Generali Sigorta A.Ş

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

İlk Yayınlanma: 22.12.2017 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Trafik sigortası olası kaza gibi durumlarda karşı aracın uğradığı zararı karşılarken; Araç kasko sigortası ise aracınızın uğrayacağı hasarı sizlere finansal olarak karşılaması için yapılan bir sigorta çeşididir. Araç kasko sigortası Trafik sigortasının aksine zorunlu değildir ve tamamen kişinin isteğine bağlı olarak yapılır. Buna bağlı olarak ülkemizde çoğu kişi sadece Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmış olmanın yeterli olduğunu düşünmektedir. Oysa Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko sigortası birbirinden tamamen ayrı ve yaptırılması gereken sigorta çeşitleridir. Bu nedenle olası bir kaza durumunda size ve aracınıza gelebilecek riskleri güvence altına alabilmek ve birçok ek avantaja sahip olabilmek için trafiğe çıkan tüm sürücülerin Araç Kasko sigortası yaptırması kesinlikle tavsiye edilir.

Kasko Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilecek Hususlar

Kasko sigortası yaptırırken bazı noktalara özellikle dikkat edilmesi uzun vadede sigorta sahibine fazlasıyla yarar sağlayacaktır.

 • Ülkemizde bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri araç kaskosu seçiminde fiyat öncelikli değerlendirme yapılmasıdır. Elbette kasko tercih sürecinde fiyatları incelemeniz kesinlikle tavsiye edilir. Ancak bu süreçte sadece fiyata bağlı tercih yapmak ise doğru değildir.
 • Kasko sigortası yaptırırken aceleci davranmanız uzun vadede sizlere pek fayda sağlamayacaktır. Bu nedenle sigorta tercih sürecinde birçok kanaldan değerlendirme ve araştırma yapmalısınız.
 • Pek çok kişinin kasko poliçe içeriği ve teminat kapsamı hususunda bilgi sahibi değildir. Buna karşın tercih sürecinde kapsamlı bir araştırma yapmak yerine bir yakınımızın çalıştığı sigorta şirketini hiç düşünmeden seçmek kesinlikle doğru olmayacaktır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilmesi Gereken Ana Noktalar Nelerdir?

Sanılanın aksine en ucuz poliçenin en ekonomik poliçe olmadığı gibi; en pahalı poliçenin de en çok güvence veren poliçe olması beklenemez. Bu gibi durumların önüne geçmek için kasko sigortası üzerine derinlemesine bir araştırma yapmak ve ardından istenilen şartlarda sigorta şirketi tercihi yapmak daha doğrudur.

 • Kasko poliçesinde ilk dikkat etmeniz gereken nokta elbette teminatlardır. Bu nedenle eklediğiniz teminatların size uygun olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz.
 • En çok tercih edilen ve en gerekli ek teminatlardan biri olan Ferdi Kaza teminatında; her sigorta şirketinin içeriği ve limitleri teker teker karşılaştırılmalıdır.
 • Daha önceki yıllarda, herhangi bir hasar durumunuz söz konusu değilse; poliçe primleri hesaplanırken hasarsızlık indiriminizin uygulanmış olması gerekmektedir.
 • Sigorta şirketinizin anlaşmalı araç servis ağının genişliği, uzun vadede sigortalı için oldukça önem taşımaktadır.
 • Sigorta şirketi seçerken ilgili şirketlerin poliçe satışı sonrası hizmet memnuniyetini de araştırmaya dikkat etmelisiniz. Bu sayede poliçenize teminat eklerken daha dikkatli davranabilirsiniz.
 • Kasko sigortasının satın alımından önce poliçenin genel ve özel şartlarının kontrol edilmesi gerekir.
 • Kaskoların özel şartlarda yer alan mini hasar kapsam durumu değerlendirilmesi yararlı olacaktır.
 • Hesaplanan araç kasko sigorta fiyatına ulaşıldığında; sigorta şirketinin ödeme seçeneklerinin çeşitliliğine dikkat edilmeli ve ödeme planının doğru bir şekilde belirlendiğinden emin olunması gerekir.

 

Benzer Başlıklar

Araba Kullanmak Bazen Her Zamankinden Daha Güzeldir

Araba Kullanmak Bazen Her Zamankinden Daha Güzeldir

‘İş hayatının stresinden, gündelik dertlerin yarattığı kaygıdan, hallolması gereken problemleri çözmeye çalışmaktan bunalan adam, yanına bir valiz bil...

Devamını Oku
Aracın Tekeri Seyir Halinde Patlarsa Ne Yapmalı

Aracın Tekeri Seyir Halinde Patlarsa Ne Yapmalı

Aracın en önemli taşıyıcı organı olan lastikler, düzenli olarak kontrol edilmedikleri ve kullanımları konusuna hassasiyet gösterilmediğinde; risk fakt...

Devamını Oku
Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Hasarsızlık İndirimi Nedir?

Günümüzde hemen hemen herkesin kendisine ait bir aracı var. Günlük hayatımızda büyük öneme sahip araçlarımız yaşantımızı oldukça kolaylaştıran faydala...

Devamını Oku