Generali Sigorta A.Ş

Araçta Meydana Gelecek Yangın Durumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Trafikte seyir halindeyken karşılaşılabilecek en tehlikeli durumlardan biri olan araç yangınlarının yüzde 59’u motor bölgesinde, yüzde 35’i yolculardan kaynaklı, yüzde 3’ü yakıt tankından; yüzde 2’si ise lastik ve farların ısınmasından kaynaklı meydana gelmekte. Peki, araçta meydana gelecek yangın durumunda dikkat edilmesi gerekenler neler… Önce konuyla ilgili bir istatistiki veri paylaşalım: İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nın yayınladığı veriler göre İstanbul’da Ocak – Kasım 2014 döneminde gerçekleşen 21 bin 060 yangın olayının 1555 tanesi araçlarda meydana geldi. 2009 – 2014 yılları arasında meydana gelen yangınların yüzde 7,4’ünü araç yangınları oluşturmakta. Ayrıca yine aynı dönemde gerçekleşen araç yangınlarının gün içinde meydana geliş saatlerine bakıldığında ağırlıklı olarak (yüzde 2,5 oranında) 18.00 – 23.59 saatleri arasında yani özellikle iş çıkışı trafiğinin yoğun olduğu saatlerde olduğu belirtilmiş.

Kasko Fiyatını Öğren!

Araçta Yangın

Araç yangınları insan ihmallerinden ve araç teknik arızalarında kaynaklanabileceği gibi dışarıdan atılan herhangi bir cisim veya herhangi bir ateş kaynağından çıkabilir. Araçlarda meydana gelen yangınlar genellikle kısa devrelerden kaynaklanabileceği gibi aşırı ısınmış motor aksamı üzerine karbüratörden kaçmış benzinin dökülmesi veya benzin hortumundaki bir sızıntının yanmasıyla meydana getirebilir. Ayrıca aşırı ısınmaya neden olan açık unutulan radyo ve teypler, güneş altına park edilen araç içerisinde bulunan çakmağın ateş alması, LPG gazı ile çalışan araçlarda gaz sıkışması gibi sebepler de gösterilebilir. Sürüş halindeyken aracınızda yangın çıkması durumunda sakın telaşlanmayın ve sakinliğinizi korumaya dikkat edin. Aracı mümkün olduğunca çabuk bir şekilde güvenli bir alana yaklaştırın. Kontağı kapatıp, el frenini çekin; aracın kaputunu aralayın. Hızla itfaiyeyi arayın ya da çevrenizdekilerden yardım isteyin. İtfaiye olay yerine ulaşana kadar, aracınızdaki yangın söndürme cihazı ile müdahale edebilirsiniz. Dumanın üzerinize doğru gelmemesi için rüzgarı arkanıza alarak ve araca çok yaklaşmadan; yangın söndürücüsünü alevlerin dibine dik bir şekilde uygulayın. Yangınlarda araç içinde bulunan yangın söndürücüler veya çevrede bulunanlar tarafından yangın söndürülemezse araç tamamen yanmaktadır. Aracınızda her zaman yangın söndürme tüpü ve ilk yardım çantası bulundurmanın önemini unutmamalı. Araçta meydana gelen yangınlar trafik sigortası kapsamına girmemektedir. Yolda başınıza gelebilecek olan sorunlarda olduğu gibi araçta meydana gelecek yangın durumunda da aracınızın güvenliğini sağlayacak kasko sigortası ve kasko koşulları konusunda detaylı bilgiye 7/24 Generali’nin web sitesinden erişebilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Aylık Kasko Nedir Nasıl Yapılır Neleri Kapsar Neleri Kapsamaz?

Aylık Kasko Nedir Nasıl Yapılır Neleri Kapsar Neleri Kapsamaz?

Aylık kaskonun ne olduğu, aylık kasko uygulaması ve kapsamı hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Oku
Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

Karayollarına çıkacak araç sayısının normalden 6 kat birden attığı bir dönem bayram tatili... Bayram tatili için aracınızla yola çıkacaksanız hem kend...

Devamını Oku
Araç İkaz İşaretleri ve Anlamları

Araç İkaz İşaretleri ve Anlamları

Araba arıza lambaları ve gösterge paneli işaretlerinin ne anlama geldiğini öğrenin. Motor, yakıt, fren gibi uyarıların anlamlarını incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku