Yakıt Tüketimi Hesaplama

Yakıt Tüketimi Hesaplama Aracı

Yakıt Tüketimi Hesaplama

Araç sahipleri tarafından yapılan harcamaların başında yakıt alışverişi yer alır. Bu sebeple sürücüler ve araç sahipleri, yakıt tüketimlerine dikkat etmek ister. Her ne kadar birçok aracın gösterge panelinde yakıt miktarını ve ne kadar yakıt kaldığını görmek mümkün olsa da çoğu zaman araç sahipleri, tükettikleri yakıt miktarını daha detaylı olarak öğrenmeyi tercih ederler.

Benzinli, dizel ve LPG yakıt hesaplamasını etkileyen birçok parametre bulunur. Örneğin; aracı kullanma biçiminiz, sürüş maliyetinizi oldukça etkilen faktörler arasında yer alır. Dolayısıyla, sürücülerin yakıt tüketimlerinden nasıl tasarruf edebileceklerini öğrenmek istemesi gayet doğaldır. Uzun yol için araç yakıt tüketimi hesaplama işlemi yapmak isteyenler olabileceği gibi günlük araç kullanımlarında tükettikleri yakıt miktarını hesaplamak isteyenler de olabilir. Araç yakıt hesaplama işlemini yapmak ve yakıt tüketiminde tasarrufa başvurmak için belirli detayları göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yakıt Tüketimini Hangi Faktörler Etkiler?

Aracınızın yakıt tüketimini ne gibi faktörlerin etkilediğini bilmeniz, aracınızı çok daha ekonomik kullanmanızı sağlar. Aracınızın kilometre başına harcadığı yakıt miktarını arttıran ve azaltan bazı faktörler bulunur: taşınan yük, lastik basıncı, aracın rutin bakımlarının yapılması, doğru viteste sürüş, doğru yakıt seçimi, duraklamalar, sürüş hızı, araç içi donanımların kullanımı ve benzer faktörler araç yakıt tüketimine etki eder.

 • Aracınızda taşıdığınız yük miktarı arttıkça, aracınızın sürüş sırasında tükettiği yakıt da artar.
 • Aracınızın lastik basınç değerlerini bilmeli ve lastik basıncınızı doğru bir şekilde ayarlamalısınız. Bu sayede aracınızın harcadığı yakıt miktarı azalır.
 • Aracınızın rutin kontrollerini ihmal etmek, motor yağı değişimi gibi düzenli yapılması gereken bakımlarını aksatmak, yakıt tüketiminde olumsuz etki yaratır.
 • Aracınızı doğru viteste kullanmanız, yakıt tüketimini azaltacak detaylardan biridir.
 • Doğru yakıt tercihi kadar, yakıt alışverişinizi nereden yaptığınıza dikkat etmeniz de yakıt tüketiminde olumlu etki yaratır.
 • Sürüş sırasında sık duraklamak, sabit bir hızda gitmemek ve aracınızı ani şekilde hızlandırmak yakıt tüketimini artırır.
 • Sürüş sırasında klima ve benzeri araç içi donanımların kullanılması da yakıt tüketimini artıran faktörler arasında yer alır.

Araç Yakıt Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

İnternet ortamında aracınızın yakıt tüketim değerlerini araştırırken, karşınıza tükettiğiniz yakıt miktarı ile uyuşmayan sonuçlar çıkabilir. Motorlu araçların ne kadar yakıt tükettiğini hesaplayan ve müşterileri ile paylaşan markalar, size istediğiniz yanıtları veremeyebilir. Çünkü markalar ortalama yakıt tüketimi hesaplama işlemini özel koşullarda yapabilir. Mesela testler sırasında aracın taşımakta olduğu yük hesaba katılmayabilir. Araç içerisinde sadece sürücü varken test yapılabilir. Ayrıca araçların depoları tamamen doldurulmadan da yakıt tüketim testleri yapılabilir. Bahsedilen benzer koşul farklılıkları sebebiyle tükettiğiniz yakıt miktarı ile markaların paylaştığı yakıt tüketim değerleri farklılık gösterebilir.

Aracınızın ne kadar yakıt tükettiğini öğrenmek istiyorsanız, bunu kendi sürüş koşullarınıza uygun bir şekilde hesaplamanız daha net sonuç verir. Aracınızı kullanırken tüketilen yakıt miktarını hesaplamak için başvurabileceğiniz birden fazla metot bulunur. Bu metotlara başvururken motorlu taşıtınızın şehir içi/şehir dışı kullanımı ve ortalama kullanımı halinde farklı miktarlarda yakıt tükettiğini hesaba katmalısınız.

Yakıt Hesaplama Formülü Nedir?

