Generali Sigorta A.Ş

Zorunlu Deprem Sigortası Primi Nasıl Hesaplanır?

İlk Yayınlanma: 05.01.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 01.10.2021

T.C. Bayındırlık ve İskân Bakanlığınca hazırlatılan deprem bölgeleri haritasıyla, ülkemiz risk gruplarına göre beş ayrı deprem bölgesine ayrılmıştır. Zorunlu Deprem Sigortası – DASK primleri hesaplanırken sigortalanacak yapının bulunduğu deprem bölgesi en önemli faktörü oluşturur. Haritada yüksek riskli bölgede yer alan yapıların Zorunlu Deprem Sigortası primi, düşük riskli bölgede yer alan yapılardan daha fazla olmaktadır. DASK primi hesaplanırken; yapının bulunduğu bölge, yapının tarzı ve metrekare cinsinden alanı baz alınır. Yapının yer aldığı bölge ve yapı cinsine ait olan fiyat, toplam prime referans olacak birim fiyattır. Hesaplamayla bulunan bu birim fiyat, Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılacak meskenin alanı ile çarpılarak yıllık DASK poliçe tutarı elde edilmiş olur.

DASK Fiyatını Öğren!

Zorunlu Deprem Sigortası Online Olarak Hesaplanabilir mi?

Zorunlu Deprem Sigortası priminizi online olarak da hesaplayabilirsiniz. Doğal Afet Sigortaları Kurumu – DASK’ın resmi web sitesinde yer alan araçlarla DASK sorgulaması yapabilir, sadece birkaç adımda DASK priminizi hesaplayabilirsiniz. Bunun için kişisel bilgilerinizin yanı sıra binanızın yaşı, yapı türü, bulunduğu deprem risk bölgesi ve metrekare cinsinden alanı gibi bilgileri girmeniz yeterli olacaktır. İlgili adımları doğru şekilde tamamladığınızda, konut ya da iş yeriniz için ödemeniz gereken yıllık DASK priminizi öğrenebilirsiniz.

Zorunlu Deprem Sigortası’nda İndirim Yapılır mı?

Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamına giren site ve apartmanlarda, yetkili kişilerce (yönetici) yaptırılan ve minimum sekiz müstakil bölümü içeren toplu sigorta başvurularında %20 oranında indirim yapılmaktadır. Ayrıca, süresi dolmadan yenilenen ya da süre bitişinin ardından maksimum 30 gün içerisinde yenilenen poliçelerde %20 oranında indirim yapılmaktadır. Generali'nin Süper Evim Konut Sigortası'nı biliyor musunuz? Süper Evim Konut Sigortası ile ihtiyacınıza göre özeleştirilebilen konut sigortası ile evinizi oluşabilecek zararlara karşı güvence altına alabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Yaptırdığınız seyahat sigortasını, seyahatinizin iptal olması durumunda nasıl iptal edebileceğinizle ilgili bilgi amak için tıklayın!

Devamını Oku
Kadınların En Çok Tercih Ettiği 5 Otomobil Modeli

Kadınların En Çok Tercih Ettiği 5 Otomobil Modeli

Kadınların en çok tercih ettiği otomobilleri ve özelliklerini öğrenmek için hemen Generali Sigorta Rehberi’ni ziyaret et!

Devamını Oku
DASK Sorgulama Nedir? Dask Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK Sorgulama Nedir? Dask Poliçe Sorgulama Nasıl Yapılır?

DASK poliçe sorgulama hakkında tüm detayları sigorta rehberimizde sizler için derledik. DASK poliçe sorgulama ile ilgili detayları öğrenmek için tıkla...

Devamını Oku