Generali Sigorta A.Ş

Araç Kilometre Bakımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

İlk Yayınlanma: 04.06.2018 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Otomobil kullanmanın bir keyif olarak kalmasını istiyorsanız aracınızın KM bakımlarını eksiksiz olarak yaptırmak en önemli işlerinizden biri olmalı. Otomobilinizin KM bakımlarını size önerilen zamanlarda yaptırmadığınız takdirde sürüş esnasında konforunuzu bozacak hatta aracınızın daha masraflı bir maliyetle tamir edilmesine sebep olabilecek sorunlar yaşayabilirsiniz.

Araç kilometre bakımlarında dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Her araç aynı KM’de mi servise götürülmeli? Her otomobil markasının ve modelinin kendi rakamları olsa da genel olarak otomobil KM bakımları dizel ve benzinli araçlar için farklılıklar gösteriyor. Dizel ile çalışan araçları ortalama 10 ile 15 bin KM arasında bakıma götürmeniz gerekirken; dizel araçlar için bu rakam 10 bin sınırında bulunuyor. Eğer aracınızı sadece hafta sonları ve kısa mesafelerde kullanıyorsanız bu rakamları tutturmanız mümkün olmayacaktır. Bu durumda aracınızı servis bakımına 12 ayda bir sokmanız yeterli olacaktır. Bazen daha erken servis ziyareti gerekebilir.

Araç Kilometre Bakımı

Aracın kilometresine ek olarak ne tür ortam ve şartlarda kullanıldığı da servis süresini etkileyen faktörler arasındadır. Eğer araç şehir içinde sürekli trafik problemi olan yollarda, dur-kalk halinde kullanılıyorsa; tozlu ve çamurlu dağ yollarında, sürekli ıslak ve nemli ortamlarda bulunuyorsa veya sürekli olarak uzun yolda yüksek hızda seyahat ediliyorsa aracınızı daha erken servise götürmeniz gerekebilir. KM bakımları neleri kapsıyor? Bu bakımlar aracınıza yapılacak en kapsamlı servis hizmetleridir. Ana amacı motorunuzun sağlıklı olmasını sağlamak olsa da aracınızda bulunan kayışların sıkılığından, tampon bölgelerinin kontrolüne; araç altı metalerinin durumundan fren balatalarının kontrolüne kadar çok geniş bir kapsamı vardır. Ama unutmamınız gereken bu bakımlar arasında aracınızı iyi ve kaliteli benzin ile kullanmak, yağına ve suyuna dikkat etmek; lastik havalarını kontrol etmek ve en önemlisi seyir halinde arabanızı önerilen şekilde kullanmak da aynı derecede önemlidir. Aracınızın bakımı kadar trafikte karşılaşabileceğiniz her türlü sorun konusunda güvene almanız için ihtiyacınız olan kasko hakkında detaylı bilgi almayı unutmayın.

Benzer Başlıklar

Araç İkaz İşaretleri ve Anlamları

Araç İkaz İşaretleri ve Anlamları

Araba arıza lambaları ve gösterge paneli işaretlerinin ne anlama geldiğini öğrenin. Motor, yakıt, fren gibi uyarıların anlamlarını incelemek için hemen tıklayın.

Devamını Oku
Online Kasko Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilir?

Online Kasko Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilir?

Kasko sigortası aracınızı ve sizi yaşanabilecek her tür zarara karşı güvence altına alır. Kasko Sigortası bu gibi durumlarda aracınızın uğrayacağı has...

Devamını Oku
Bayram Tatilinde Yolculuk Yapacak Sürücülere Tavsiyeler

Bayram Tatilinde Yolculuk Yapacak Sürücülere Tavsiyeler

Yılın son yaz tatilini bayrama denk getirenler; yakınlarını ziyaret için yola koyulacaklar… Bayram tatillerinde karayollarına çıkacak araç sayısının n...

Devamını Oku