Yakıt tüketimi hesaplama formülü yapılırken iki ana yöntem kullanılır. İlk metotta aracın yakıt deposu tamamen doldurulur. Bu yöntemi uygularken aracınızın yakıt deposunun kapasitesini bilmeniz gerekir. Ardından dolu bir depo ile gidilen maksimum mesafe ölçülür. Bunun için aracınızın gösterge panelindeki kilometre sayacını sıfırlayabilirsiniz. Sayaç, depo doldurulduktan sonra sıfırlanırsa depodaki yakıt bittiğinde, o miktar ile ne kadar mesafe alındığı tespit edilir. Bu hesaplamayı yaparak aracınızın 100 kilometre başına kaç litre yakıt harcadığını öğrenebilirsiniz. Eğer yakıt deponuz 50 litre ise ve siz dolu depoyla 500 kilometre mesafe kat ettiyseniz, aracınızın 100 kilometre başına 10 litre yakıt harcadığı sonucuna ulaşırsınız.

Bir başka araba yakıt tüketimi hesaplama metodu ise aracınızın kilometre başına kaç TL değerinde yakıt tükettiğidir. Bu yöntemi uygularken yakıt deponuzu tamamen doldurmanıza gerek kalmaz. Aracınıza 100 TL değerinde yakıt doldurduktan sonra kilometre sayacını sıfırlayarak hesaplamaya başlayabilirsiniz. Aldığınız yakıt ile kaç kilometre yol kat ettiğinizi kontrol ederek hesap yapabilirsiniz. Alınan yakıtın TL cinsinden değerini, gidilen mesafeye bölerek kilometre başı harcanan TL miktarını öğrenirsiniz. 100 TL’lik yakıt ile 400 kilometre gittiyseniz, 100’ü, 400’e bölerek aracınızın kilometre başına 0,25 TL yakıt tükettiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

Yakıt hesaplama metotları benzinli veya dizel araçlarda olduğu gibi LPG’li araçlarda da geçerlidir. Bu yüzden LPG yakıt tüketimi hesaplama işlemini de güvenle yapabilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hesaplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aracınızın yakıt tüketimini hesaplarken yukarıda açıklanan metotlardan yardım alabilirsiniz. Fakat bu metotlara göre yakıt tüketimi hesaplarken aracınızı ne gibi koşullarda kullandığınıza da dikkat etmelisiniz. Eğer hesaplamayı aracınız yüklü iken şehir dışı kullanım koşullarında yaptıysanız şehir içi kullanım, günlük kullanım ve yüksüz kullanım gibi durumlarda farklı yakıt tüketim sonuçları ile karşılaşabilirsiniz. Farklı koşullar altında aracınızın ne kadar yakıt tükettiğini bilmek için birden fazla hesaplama yapmanız gerekir.

Dolayısıyla, aracınızın şehir dışı kullanımda tükettiği yakıt miktarını ve şehir içi kullanımda tükettiği yakıt miktarını birkaç kez hesaplayabilirsiniz. İlk hesaplama sırasında aracınız yük taşıyor olabilir. İkinci hesaplamayı yaparken ise aracınız yüklü değildir. Farklı koşullarda yapılan yakıt tüketimi hesaplamalarının ortalamasını aldığınızda aracınızın ortalama yakıt tüketimine dair tutarlı sonuçlara sahip olursunuz.

Yakıt Tasarrufu Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

Aracınızın yakıt tüketimini azaltarak maddi açıdan tasarruf etmenin bazı yolları vardır. Aracınız ile yapacağınız şehir dışı seyahatlerinizi önceden planlayabilirsiniz. Bu seyahatlerden önce yakıt tüketimi hesaplaması yaptıysanız, tasarruf sağlayacak faktörlere özen gösterme olanağını da yakalarsınız. Eğer daha önce yaptığınız yakıt tüketimi hesabınıza göre şehir dışı kullanımda kilometre başına 0,25 TL harcanmış ise bir sonraki yolculuğunuzda yakıt tasarruf yöntemlerine başvurarak bu miktarı azaltabilirsiniz. Motorlu taşıtınızın yakıt tüketimini azaltmak için yapabileceklerinizi aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

 • Aracınızın bakımlarını eksiksiz bir şekilde yaptırmalısınız.
 • Doğru vitesleri kullanmalı ve ani hızlanmaktan kaçınmalısınız.
 • Klima ve diğer araç içi donanımlarını az kullanarak yakıttan tasarruf edebilirsiniz.
 • Gereksiz duraklamalar yapmamaya özen göstermelisiniz.

Benzinli ve Motorinli Araçların Yakıt Tüketim Oranları

Araç almak isteyenler yakıt tüketim miktarına dikkat ettiğinden tasarrufu da göz önünde bulundururlar. Benzinli ve motorinli (dizel) araçların yakıt tüketimi kıyaslandığında büyük bir fark göze çarpmaz. Fakat ikisinin de belirli avantajları ve dezavantajları olduğu söylenebilir.

Dizel araçlar ve benzinli araçlar kıyaslandığında, fark yaratan birden fazla kriter ortaya çıkar. Bu unsurlar yakıtın fiyat farkıyla ilgili olabileceği gibi motorun çalışma şekli ile de ilgilidir. Benzinli araçların servis ve bakım fiyatları dizel araçlara kıyasla daha uygun fiyata yapılmaktadır. Ancak dizel araçların yakıt tüketimi daha tasarrufludur. Dizel araçlar ile benzinli araçlar arasındaki farklar araştırılırken; motor cinsi, LPG ile uyumluluğu ve bu gibi belli başlı kriterlere de dikkat edilmelidir.

