Generali Sigorta A.Ş

Hasar Durumu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İlk Yayınlanma: 12.02.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 19.02.2024

Aracınıza ait olan hasar bilgilerine hasar durumu sorgulama işlemi yaparak ulaşabilirsiniz. Aracın hasar durumu içerisinde geçmişten bugüne kadar geçirdiği tüm kazalar ve araç üzerinde uygulanan bütün işlemler yansıtılmaktadır. Araca gelebilecek hasarlar kasko sigortası ile teminat altına alınabilmektedir. Bu sebeple, kasko sigortası yaptırmanız ek teminat elde edebilmeniz ve hasarın poliçe kapsamında karşılanabilmesi açısından son derece önemlidir. Kaza sorgulaması aynı zamanda araç sahipleri ve ikinci el araç sahibi olmak isteyen kişiler ile sigorta şirketleri tarafından da önemli bir yere sahiptir. Araç sahipleri, hasar durumu sorgulama işlemini yaparak araçlarıyla ilgili farklı bilgileri görebilme avantajına sahip olurlar. İkinci el araç sahibi olmak isteyenler de hasar durumu sorgulama işlemini yaparak aracın değerini belirleyebilirler. Sigorta şirketleri kasko ürünlerinin kapsamını belirleyebilmek için de tramer poliçe sorgulama yönteminden yararlanılır. Bu yöntem aynı zamanda hasar dosyası dökümanına ulaşmasını da sağlar. Hasar durumu sorgulama işlemi aracın boya, kaporta durumu, km mesafesi gibi farklı bilgilerini de sizlere sunar. Bu durum aracın poliçe ve hasar bilgilerinde önemli bir yere sahiptir. Hasar kaydı sorgulama işlemini yapmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Kasko Fiyatını Öğren!

SMS ile Hasar Kaydı Sorgulama

SMS ile araç hasar durumu sorgulama işlemini bütün operatörlerden ücretli olarak yapabilirsiniz. Aracınızın hasar durumunu sorgulamak için araç plakasını karakterler arasında boşluk bırakmadan yazmanız gerekir. Plakanızı boşluk bırakmadan yazdıktan sonra “5664” numarasına göndermeniz yeterlidir. Eksper raporu mevcut olan kazalara bağlı değişen parçalar hakkındaki bilgiler için ise “PARCA” yazıp boşluk bırakarak aracın plakasını yazdıktan sonra hasar tarihini yazarak “5664” numarasına gönderebilirsiniz. Aracın trafiğe çıkış detayları, sigortalı ve sigortasız gün sayısı ile son sahip bilgilerini öğrenmek için “DETAY boşluk PARCA” yazarak “5664” numarasına göndermeniz yeterli olacaktır. Kasko sigortanızın geçerli olup olmadığını sorgulayabilmek için ise “KASKO” yazıp boşluk bırakarak “5664” numarasına gönderebilirsiniz.

e-Devlet Üzerinden Hasar Durumu Sorgulama

e-Devlet sistemini kullanarak hasar durumu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. e-Devlet sistemine giriş yapabilmek için e-Devlet şifresi, mobil imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi farklı yöntemleri deneyebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra e-Hizmetler bağlantısında yer alan kurumlar listesini görüntüleyebilirsiniz. Bu bölümde yer alan “Emniyet Genel Müdürlüğü” altındaki “Araç Plaka Sorgulama” menüsünden hasar durumu sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorgulamadan sonra aracınızın modeli, rengi, markası ve tescil birimi gibi farklı bilgilere de erişebilirsiniz.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Üzerinden Hasar Durumu Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden de hasar durumu sorgulayabilirsiniz. SBGM’nin resmi internet sitesinde yer alan “Sorgulamalar ve Online İşlemler” menüsünü ziyaret ederek T.C. kimlik numaranız üzerinden hasar durumunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonrasında e-Devlet sisteminde de yer alan tüm bilgilere detaylı bir şekilde erişebilirsiniz.

Araç Hasar Durumu Sorgulamak Neden Önemli?

Sıfır araç sahibi olmak günümüz şartlarında pek çok kişiyi zorlayabilir. Alım gücü nedeniyle yaşanan bu zorluklar insanların ikinci el otomobil almalarına yol açabiliyor. Fakat ikinci el araç satın alırken de belirli riskler ortaya çıkıyor. Hasarı gizlenmiş olan araçlar, araç sahibi olmak isteyen kişilere sorun yaratabilir. Hasar durumu sorgulama işlemi sayesinde ise araca ait tüm detaylar ortaya net bir şekilde çıkarılıyor. Araç hasar durumu sorgulama işlemi aynı zamanda aracınıza ait kasko bilgilerine de erişebilmenizi sağlıyor. Bu durum yine ikinci el araç satın alırken işinize yarayabilecek durumlar arasında yer alıyor.

Benzer Başlıklar

Hibrit Araba Nedir? Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Hibrit Araba Nedir? Hibrit Araba Nasıl Çalışır?

Mühendislik teknolojilerinin ve üretim biçimlerinin değişimi ile birlikte yenilenebilir enerjilerin yayılımı da kolaylaştı. Egzoz emisyon değerleri, ç...

Devamını Oku
Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyet Çeşidi Ne İşe Yarar?

Ehliyet Sınıfları Nelerdir? Hangi Ehliyet Çeşidi Ne İşe Yarar?

Ehliyet Nedir?Ehliyet, ya da resmi adıyla Sürücü Belgesi, yetkili kurumlar tarafından karayolunda seyreden otomobil, otobüs, traktör gibi motorlu, ve...

Devamını Oku
Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Ağır Hasar Kaydı Nedir?

Sürücülerin başlarına gelmesinden en çok korktuğu durumlar arasında araçlarının hasar kaydı altına alınması vardır. Birçok araç sahibi araçlarının her...

Devamını Oku