Generali Sigorta A.Ş

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

İlk Yayınlanma: 22.12.2017 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Kasko sigortasının kapsadığı tüm riskler, temelde araç sahibinin poliçesinde yer alan teminatlardan oluşur. Bu teminatlar ise her sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Bunun yanı sıra sigorta sahibinin poliçesinde yer almasını istediği teminatlar da sigorta yaptırmak isteyen her kişinin poliçesinin farklı olmasına neden olacaktır. Ancak hemen hemen bütün sigorta şirketlerinde, kasko sigortası yaptırmak isteyen kişilere belirlenmiş ana teminatlar sunulur. Bu nedenle kasko sigortasının kapsadığı tüm risklerin ana teminatlar ve yazılı ek teminatlar olarak ayrı ayrı incelenmesi daha doğrudur. Sigortalı araç sahibi bu ana teminatlara ek olarak kendisine en uygun ek teminatları poliçesine ekleme hakkına sahiptir. Bu ek teminatlar belirlenen kasko sigorta fiyatının da değişikliğe uğramasına neden olacaktır. İlgili değerlendirmeler sonucunda hesaplanan kasko fiyatının üstüne araç sahibinin istediği teminatlar da eklenerek ödenmesi gereken kasko sigortası bedeline ulaşılır.

Standart Kasko Teminatları

Standart kasko teminatları kasko poliçesinde yer alan ana teminatları oluşturur. Bu teminatlar hemen hemen her sigorta şirketinde sabittir. Sigorta yaptırmak isteyen araç sahibi, bu standart kasko teminatlarının üstüne istediği ek teminatları da ekleterek poliçesini oluşturmuş olacaktır. Standart kasko teminatları ise genellikle çarpma, çarpılma çalınma/hırsızlık ve yangın gibi olası riskleri kapsar.

 • Çarpma : Araç hareket halindeyken araç sahibinin başka bir araca çarpması sonucu oluşan tüm hasarları kapsar. Bu teminat kapsamında aracın devrilmesi, düşmesi ve yuvarlanması gibi riskler karşısında oluşan hasarlarda kasko tarafından güvence altına alınır.
 • Çarpılma : Araç hareket halindeyken ya da hareketsizken ikinci bir kişinin araca çarpması sonucu oluşan hasarları kapsar. Bu teminat kapsamında da çarpma durumunda olduğu gibi aracın devrilmesi, düşmesi ve yuvarlanması gibi riskler karşısında oluşan hasarlarda kasko tarafından güvence altına alınır.
 • Çalınma : Bu teminat aracın ya da araçta bulunan aksesuarların çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi sonucunda oluşan tüm hasar durumlarını kapsar.
 • Yangın : Bazı durumlar haricinde araçta oluşan yangın sonucunda aracın kullanılamayacak duruma geldiği ya da kısmi olarak zarar gördüğü olası riskler bu teminatla güvence altına alınır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Kasko Sigortası Poliçesine Dahil Edilebilen Ek Teminatlar

Kasko sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli konu; sigorta yaptırmak isteyen araç sahibinin ihtiyacına en uygun teminatları poliçesine eklemesi işlemidir. Sizler de sigorta poliçesinde yer alan ana teminatların dışındaki diğer pek çok olası riskleri poliçenize ekleyebileceğiniz yazılı ek teminatlarla poliçe kapsamına dahil edebilirsiniz. Sigorta poliçenize bu teminatları eklerken ihtiyacınıza en uygun olanları seçmeniz; olası risk durumlarında sizi güvence altına alacaktır. Bu ek teminatlar ise sigorta şirketlerine göre çoğunlukla farklılık gösterir. Hatta çoğu sigorta şirketi aşağıda yer alan teminatları ‘’yurt dışı ek teminatı hariç’’ standart pakete dahil etmektedir.

