Generali Sigorta A.Ş

Trafik Sigortası 2019 Eylül Değişikliği

İlk Yayınlanma: 02.09.2019 Generali Sigorta Son Düzenleme : 29.11.2022

Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası, bilinen diğer adı ile trafik sigortası Eylül ayından itibaren ciddi ve köklü bir değişikliğe girecek. Zorunlu trafik sigortası, bütün araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu ve karşı tarafın maddi ve bedensel hasarlarını karşılayabilen bir güvence sunar. Araç kullanımı esnasında bir kişinin ölümüne, yaralanmasına ya da herhangi bir şeyin zarara uğramasına sebep verildiği zaman, Karayolları Trafik Kanunu’na göre araç sahibinin hukuki sorumlulukları, zorunlu sigorta limitlerine bağlı olarak karşılanır. Üçüncü kişilere verilebilecek bedeni zararlar, üçüncü kişilere verilebilecek maddi zararlar ve başka bir araca verilebilecek zararlar bu sigorta poliçesinin teminatları arasında yer almaktadır. Bütün sürücüler için hayati bir önem taşıyan trafik sigortası ise önümüzdeki günlerde köklü bir değişikliğe girecek. Bu tarihe kadar 2. el araç satın alanlar satıcıların sigortasını 15 gün boyunca kullanabiliyordu. Fakat bu durum artık geçersiz olacak ve alıcı kişilerin anında sigorta yaptırması zorunlu tutulacak.

Trafik Sigortası Yönetmeliğinde Değişiklik

Yeni ortaya çıkan bu konu ile ilgili sigortacı Barış Gümüş ise şu açıklamalarda bulundu; “15 günlük sigorta, trafik sigortası içerisinde yer alan bir teminat olarak karşımıza çıkıyordu. Noter satışı sağlandıktan sonra satıcının trafik sigortasını yeni alıcı 15 gün boyunca kullanabiliyordu. Eylül ayından sonra ise artık alıcılar sigortanın 15 günlük kısmını kullanamayacaklar. Yeni alıcı kişiler, satın alım işlemini gerçekleştirdiği gün sigortasını yaptırmak zorunda kalacak. Yasalar tarafından da bu durum duyurulmuş durumdadır. Eylül ayı ile birlikte yeni döneme geçiş başlayacak. Yeni alıcıların mağdur olmaması için uzun yıllardır yürürlükte olan bu uygulama ilerleyen süreçlerde aslında sorunların da ortaya çıkabildiğini gösteriyor. İnsanlar farklı illerde ya da noterlerden çıktıkları zaman sigortalarını hemen oluşturmuyorlardı. Satın aldıkları aracın sahibinin sigortalarını kullanabiliyorlardı. Alıcılar için bu durum hem avantaj hem de dezavantaj meydana getiriyordu. Satıcılar için dezavantajı, kendi sigortaları kullanıldığı için herhangi bir kaza meydana geldiği zaman ödeme satıcı kısmındaki sigorta tarafından yapıldığı için o kişi daha sonra araç satın aldığı zaman farklı prim artışları ile karşı karşıya kalmasıdır. Bu sebeple, devlet ve hazine yeni düzenlemeler yaparak alıcıların artık sigortalarını hemen oluşturmasını talep ediyor. Yani Eylül ayından itibaren artık kimse satıcıların sigortalarından 15 gün boyunca yararlanamayacak.”

Benzer Başlıklar

Aracınızı Sonbahar ve Kış Aylarına Nasıl Hazırlamalısınız?

Aracınızı Sonbahar ve Kış Aylarına Nasıl Hazırlamalısınız?

Sonbahar, yazdan çıkış yaptığımız ve kış soğuklarına vücudumuzun alışması için bize sunulan aylar bütünüdür. Bu aylarda sadece vücudumuzun hazırlanmas...

Devamını Oku
Engelli Raporu ile Nasıl Araç Alınır ve Satılır?

Engelli Raporu ile Nasıl Araç Alınır ve Satılır?

Engelli raporu ile araç alış-satış işlemleri, engelli yüzdelik dilimleri hakkında tüm detayları öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Dünyanın En Az Arızalanan Otomobilleri

Dünyanın En Az Arızalanan Otomobilleri

Zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortası yaptırmanız otomobiliniz ile ilgili poliçe çerçevesinde belirlenmiş hasarların karşılanmasını sağlar. Anca...

Devamını Oku