Yakıt harcama hesaplaması açısından ise benzin ya da motorin kullanımı bir fark yaratmaz. Yukarıda bahsedilen metotlar, dizel yakıt hesaplama işleminde olduğu gibi benzin yakıt hesaplama işleminde de kullanılabilir.

Örnek Yakıt Tüketimi Hesaplama

Aracınızın yakıt tüketimini hesaplamak için, yakıt tüketimi hesaplama işlemine dair birkaç örnek görmek, bu hesabı anlamanızı kolaylaştırır. Söz ettiğimiz iki metoda dair vereceğimiz örneklerden faydalanarak kendi aracınızın yakıt tüketimi hesaplamasını yapabilirsiniz.

Tüketilen yakıt hesaplaması için ilk metodu kullanırken; yakıt deposunun maksimum kapasitesi, dolu depo ile katedilen en uzun mesafeye bölünür. Ardından sonucu 100 ile çarparak aracınızın 100 kilometrede ne kadar yakıt tükettiğiniz öğrenebilirsiniz. Depo kapasitesi 70 litre olan bir araç ile 900 kilometre yol gidildiğini düşünelim. Bu durumda 70/900 işlemi ile 0,077 sonucuna ulaşılır. Bu sayıyı 100 ile çarparsak alacağımız sonuç 100 kilometre için yakıt tüketimini 7,7 litre olarak gösterir. Bu da aracınızın 100 km mesafede 7,7 litre yakıt harcadığı anlamına gelir.

Yakıt hesaplaması için ikinci metodu takip ederken aracın kaç liralık yakıt ile ne kadar yol gittiğine bakılır. 200 TL değerinde yakıt ile 700 kilometre yol gidildiğini düşünelim. Bu şekilde hesaplama yaparken yakıta harcanan miktar, gidilen mesafeye bölünür. Yani 200/700 işlemini yaparak aracın kilometre başına 0,28 TL yakıt tükettiği sonucuna ulaşabilirsiniz.

Yakıt tüketimini pratik olarak hesaplayarak, firmalar tarafından sağlanan verilerin yerine kendi hesapladığınız yakıt tüketimini ilk elden öğrenebilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1 Kilometrede Araba Ne Kadar Yakar?

Arabaların kilometre başına tüketimini hesaplarken dolu depo ile katedilen mesafeyi baz almamız gerekir. Örneğin; aracımızın deposu 1200 liraya doluyorsa ve tam depo ile 600 km gidebiliyorsak; 1200/600=2 TL/KM sonucuna ulaşırız, yani aracımız kilometre başına 2 TL yakmış olur.

Her araç birbirinden farklı tüketim yapar, aynı model olan 2 araç dahi farklı seviyede tüketim yapabilir. Bu faktörler:

 • Arabanın modeli
 • Arabanın motor donanımı ve motor gücü
 • Arabanın motor durumu
 • Arabanın yakıt tipi
 • Bakımların yapılma sıklığı
 • Sürüş biçimi (fren, kalkış vb.)
 • Arabanın kilometresi ve düzenli katedilen mesafe

1 Litre Mazot Kaç Km Gider?

Buradaki hesaplama aracımızdan “Kat Edilen Mesafeye Göre” seçeneğiyle hesaplama yaparak 1 litre mazot ile gidilebilecek mesafeyi öğrenebilirsiniz. Mazot bazlı km hesabı yapılırken de bir önceki maddede belirttiğimiz arabanın modeli, kilometresi, motor durumu gibi unsurlar önemli rol oynar.

1 litre mazotun (dizel) güncel fiyatı 22.05 TL’dir.

1 Litre Benzin Kaç Km Gider?

Benzin tüketiminde de hesaplama aracımızdan “Kat Edilen Mesafeye Göre” seçeneğiyle ilerleyerek yakın sonuçları tespit edebiliriz. Burada “Satın Alınan Yakıt Değeri ve Kat Edilen Mesafe” bilgilerine ihtiyaç duymaktayiz.

1 litre benzinin ise güncel fiyatı 22.86 TL’dir.

500 Kilometrede Aracım Ne Kadar Yakar?

Aracın belirli bir kilometrede yakacağı yakıtı hesaplamak için öncelikle kilometre başına yakıt tüketimini hesaplamamız veya bilmemiz gerekir. Örneğin aracımız 50 TL’lik yakıt ile 25 km gidiyorsa; 50/25=2 TL/KM sonucuna ulaşırız. Buradan yola çıkarakta aracımızın 500 kilometrede 1000 TL’lik (500km x 2TL/km)bir yakıt tüketimi yapacağını belirtebiliriz.

Lütfen daha iyi bir deneyim için cihazı dikey kullanın.
Yoksay