 • Sel ve Su Baskını Teminatı : Yaşanan sel ve su baskını sonucunda meydana gelen tüm zararlar bu teminat kapsamında ödenir. Daha önce yaşanan sel felaketleri de dikkate alındığında bu teminat poliçeye kesinlikle eklenmesi gereken ek teminatların başında gelmektedir.
 • Ferdi Kaza Teminatı : Kaza sonucunda araçta bulunanların vefat etmeleri ya da kalıcı sakatlanmaları durumunda, şartlara göre kanuni varislerine ya da kendilerine poliçede yazılı limit miktarına bağlı olarak tazminat ödemesi yapılır. Böylece şoför ve araçta bulunan yolcular güvence altına alınır.
 • İhtiyari Mali Mesuliyet Teminatı : Bu teminat sayesinde olası bir kaza durumunda 3. şahıslara verilen zararlar Zorunlu Trafik Sigortası limitlerini aşıyorsa; kalan kısım için poliçede yazılı limitler dahilinde ilave güvence sağlanır.
 • Eskime Payı Düşmeme Teminatı : Aracın hasara uğraması sonucunda tamirle değiştirilen hasarlı parçalarının yerine yenilerinin sigortalı tarafından herhangi bir ek prim ödenmeden takılmasını sağlar. Ülkemizdeki kaza oranları dikkate alındığında bu teminatın poliçeye dahil edilmesi fazlasıyla önemlidir.
 • Deprem Teminatı : Olası bir deprem durumunda aracın hasar görmesi halini kapsar.
 • Terör Teminatı : Grev ve halk hareketi gibi kargaşa durumlarında yetkili organlar tarafından gerçekleştirilen müdahaleler sonucunda oluşabilecek zararlar güvence altına alınır.
 • Ferdi Kaza Deprem Teminatı : Olası deprem sonucunda araçta bulunan şoför ve yolcuların vefat etmeleri ya da kalıcı sakatlanmaları durumunda şartlara göre kanuni varislerine ya da kendilerine, poliçede yazılı limit miktarına bağlı olarak tazminat ödemesi yapılır. Böylece şoför ve araçta bulunan yolcular güvence altına alınır.
 • Enflasyon Teminatı : Aracın hasar görmesi durumunda aracın değerinin enflasyona karşı korunmasını kapsar.
 • Hukuksal Yardım Teminatı : Olası bir kaza sonucunda sürücüden kaynaklanan uyuşmazlıklarla doğan durumlarda limitler dahilinde hukuki işlemlerin masrafları ve sürücünün geçici olarak serbest bırakılabilmesi için kefalet bu teminatla karşılanır.
 • Kullanım Kaybı Teminatı : Aracın gerçekleşen hasar sonucu kullanılamaz hale geldiği durumlarda şehir içi taksi ve kiralık araç gibi ulaşım giderleri poliçede yer alan limitler dahilinde sigorta şirketi tarafından karşılanır.
 • Yurtdışı Teminatı : Poliçe kapsamı dahilinde sigortalı aracın yurt dışında da uğrayacağı tüm olası zararlar bu teminat ile güvence altına alınır.

Yukarıda sayılanların dışında; kilitsiz sistem teminatı, alevsiz yangın teminatı, hasar ikame teminatı, yardım hizmet teminatı, yanardağ püskürmesi teminatı da çoğu sigorta şirketinde yazılı ek teminatlar arasında yer almaktadır.

Benzer Başlıklar

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Kasko Poliçesinde Dikkat Edilecek Ana Noktalar

Trafik sigortası olası kaza gibi durumlarda karşı aracın uğradığı zararı karşılarken; Araç kasko sigortası ise aracınızın uğrayacağı hasarı sizlere fi...

Devamını Oku
Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?

Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?

Araç kasko fiyat belirlemesinde tüm sigorta şirketleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin belirlediği 2022 kasko değer listesi baz al...

Devamını Oku
Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar

Tam kapsamlı kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki farkı bilmek, yol kurallarını bilmek kadar önemlidir. Trafik sigortası bir nevi başkalar...

Devamını Oku