Generali Sigorta A.Ş

Aracınızı Bayram Tatili Yoluna Hazırlayın

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Karayollarına çıkacak araç sayısının normalden 6 kat birden attığı bir dönem bayram tatili... Bayram tatili için aracınızla yola çıkacaksanız hem kendiniz ve sevdikleriniz hem de yol güvenliği için aracınızı bayram tatili yoluna hazırlayın. Uzun yola çıkarken; yolda dikkat edilecek detaylardan bir adım önce otomobilinizin de yola hazır olduğundan emin olmalısınız. Zira aracınız; uzun yolda şehir içi trafiğinde farklı durumlara maruz kalacak örneğin motor yağı daha zor şartlar altında çalışacak ve haliyle yağ tüketimi daha yüksek olacak. Yine uzun yolda ani fren ihtimalinin artması gibi beklenmedik durumlarla karşılaşma ihtimali yükselecek dolayısıyla aracınızın lastik performansı önem kazanacak. Aracınızın yağ, motor kayış aksanı, akü, hortum bağlantısı gibi teknik durumu ayrıca olası bir yakıt kaçağı gibi istenmeyen aksilikleri önlemek için motor bölgesi kontrölü atlanmamalı. Ayrıca fren sistemi, süspansiyon, direksiyon ve tekerlek aksamları da kontrolden geçmeli.

Aracınızla Bayrama Hazırlanmak

Yanı sıra güvenli bir sürüş için can simidi olarak tanımlanan lastiklerinizin de kontrolü atlanmamalı. Aracınızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı noktası, lastiğinizin yola bastığı alandır ve bu alan doğru kullanılmalıdır. Lastiklerin diş derinliğini ölçtürmek, aşınmaların ve özürlerin tespit edilmesi varsa delinme, yıpranma ve yırtılma gibi kusurların gözden kaçmaması, lastiklerin doğru ve uygun hava basıncına sahip olması ve balans ayarının yapılmış olması yol güvenliğinizi artıracak unsurlardır. Aracınızı bayram tatili yoluna hazırlayın önerisi kadar sürücünün de aynı şekilde yol için hazırlıklı olması önemli. Yola sabah erken saatlerde dinlenmiş ve uykunuzu almış olarak çıkmak; önceden belirleyeceğiniz mola yerlerinde aralar vermek; araç takip mesafesini koruyup şehir içi yollara geçtiğinizde hız limitlerine uymak; yol boyu tüm araçtakilerin emniyet kemeri kullanması gibi önlemler yolculuğunuzun güvenli geçmesini sağlayacak. Aileniz ve sevdiklerinizle güzel ve keyifli bir tatil için yola çıktığınızda trafik kurallarına uymak yol güvenliği konusunda bilinçli bir sürücü olduğunuzun da göstergesi olacak. Keyifli ve unutulmaz bir bayram tatiline çıkarken ve dönüşte, en basiti bile önem arz eden bu kurallara uymayı ihmal etmeyip; yolda başınıza gelebilecek beklenmedik durumlara karşıysa aracınızı kasko sigortası ve trafik sigortası sayesinde güvenceye alıp; yolculuğunuzu riske atmaktan kaçınabilirsiniz.

Benzer Başlıklar

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Kasko Sigortası Hangi Riskleri Kapsar?

Kasko sigortasının kapsadığı tüm riskler, temelde araç sahibinin poliçesinde yer alan teminatlardan oluşur. Bu teminatlar ise her sigorta şirketine gö...

Devamını Oku
Trafik Güvenliği Konusunda Yayalara Düşen Görevler

Trafik Güvenliği Konusunda Yayalara Düşen Görevler

Trafik Güvenliğinde YayalarÜlkemizde 2013 yılında meydana gelen trafik kazalarının başlıca sebeplerini yüzde 88,7 sürücü, yüzde 9 yaya, yüzde 1 yol...

Devamını Oku
Çekici Hizmeti Nedir, Kasko'da Çekici Hizmeti Var mı?

Çekici Hizmeti Nedir, Kasko'da Çekici Hizmeti Var mı?

Aracın arızalanması, kaza yapması ya da herhangi bir sebeple hareket edememesi gibi durumlarda aracın bulunduğu yerden başka bir yere taşınmasını sağlayan hizmet çekici hizmeti olarak adlandırılır.

Devamını Oku