Generali Sigorta A.Ş

Kasko Sigortası Nasıl Yapılır?

İlk Yayınlanma: 08.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2021
Kasko sigortası kara taşımacılığında motorlu taşıtlar için yapılan kaza, yanma, hırsızlık gibi üçüncü kişilerin de dahil olduğu maddi zararlı olumsuzlukları karşılamak için poliçe yapılan ve belli bir bedel ödenen sigorta türüdür. Araç ile ilgili tüm olumsuzluklar hesaplanarak kasko sigortası yapılabileceği gibi araç sahibinin talep edeceği seçeneklere göre de düzenlenebilir. Kasko sigortası yaptırırken ihtiyaçlar doğrultusunda doğru teminatların seçilmesi çok önemlidir. Araç sigortası sahibi, hasarın gerçekleştiği günden itibaren en geç 5 iş gününde durumu poliçesinin bulunduğu sigorta şirketine yazılı beyanı ile bildirmek zorundadır. Araç sigortası sahibininim eğer birden fazla kasko sigortası varsa bu durumu da bildirmelidir. Daha öncede belirttiğimiz gibi kasko sigorta poliçeleri, araç sahibinin talebine göre şekillenmekte olup kapsama alanı belirlenmektedir. Eğer aracınız yurtdışında hasara uğramış ise ve poliçenizde bu konu ile ilgili madde yok ise sigorta şirketi ödeme yapmak zorunda değildir. Ayrıca araç kasko sigortası yine araç sahibi tarafından belirlenen poliçe maddelerine bağlı olarak, kusurlu olması ve üçüncü kişinin aracına ait bir bedel belirlememesi sebebi ile karşı tarafın hasar bedelini kendisi ödemek zorunda kalabilir. Bu sebeple araç kasko sigortası belirlerken risk durumunuzu çok iyi belirlemeli ve ihtiyaçlarınıza göre bir poliçe yaptırmalısınız. Aynı zamanda anlaşacağınız sigorta şirketi de size farklı poliçeler sunabilirler. Aracınıza araç kasko sigortası yaptırarak, uğrayabileceğiniz hasarları sigorta şirketine devretmiş olursunuz. Böylece uğrayacağınız maddi hasarın karşılanmasını sağlarsınız.

Kasko Fiyatını Öğren!

Daha Düşük Bir Kasko Sigortası İçin Neler Yapılabilir?

  • Yalnızca üçüncü tarafı kapsayan kasko sigortaları en ucuz olanıdır. Çünkü bir talep olması durumunda sigortacının üçüncü kişilere ve mülke verilen zararlar için ödeme yapılması zorunludur. Sürücüyü yangın, hırsızlık veya kendi araçlarına veya kendi arızalarına karşı koruyamaz. Unutmayın ki üçüncü tarafı kapsayan kasko sigortaları en ucuz seçenek olabilir, ancak kaza geçirmiş olsaydınız kendi aracınızın zararını ödemek zorunda kalırsınız, dolayısıyla yanlış bir ekonomi olabilir.
  • Sigorta şirketi daha küçük bir fatura ile ödeneceği için tipik olarak daha düşük bir prim kazanırsınız. Bununla birlikte, fazlalıklarınızı gerçekte ödeyebileceğinizden yüksek bir seviyeye getirmemelisiniz, çünkü bir talep olması durumunda ödemek zorunda kalacaksınız.
  • Aracınızın güvenliğini geliştirerek kasko fiyatınızı düşürebilirsiniz. Örneğin; aracınızı kapalı ve kilitli bir otoparkta tutabilir, direksiyon kilidi gibi sigortanın onayladığı güvenlik donanımlarını kullanabilirsiniz.
  • İleri sürüş teknikleri ile ilgili kurslara katılabilir, otoyol sürüşü gibi pratik ve teorik test dışında ek beceriler kazanarak riski azaltabilirsiniz.

Kasko Sigortası Teklifi Alın

Siz de hızlıca kasko sorgulaması yaparak, hemen araç sigortası fiyatınızı öğrenin. Generali farkı ile kasko poliçenizi yaptırmak için, hemen kasko hesaplamanızı yaptırıp, size özel kasko sigortası teklifinizi alın.

Kasko değer listesi sayfamızda bulunan "Araç Kasko Değeri Hesaplama Aracı"nı da kullanabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Trafik Sigortası Hangi Durumlarda Ödeme Yapmaz

Zorunlu trafik sigortası içinde birtakım genel şartlar mevcuttur. A3 teminat dışında kalan haller maddesinde zorunlu trafik sigortasının bazı durumlar...

Devamını Oku
Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme Ücreti

Ehliyet Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme Ücreti

Ehliyet yenileme süreçleri, başvuruları ve ehliyet yenileme işlemi için gereken belgeleri öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Çalınan ve Pert Araç Sigortası Ödemesi Nasıl Gerçekleşir

Çalınan ve Pert Araç Sigortası Ödemesi Nasıl Gerçekleşir

Sıfır veya ikinci el bir araç alındığı zaman trafik sigortası yaptırmanız zorunludur. Aracınızı aldığınız andan itibaren sigorta poliçeniz de satın al...

Devamını Oku