Generali Sigorta A.Ş

Araç Kasko Sigortası Nedir?

İlk Yayınlanma: 20.12.2017 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.11.2022

Araç Kasko Sigortası kaza, çalıntı, yangın, sel ya da deprem gibi durumlarda aracınızın uğrayacağı hasarı sizlere finansal olarak karşılaması için yapılan bir sigorta çeşididir. Araç kasko sigortası, trafik sigortasının aksine, zorunlu değildir ve tamamen kişinin isteğine bağlı olarak yapılmaktadır. Buna karşın olası bir kaza durumunda size ve aracınıza gelebilecek riskleri güvence altına alabilmek ve birçok ek avantaja sahip olabilmek için trafiğe çıkan tüm sürücülerin Araç Kasko Sigortası yaptırması kesinlikle tavsiye edilir.

Araç Kasko Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Araç Kasko sigortası poliçeye dahil edilen teminatlar kapsamında olası bir risk sonrası aracın hasar görmesi ya da kullanılamayacak durumda olması sonucunda sizlere finansal destek sağlar. Kasko poliçenize ekleyebileceğiniz sağlık hizmetleri teminatı ile ise kaza sonucu oluşabilecek yaralanma, ölüm gibi can güvenliği ile ilgili durumlarda kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra Kasko sigortası sizlere sadece finansal destek ile değil; araç sigorta poliçesi priminizi azaltarak ve aracınızda hasarsızlık indirimi sağlayarak da tasarruf etmenize yardımcı olur.

Kasko Fiyatını Öğren!

Araç Kasko Sigortası Teminatları Nelerdir?

Araç sahibinin poliçesinde bulunan teminatlar; her sigorta şirketinin politikasına ve araç sahibinin istediği teminat kapsamına göre farklılık göstermektedir. Buna karşın standart kasko teminatları her araç kaskosu için hemen hemen aynıdır. Ancak araç standart kasko kapsamının dışında kalan durumlarda hasar gördüğü zamanlarda; ilgili kasko şirketi teminat dışı olduğu için araç sahibine ödeme yapmayacaktır.  Bu nedenle aracınızın kaskosunu yaptırırken kasko teminatlarını her tür ihtimali düşünerek çok dikkatli bir şekilde belirlemelisiniz.

Standart Kasko Teminatları Nelerdir?

Standart kasko teminatları araç kaskosu poliçesinde yer alan ana teminatları oluşturur. Bu ana teminatlar yangın, çalınma, çarpma ve çarpılmadır.

 • Yangın : Yangın sonucunda aracın kullanılamayacak duruma geldiği ya da kısmi olarak zarar gördüğü durumları kapsar.
 • Çalınma : Aracın ya da araçta bulunan aksesuarların çalınması ya da çalınmaya teşebbüs edilmesi durumlarını kapsar.
 • Çarpma ve çarpılma : Araç hareket halindeyken ya da hareketsizken araç sahibinin ya da ikinci bir kişinin araca çarpması sonucu oluşan hasarları kapsar. Bu teminat kapsamında aracın devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi durumlarda geçerlidir.

Araç Kaskosuna Dahil Edilebilecek Başlıca Teminatlar Nelerdir?

Ana teminatlar dışında bulunan diğer pek çok olası riskleri poliçenize ekleyebileceğiniz yazılı ek teminatlarla güvence altına alabilirsiniz. Bu ek teminatlar sigorta şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Buna karşın araç kaskosuna dahil edebileceğiniz başlıca teminatlar ise aşağıda yer almaktadır.

 • Sel ve su baskını teminatı
 • Deprem teminatı
 • Terör teminatı
 • Ferdi kaza teminatı
 • Ferdi kaza deprem teminatı
 • Eskime payı düşmeme teminatı
 • Yurtdışı teminatı
 • Enflasyon teminatı
 • Kullanım kaybı teminatı
 • Yardım hizmet paketi teminatı
 • Hasar ikame teminatı
 • Alevsiz yangın teminatı
 • Kilit sistemi teminatı
 • İhtiyari mali mesuliyet teminatı
 • Hukuksal yardım teminatı

Kasko Sigortası Hasar Ödemesi

Kasko Sigortasının hasar ödeme işleminin gerçekleşmesi 3 olası durum için de farklı şekillerde işleyiş gösterir. Bu 3 olası durum sırasıyla;

