Uygulaması

Trafik Sigortası Tavan Fiyat Hesapla


TC kimlik numaranızı, plaka ve şehir bilgilerinizi girerek, trafik sigortası tavan fiyatınızı anında öğrenebilirsiniz.

TC kimlik numaranızı giriniz
Plaka numaranızı giriniz
Şehrinizi seçiniz

TRAFİK SİGORTASINDA TAVAN FİYAT UYGULAMASI

Geçtiğimiz Mart ayında Bakan Mehmet Şimşek’in açıklamasından sonra Türkiye’deki milyonlarca sürücünün beklediği ve bilinen ismiyle “tavan fiyat uygulaması”nın detayları sonunda ortaya çıktı. 12 Nisan 2017 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek yasayla birlikte artık risk derecesi 1. basamak yani en yüksek olan sürücü bir senelik trafik sigortası primi için en fazla 2.137 TL ödeme yapacaktır.

Belirlenen tavan fiyatlarda İstanbul Türkiye genelindeki en riskli il olarak seçilmiş olup 1. basamak sürücüleri için en fazla 2.137 TL 7.basamak sürücüler için ise en fazla 470 TL sigorta primi çıkartılabilmektedir. Kocaeli, Ankara ve Bursa ise İstanbul’dan sonra en riskli iller olarak belirlenmiştir. Örneğin, Ankara’daki bir sürücü eğer 1. basamakta yer alıyorsa en fazla 2.078 TL, en düşük basamakta ise en fazla 457 TL prim ödemesi yapacaktır.

Yayınlanan genelgeye göre tavan fiyatlarında Mayıs 2017’den itibaren her ay düzenli olarak %1 artış yapılacaktır. Bunun yanında genelgenin geçerlilik süresi ise 31.12.2017 tarihi olarak belirlenmiştir.

Sisteme İlk Defa Giriş Yapan Sürücü Ne Kadar Trafik Sigortası Ödeyecek?

Bu yeni uygulamayla birlikte son iki senedir artış gösteren trafik sigortasında ortalama %20 indirim sağlanmış olacak. Sürüş hayatına 4. basamakta başlayan sürücülerin azami prim fiyatları ise İstanbul’da 855 TL olarak belirlenirken bu rakam Türkiye genelinde 806 TL olarak görülmektedir. Diğer bir deyişle trafiğe ilk defa çıkıyor ve İstanbul’da yaşıyorsanız trafik sigortası için ilk yıl ödeyeceğiniz en yüksek miktar 855 TL olacaktır.

Yeni açıklanan indirim tablolarında diğer dikkat çeken bir unsur ise İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri’nin tavan fiyat uygulamasında temel şehirler olarak değerlendirilmesi ve bu fiyatlar belirlenirken hiçbir indirim veya artırımdan etkilenmeyeceği gerçeğidir. Buna göre bu illerden birinde yaşayan ve sisteme yeni girmiş bir sürücünün ödeyeceği en yüksek prim 807 TL olarak belirlenmiştir.

En düşük risk seviyesinde olan ve sigorta primleri hesaplanırken %5 indirim alacak iller ise Aydın, Tokat, Sinop’un da aralarında bulunduğu 19 ili kapsamaktadır. Bir üst basamakta olan ve %4 indirimden faydalanacak illerde ise Balıkesir, Edirne, Van gibi iller göze çarpmaktadır.

Trafik Sigortasında Hangi İlde Ne Kadar İndirim Uygulanmaktadır?

%5 İndirim Uygulanan İller: Aydın, Tokat, Sinop, Isparta, Tunceli, Çanakkale, Mardin, Hatay, Osmaniye, Kütahya, Muğla, Kars, Kastamonu, Burdur, Adıyaman, Şanlıurfa, Ardahan, Hakkari, Kilis

%4 İndirim Uygulanan İller: Niğde, Nevşehir, Kahramanmaraş, Çankırı, Kırklareli, Uşak, Van, Yozgat, Bartın, Karaman, Balıkesir, Edirne, Afyon, Şırnak, Amasya, Ağrı, Manisa

%3 İndirim Uygulanan İller: Erzincan, Mersin, Gaziantep, Elazığ, Zonguldak, Sivas, Bolu, Siirt, Aksaray, Çorum, Muş, Batman, Bilecik, Bitlis, Kırşehir, Iğdır, Gümüşhane, Artvin

