Generali Sigorta A.Ş

Araba Kullanırken Temel Kurallara Uymak Hayat Kurtarır

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2021

2013 verilerine göre ülkemizde her gün ortalama 2 bin 866 maddi hasarlı ve 442 ölümlü, yaralanmalı trafik kazası gerçekleşiyor; 2014 yılı verileriyse 1 milyon 199 bin 010 trafik kazası gerçekleştirdiğini işaret ediyor. 2015 yılı Ağustos ayına kadarsa 212 bin 800 trafik kazası kayıtlara geçmiş bulunmakta… Trafikte meydana gelen kazaların oranlarına bakınca, kaza sebepleri arasında temel trafik kurallarına uymamak büyük bir yer kaplıyor. Can ve mal güvenliğini korumak, güvenli bir sürüş için trafik kurallarının önemi büyük: Araba kullanırken temel kurallara uymak hayat kurtarır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Trafik Kurallarına Uymak

Ülkemizde en çok ihlal edilen trafik kuralları arasında yer alanlar, aslında temel kurallar olu; trafikte can ve mal kaybını önlemek için büyük önemi olan kurallar.

  • Emniyet kemeri takmamak.
  • Alkollü olarak araç kullanmak.
  • Yaya geçitlerinde yayaların geçiş önceliği hakkını hiçe saymak.
  • Kırmızı ışıkta geçmek ve trafik işaretleri uymamak.
  • Aşırı hız yapmak ve hız limitlerine uymamak.
  • Hatalı sollama yapmak.
  • Sinyal vermeden dönüş veya şerit değiştirme.
  • Seyir esnasında cep telefonu ile konuşmak.
  • Geçiş önceliği kurallarına uymamak.
  • Öndeki aracı yakın takip, takip mesafesine uymamak.

Bütün bu kural ihlalleri; bilinçli ve temkinli bir sürücü olmanın ana şartlarını ihlal etmek anlamına da geliyor. Oysa hem kendi can güvenliğimiz hem de trafikte yer alan diğer tüm unsurların güvenliği için, asla ihmal edilmemesi gereken bu kuralların her sürücü için yerleşmiş olması gerekli. Trafikte aracınızla karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı önlem almak için kasko sigortası ve trafik sigortası konularında detaylı bilgi edinmeyi ihmal etmeyin.

Benzer Başlıklar

Araç Kullanırken Kaçınılması Gereken 9 Dikkat Dağıtıcı Etken

Araç Kullanırken Kaçınılması Gereken 9 Dikkat Dağıtıcı Etken

Trafikte yol alırken kaza yapma riskini artıran, hem can hem de mal güvenliğinizi tehlikeye sokan; araç kullanırken kaçınılması gereken 9 dikkat dağıt...

Devamını Oku
Deprem Neden Olur?

Deprem Neden Olur?

Dünyanın dört bir yanında sıklıkla tanık olduğumuz, şiddetine bağlı olarak kimi zaman yalnızca mal kaybına kimi zaman da hem can hem de mal kaybına se...

Devamını Oku
Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Schengen Vizesi Şartları

Schengen Vizesi Nasıl Alınır? Schengen Vizesi Şartları

Schengen vizesi başvuru koşulları, ücretleri, hangi ülke için nereye başvuru yapılacağına dair tüm detayları öğrenmek için hemen tıklayın.

Devamını Oku