Araba, günlük ulaşım ihtiyacımızı karşılayan en önemli araçlardan biridir. Hayatımızı kolaylaştıran bu önemli aracın alım satımı ile ilgili ise yeterli bilgi ve tecrübemiz olmayabilir. Bu konudaki önemli noktalar hakkında bilgi sahibi olmak; endişeyi ortadan kaldırdığı kadar, dolandırıcılık ve araç kaybetme gibi risklerin de önüne geçmektedir. Peki araba alım satımı ile ilgili nelere dikkat etmeliyiz? 5 önemli noktayı sizin için derledik.

Oto ekspertiz raporu isteyin

Araç alım satımlarında endişe duyulan konulardan ilki; aracın daha önceki kazaları ve sorunlarıdır. Satmak isteyen kişi aracın sorunlarını ve kazalarını saklayabilir. Bu sıkça karşılaşılan bir durumdur. Dolayısıyla son yıllarda otomobil konusunda uzmanlaşan oto ekspertiz şirketlerinin raporu, bu gibi durumlarda oldukça yarar sağlamaktadır. Satıcı tarafta iseniz; bir oto ekspertiz raporunuzun olması alıcıya güven verecektir.

Kapora verirken dikkat edin

Araç alım satımında en çok kullanılan kavramların başında yer alan kapora kelimesi; karşılıklı güvenin sembolü haline gelmiştir. Ancak güven zaman zaman tehlikeye dönüşebilir. Kapora talep edilen satışlarda elden ödeme yapmamanız oldukça önemlidir. Ayrıca satıcının kimlik kartı, hesap cüzdanı, ehliyet ve ruhsat gibi belgelerinin fotokopisini aldıktan sonra anlaşma yapmalısınız.

Aracın plakası olması önemli

Plaka, aracın kimliğidir. Plakası olmayan bir araç, büyük problemlere neden olabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalı; plakası olmayan araçlarda plaka talep etmeli ve sorgulama yapmalısınız.

Ödeme ertelemelerine kanmayın

Bir aracın satış işleminde ödeme noterde yapılmalıdır. Noterde yapılan işlemler yasal olmayan işlemlerin önüne geçecektir. Ödemenin başkası tarafından yapılacağı, ortak bir noktada buluşulup satış işleminin gerçekleştirileceği ya da sahte para kullanımı gibi yöntemler; dolandırıcılar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Aceleye getirmeyin, doğru fiyatı bulun

Araç alırken veya satarken aceleci davranmak, sonrasında başınıza iş açabilir. Aceleci davranmamalı ve yasal konular hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca aracın değeri normal piyasa değerine göre düşük ise biraz daha şüpheci yaklaşabilirsiniz. Çünkü dolandırıcılar ellerindeki araçlara değerinin altında fiyat vererek göz boyarlar ve aceleyle satılmalarını sağlarlar.