Generali Sigorta A.Ş

Araç Kasko Değerini Öğrenmek Neden Önemli?

İlk Yayınlanma: 15.12.2017 Generali Sigorta Son Düzenleme : 22.03.2024

Araç kasko fiyat belirlemesinde tüm sigorta şirketleri Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin belirlediği 2024 kasko değer listesi baz alınmak zorundadır. Buna karşın fiyat belirlemesinde aracın kasko değeri de belirleyici unsurlardan biridir. Araç kasko değeri ise sigortası yapılmak istenen aracın markası, model aralığı, motor hacmi ve yaşı gibi kriterlerle biçimlenerek değerlenir.

Araç Kasko Değeri Nedir?

Araç kasko değeri kasko fiyatını belirlemeyi sağlayan faktörlerden biridir. Araç kasko değeri listesi ise Türkiye Sigorta Birliği tarafından araçların marka, model ve üretim zamanına göre düzenlenir. 2024 araç kasko değeri temelde mevcut tüm araç modelleri ve yaşları için her ay güncellenmiş bir fiyat listesi tarafından biçimlenir. Bu fiyat listesi ise Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği tarafından da takip edilmektedir. Sigortası yapılmak istenen araç ikinci el bile olsa bu listeden yararlanılarak işlemi gerçekleşir. Ancak Kasko araç değer listesi 15 yaş ile baz alınır ve bundan kaynaklı olarak daha eski yaş grubundaki arabaların kasko değeri sigortalı ve sigorta firması arasında karar verilmek zorunda bırakılmaktadır.

Kasko Fiyatını Öğren!

Sigorta İşleminde Araç Kasko Değeri Neden Önemlidir?

  • Sigorta şirketleri araç kasko değerini belirlerken her arabanın, yaş aralığının ve motor hacminin ilgili aralığında bir kasko değeri belirler. Böylece sigortalanması istenen araçlar teminat seçiminden fiyat belirlemesine kadar her süreçte sigorta işlemine etki eder.
  • Firmalar araç sahiplerine kasko teklifi çalışırken diğer tüm unsurların yanında bu listeyi de baz almak zorundadırlar. Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği, bu listeyi aylık olarak günceller. Bu nedenle araç kasko değeri her dönem değişir.
  • Araç kasko değeri yalnızca sigorta poliçesi hazırlanırken değil, motorlu taşıtlar vergisi ödemesinde de temel alınmaktadır.
  • Araç kasko değer listesi, olası bir kaza durumunda sigorta şirketlerinin ödemesi gereken tazminatın belirlenmesinde yardımcı olur.

Araç Rayiç Bedelleri

Aracın ilgili tarihte hangi değerde olduğunu gösteren sistem araç rayiç bedeli olarak adlandırılmaktadır. Araç rayiç bedelleri kasko diğer listelerinin aksine yıllık olarak güncellenir. 1 Nisan 2013 yılında yenilenen kasko sistem uygulaması ile ise Türkiye Sigortalar Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliği’nin kasko değer listesinin yanı sıra araç rayiç bedelini de belirleyen unsurlardan biri olan ikinci el araç satan internet sitelerinin de fiyat listesinden yararlanılabilir hale geldi. Böylece kasko değerleri eskiden bir önceki poliçeye göre belirlenirken artık rayiç bedellerine göre belirlenmeye başladı. Bu şekilde hasar görmüş veya pert olmuş araçlar konusunda sigorta şirketleriyle yaşanan anlaşmazlıklara da bir anlamda çözüm getirilmiş oldu.

Benzer Başlıklar

Kaskoda Yaş Sınırı: Kasko Kaç Yaşa Kadar Yapılır?

Kaskoda Yaş Sınırı: Kasko Kaç Yaşa Kadar Yapılır?

Kasko sigortası almak isteyenler için önemli bir kriter olan yaş sınırı araç sahiplerinin poliçe seçiminde dikkate almaları gereken bir unsurdur.

Devamını Oku
Trafik Güvenliği Konusunda Yayalara Düşen Görevler

Trafik Güvenliği Konusunda Yayalara Düşen Görevler

Trafik Güvenliğinde YayalarÜlkemizde 2013 yılında meydana gelen trafik kazalarının başlıca sebeplerini yüzde 88,7 sürücü, yüzde 9 yaya, yüzde 1 yol...

Devamını Oku
Egzoz Muayene Ücreti 2024 & Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz Muayene Ücreti 2024 & Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Egzoz gazı emisyon ölçümü hakkında tüm detaylar Generali'de! Egzoz muayene ücretleri ve nasıl yapılabileceği hakkında bilgi almak için tıklayın.

Devamını Oku