%2 İndirim Uygulanan İller: Denizli, Diyarbakır, Konya, Bayburt, Kırıkkale, Giresun, Malatya, Antalya

%1 İndirim Uygulanan İller: Sakarya, Düzce, Eskişehir, Ordu, Trabzon, Tekirdağ, Bingöl, Rize, Adana, Samsun, Karabük

İndirim veya Artırım Uygulanmayan İller: İzmir, Yalova, Erzurum, Kayseri

%3 Artırım Uygulanan İller: Kocaeli, Ankara, Bursa

%6 Artırım Uygulanan İller: İstanbul

Türkiye Geneli (Otomobil) Tavan Fiyat (TL)
1. Basamak2.015
2. Basamak1.612
3. Basamak1.209
4. Basamak806
5. Basamak685
6. Basamak565
7. Basamak444
İstanbul (Otomobil) Tavan Fiyat (TL)
1. Basamak2.137
2. Basamak1.710
3. Basamak1.282
4. Basamak855
5. Basamak727
6. Basamak599
7. Basamak470

Trafik Sigortasında Basamak Ne Anlama Geliyor?

Trafiğe yeni çıkan bir sürücü listeye 4. basamaktan girmektedir. Bu basamak ayrıca herhangi bir indirim veya artırımın olmadığı basamak olarak da biliniyor. Sürücüler kaza yaptıkça 1. yani riskli basamaklara doğru giderken kazasız geçirdikleri her sene için 7. basamağa doğru gerilemektedirler. 4 ile 1. basamak arasında bulunan sürücüler riskli sürücüler olarak kabul edildiğinden standart primlerden fazla ödemek zorunda kalmaktadırlar. Yine aynı şekilde kazasız sürücüler de 7. basamağa giderken kayda değer indirimler kazanmaktadır. Aşağıdaki tabloda da görüleceği üzere en risksiz basamakta yer alan bir sürücü %45 indirim kazanırken 1. basamakta yer alan diğer bir deyişle 3 yıl üst üste kaza yapan sürücü trafik sigortası primini %150 artışla ödemek zorunda kalmaktadır.

Trafiğe yeni çıkmış bir sürücü bir sene sonra kaza yapması sonucu 3. basamağa yükselir ve trafik sigortası primi %50 artış gösterir, ikinci sene de kaza yapanlar 2. basamağa yükselirken bu oran %100’e çıkmakta. En yüksek basamak olan 1. basamağa çıkmak ise 3 sene üst üste kaza yapmayı gerektirirken bu durumda olan sürücülerin %150 zamlı sigorta primleri ödemek zorunda olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Tam tersi yönde sisteme giren sürücü ilk senesini kazasız geçirirse %15 indirim, ikinci senesini de kazasız geçirirse %30 ve 3. senesini de kazasız geçirirse %45 oranında indirimlerle karşılaşmaktadırlar. Buna göre dikkatli ve iyi sürücüler daha düşük primler öderken kazaya karışan sürücüler daha yüksek primler ödemek zorunda kalmaktadırlar.

Hasarsızlık Sebebiyle Prim İndirimi ve Hasar Sebebiyle Prim Artırım Oranları Tablosu

Basamak No İndirim (%) Artırım (%)
745
630
515
4--
350
2100
1150

Araç Grubu Bazında 4. Basamak Azami Prim Tablosu

Araç Grubu Azami Primler (TL) *
Otomobil807
Kamyonet1.055
Motorsiklet329
Traktör165
Minibüs (sürücü dahil 10-17 koltuk)1.418
Kamyon2.258
Çekici3.784
Otobüs (sürücü dahil 18-30 koltuk)2.021
Taksi2.089
İş Makinesi690
Otobüs (sürücü dahil 31 ve üstü koltuk)5.007
Özel Amaçlı Araç2.200
Römork456
Tanker1.436
Tarım Makinesi245

(*) Sigortalının ödeyeceği azami tutarı göstermektedir.

Generali, sigortanın kolay hali.
Bu yeşil alan bilgilerinizin en son teknoloji ve güvenle bize aktarıldığını gösteriyor.