 • Aracın hasar görmesi : Kasko sigortası yaptırılmış bir araç kaza yaptıktan sonra en az 5 gün içinde sigorta şirketine durumu yazılı olarak beyan etmesi gerekir. Ardından kaza ile ilgili gerekli tüm belgeler sigorta şirketine teslim edilir. Sigorta şirketi ise kaza ile ilgili gerekli araştırmaları yapar ve hasara bağlı olarak araç sahibine teminat bedelini bildirir. Son olarak araç sahibi ile sigorta şirketi teminat bedelinde anlaştığında; sigorta sahibinin sigorta şirketine bildirdiği banka hesap numarasına teminat bedeli yatırılır.
 • Aracın kullanılamayacak hale gelmesi : Kasko sigortası yaptırılmış bir aracın artık kullanılmayacak durumda olması durumunda ise gerekli belgeler hazırlandıktan sonra belirlenen teminat bedelini geçmeyecek şekilde ödeme yapılır.
 • Aracın çalınması : Kasko sigortası yaptırılmış bir aracın çalınması durumunda ise 30 gün beklenir ve 30 günün sonunda aracın bulunamadığına dair gerekli makam ve mercilerden alınan belgeler sigorta şirketine verilir. Eğer 30 gün içinde araç bulunursa ancak hasar gördüyse sigorta şirketi tarafından araç sahibine ödeme yapılır.

Sigorta şirketi ile araç sahibinin anlaşamadığı durumlarda ise Sigorta Tahkim Komisyonu’na şikayette bulunulabilir.

Araç Kasko Sigortası Yenileme İşlemi

Araç Kasko sigortasının düzenli olarak her yıl yenilenmesi gerekir. Olası tüm riskleri engellemek adına sürücüler sigortanın bitiş tarihine yakın araç sigortası sorgulama işlemini gerçekleştirmelidir. Araç kasko sigortalarının yenilenmeme durumunda herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Buna karşın sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için kasko sigortalarının yenilenme süreçlerinin ertelenmemesi kesinlikle tavsiye edilir.

Araç Kasko Sigortası Fiyatlarının Belirlenmesi

Araç kasko sigortası fiyatları ve ödeme koşulları her sigorta şirketi için farklılık gösterir. Buna karşın Araç kasko sigortası fiyatları belirlenirken Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin belirlediği kasko değer listesi baz alınmak zorundadır. Ancak sigorta şirketleri bunlar dışındaki unsurları da kasko fiyatlarını belirlerken değerlendirmeye alır. Bütün değerlendirmeler sonucunda hesaplanan kasko fiyatının üstüne araç sahibinin istediği teminatlar da eklenerek ödenmesi gereken araç kasko sigortası bedeline ulaşılır.

Araç Kasko Sigortası Fiyatını Etkileyen Unsurlar

 • Araştırmalar genç insanların kaza yapmaya daha yatkın olduğunu ortaya koyduğu için sürücünün yaşı azaldıkça sigorta primleri de artış gösteriyor.
 • Araç Kasko Sigorta fiyatı belirlenirken aracın yaşına fazlasıyla dikkat ediliyor. Aracın yaşı arttıkça olası hasar durumunda masraflarda da artış olacağından; bu tip araçların yeni araçlara kıyasla kasko bedeli artmaktadır.
 • Aracın yaşında olduğu gibi aracın marka ve modeli de kasko bedelini etkileyen unsurlardan biridir.
 • Sürücünün mesleği sürekli araç kullanmasını gerektiriyorsa bu aracın kasko bedelinde de artış olacaktır.
 • Aracın bulunduğu şehrin kalabalık ya da suç oranı yüksek olması; kazaya ya da hırsızlığa diğer illere kıyasla daha fazla risk altında olduğu için araç kasko fiyatlarında yükselme yaşanıyor.

Hasarsızlık indirimi araç kasko sigortası fiyatının hesaplanmasında oldukça belirleyici oluyor. Sürücünün küçük ya da büyük yaptığı her kazada kaskodan yararlanmış olması kasko bedelini de arttırmaktadır.

Benzer Başlıklar

Arka Koltuk Sendromu Dikkat Dağıtıyor

Arka Koltuk Sendromu Dikkat Dağıtıyor

Tüm dikkatini trafiğe ve yola vermesi gereken araç sürücüsü için güvenli sürüşü riske atan faktörlerden biri, arka koltukta oturan yolcunun (ya da yol...

Devamını Oku
Kaskoda Yaş Sınırı: Kasko Kaç Yaşa Kadar Yapılır?

Kaskoda Yaş Sınırı: Kasko Kaç Yaşa Kadar Yapılır?

Kasko sigortası almak isteyenler için önemli bir kriter olan yaş sınırı araç sahiplerinin poliçe seçiminde dikkate almaları gereken bir unsurdur.

Devamını Oku
Gece Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Gece Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

En tecrübeli şoförler bile gece yolculuklarında kısa ya da uzun mesafe gözetmeksizin trafik kurallarına özen göstermeli, gece yolculuklarının gündüz y...

Devamını Oku