Generali Sigorta A.Ş

Kasko Değer Listesi Nasıl Düzenlenmektedir?

İlk Yayınlanma: 05.01.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Kasko bedelinin hesaplanmasında yardımcı olması amacıyla düzenlenen kasko değer listesi; aylık olarak Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanır. Ancak bu listenin tek oluşturulma amacı kasko bedeli hesaplanması da değildir. Bunun yanında noterde yapılan alım, satım ve taahhüt işlemlerine; motorlu taşıtlar vergisi (MTV) için de 2020'de esas teşkil eder. 2022 araç kasko değer listesi araçların model, üretim yılı ve markasına bağlı, belirli bir değer üzerinden sıralanmaktadır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Kasko Değer Listesi Hazırlık Aşaması

Kasko değer listesi Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği ve uzman profesyonel bir kurumun desteği ile birlikte hazırlanmaktadır. Aylık olarak yayınlanan bu liste son 15 model yılını kapsar. Kasko değer listesinin hazırlanması ise 2 aşamada gerçekleşir.

  • Yeni Araç Fiyatlarının Kaydının Yapılması

Piyasaya yeni çıkan araçların fiyatları imalatçı ve ithalatçı firmalar ve bunların pazarlama şirketlerinin verdiği fiyat listesindeki değerlerden oluşturulur. Firmaların fiyat listesinde yer almasına karşın 2022 kasko değer listesinde yer almayan araçlar ise marka ve tip kodu verildikten sonra listeye girecektir.

  • İkinci El Fiyatlarının Belirlenmesi

İkinci el fiyatları belirlenirken; ikinci el internet siteleri, haftalık ve aylık süreli yayınlar, günlük gazetelerin seri ilan sayfaları, açık oto pazarları ve galeriler, ticari araç pazarları, kurumsal olarak ikinci el alım satımı yapan şirketlerden alınan listeler gibi kaynaklardan toplanan bilgiler ışığında hazırlanmaktadır.

Kasko Değer Listesinde Yer Almayan Araçlar

Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından düzenlenen Kasko değer listesi, sigortası yapılmak istenen ikinci el araç dahi olsa fiyat belirlemede yardımcı olmaktadır. Buna karşın kasko araç değer listesi 15 yaş baz alınarak hazırlandığı için eski yaş grubundaki araçlar bu listede yer almaz. Bu nedenle listelerde yer almayan eski model araçların değeri belirlenirken; o taşıtların listede yer alan en eski modellerinin değeri baz alınır.

Benzer Başlıklar

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Nedir? Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar Nelerdir?

Trafikte Geçiş Üstünlüğü Nedir? Geçiş Üstünlüğü Olan Araçlar Nelerdir?

Belirli araçların görev sırasında tehlikeye sokulmaması adına Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından bazı araçlara trafikte geçiş üstünlüğü sağlanmışt...

Devamını Oku
Trafiğe Çıkmadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gereken Trafik Kuralları

Trafiğe Çıkmadan Önce Mutlaka Bilinmesi Gereken Trafik Kuralları

Trafiğe çıkmadan önce mal ve can kayıplarını önlemek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli detaylar mevcuttur. Kendiniz, sevdikleriniz ve diğer insa...

Devamını Oku
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Ehliyetsiz araç kullanma cezası ve ehliyetsiz kazalarda kasko durumunu öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku